Niebieska karta zakładana jest gdy pracownik policji, oświaty, służby zdrowia, pomocy społecznej lub Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ma uzasadnione podejrzenie zaistnienia przemocy w rodzinie (lub członek rodziny albo świadek zgłosił taką przemoc).
Spis treści:
Czym jest Niebieska Karta?
Niebieska Karta składa się z Karty A, w której dokumentuje się zgłoszenie, sytuację na miejscu oraz podjęte działania, oraz z Karty B, opisującej najważniejsze przestępstwa związane z przemocą domową oraz zawierającej dane instytucji i organizacji świadczących pomoc. Kartę B otrzymuje ofiara przemocy lub jej opiekun, gdy jest ona niepełnoletnia.
Czytaj: Widzisz przemoc? Reaguj! Teraz to twój PRAWNY obowiązek! ZMIANY W KODEKSIE KARNYM
Co trzeba wiedzieć o Niebieskiej Karcie?
- Procedura założenia Niebieskiej Karty nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
- Nie ma możliwości wycofania lub zmiany informacji zawartych w Karcie A – nawet na wniosek osoby pokrzywdzonej.
- Założenie Niebieskiej Karty nie jest równoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa i nie jest podstawą do wszczęcia postępowania karnego. Jest to informacja dla policji o tym, że w danej rodzinie występuje przemoc. Po jej założeniu dzielnicowy ma 7 dni na odwiedzenie rodziny, ma też monitorować sytuację (co miesiąc) i w razie potrzeby udzielać pomocy.
- Niebieska Karta nie dotyczy jedynie przemocy fizycznej, ale również psychicznej. Pod pojęciem „przemoc w rodzinie” rozumiane jest każde umyślne działanie lub zaniechanie narażające osobę w rodzinie na utratę życia, zdrowia, naruszające jej godność, nietykalność cielesną, wolność, powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące cierpienia i krzywdy moralne.
Jakie korzyści dla ofiary niesie Niebieska Karta?
Ofiara przemocy domowej, w rodzinie której wszczęto procedurę Niebieskiej Karty zostaje objęta nadzorem specjalnego zespołu interdyscyplinarnego, w skład której wchodzi m.in.: pracownik socjalny, policjant, pedagog szkolny lub nauczyciel. Zespół wraz z osobą pokrzywdzoną przygotowują plan pomocy, który następnie wdrażają w celu zaprzestania przemocy domowej.
W sytuacji, gdy przemocy doświadcza dziecko, w spotkaniach zespołu pomocowego uczestniczy osoba dorosła z bliskiego otoczenia dziecka (mama, babcia, pełnoletnie rodzeństwo), aby wspólnie stworzyć plan działań, który uchroni dziecko przed przemocą.
Czytaj: Bullying w szkole czyli przemoc i agresja wśród dzieci
Natomiast osoba stosująca przemoc wobec bliskich ma prawo skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologa.
Rodzina dotknięta przemocą jest cyklicznie odwiedzana przez pracownika socjalnego oraz dzielnicowego w celu sprawdzenia bezpieczeństwa członków rodziny.
Jakie są konsekwencje założenia Niebieskiej Karty dla osoby stosującej przemoc?
Sama procedura założenia Niebieskiej Karty nie jest równoznaczna ze złożeniem zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, ale może posłużyć za ważny dowód w przyszłości, jeśli takie zawiadomienie zostanie złożone i rozpocznie się postępowanie przeciwko agresorowi.
Dokument może być również przydatny w procesie rozwodowym.
Czytaj: Pozew rozwodowy: jak napisać pozew o rozwód? Wzór, koszt
Polecany artykuł:
Mjakmama24.pl