Program rejestracji narodzin dziecka w szpitalu

2017-07-31 16:14

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło pilotażowy program rejestracji narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego poprzez pełnomocnika w szpitalu – informuje minister Anna Streżyńska na konferencji prasowej zwołanej w Ełku, w piątek 21 lipca 2017 roku. Na razie program jest realizowany jako pilotaż w ełckim szpitalu na oddziale ginekologiczno-położniczmy.

rejestracja dziecka w szpitalu

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Realizacja projektu
  2. Jak wygląda rejestracja noworodka dotychczas?
  3. Jaka jest rola pełnomocnika?

Realizacja projektu

Program jest realizowany od 17 lipca 2017 roku, minister odwiedziła Ełk, aby zobaczyć wstępnie jego efekty. Program przede wszystkim ma pomóc w załatwieniu formalności na miejscu w szpitalu. Program ma ułatwić młodym rodzicom rejestrację noworodka. Nie będą musieli zgłaszać się osobiście do Urzędu Stanu Cywilnego. Wszystkie urzędowe formalności odnośnie narodzin dziecka mają być załatwione w szpitalu przez pracującego tam pełnomocnika.

Program pilotażowy realizowany będzie do 6 grudnia bieżącego roku. Celem programu jest zebranie opinii rodziców na temat proponowanej usługi i ułatwianiu formalności związanych z narodzinami dziecka. Według minister program przebiega sprawnie i jest dobrze odbierany przez przyszłe mamy, przebywające na oddziale ginekologiczno-położniczym w ełckim szpitalu. Założeniem programu jest aby taki proces został uruchomiony w całej Polsce do końca 2018 roku.

>> Szpitale położnicze w Polsce - baza szpitali, poznaj opinie, dodaj opinię

Jak wygląda rejestracja noworodka dotychczas?

Aby otrzymać akt urodzenia dziecka dotychczas rodzice musieli stawić się w USC osobiście, w ciągu 21 dni od daty wystawienia karty urodzenia dziecka przez szpital. Często załatwienie rejestracji noworodka w urzędzie trwała długo, taka zmiana pozwoli na szybsze załatwienie formalności.

>> Formalności po urodzeniu dziecka

Jaka jest rola pełnomocnika?

Pełnomocnik pracujący w szpitalu będzie miał prawny obowiązek zgłosić za rodziców informacje o narodzinach dziecka do USC. Po stronie rodziców zostanie jedynie napisanie pełnomocnictwa i oświadczenia, w którym wskażą imię wybrane dla dziecka. Akt urodzenia zostanie przekazany rodzicom jeszcze w szpitalu lub, w zależności od wybranej formy, wysłany przez pocztę albo poprzez odbiór osobisty.