Jak wygląda rekrutacja do żłobka? Dowiedz się, bo gdy ją przegapisz lub nie dopełnisz jakichś formalności, twoje dziecko może nie dostać się do placówki. Poniżej warunki, jakie trzeba spełnić starając się o przyjęcie do państwowego żłobka.
Spis treści
- Rekrutacja do żłobka - terminy składania wniosków
- Sposób składania wniosków w czasie rekrutacji do żłobka
- Rekrutacja do żłobka - ważne dokumenty
- Rekrutacja do żłobka - dodatkowe punkty
- Rekrutacja do żłobka - żłobki prywatne
Rekrutacja do żłobka - terminy składania wniosków
O przyjęciu dziecka do danej placówki decydują wyniki rekrutacji. Dokładny jej termin może nieznacznie się różnić w zależności od miasta, ale zazwyczaj odbywa się ona w okresie od kwietnia do czerwca. Po ogłoszeniu listy dzieci, które mogą rozpocząć uczęszczanie do żłobka od września, rodzice są zobowiązani potwierdzić zapis i dostarczyć odpowiednie dokumenty.
Jeśli w danym żłobku pozostały wolne miejsca, to organizowana jest rekrutacja uzupełniająca, która odbywa się w okresie czerwca i lipca. Coraz więcej miejsc prowadzi jednak rekrutację w sposób ciągły i wnioski można składać przez cały rok. W takim przypadku dziecko zostaje przyjęte, jak tylko zwolni się miejsce.
Sposób składania wniosków w czasie rekrutacji do żłobka
W znacznej większości składanie wniosków odbywa się przez internet. W takim wypadku należy wejść na stronę wybranej placówki, miasta lub gminy, zapoznać się z dokładnymi warunkami naboru i wypełnić elektroniczny wniosek.
W miejscach, które nie prowadzą rekrutacji online, konieczne będzie złożenie wypełnionego wniosku bezpośrednio w placówce lub wysłanie go pocztą.
Czytaj również: Jak rozpoznać najlepszy żłobek? [rady profesjonalnej opiekunki]
Dziecko w żłobku: jak powinna wyglądać rozłąka z dzieckiem i jego adaptacja w żłobku?
Rekrutacja do żłobka - ważne dokumenty
Wniosek o przyjęcie dziecka do danej placówki nie jest jedyną wymaganą rzeczą. W większości miejsc konieczne są dodatkowe dokumenty, zawsze wyszczególnione na stronie żłobka. Mogą do nich należeć:
- dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkiwania rodziców i dziecka
- dokumenty potwierdzające odprowadzanie przez rodziców podatku
- zaświadczenie o zatrudnieniu
- książeczka zdrowia dziecka
- zaświadczenie o niepełnosprawności, jeśli dotyczy rodzica, dziecka lub rodzeństwa
- akt urodzenia rodzeństwa, jeśli dziecko je posiada.
Rekrutacja do żłobka - dodatkowe punkty
Na przyjęcie dziecka do placówki nie ma wpływu kolejność złożenia wniosków, ale w niektórych sytuacjach rodzinom przysługują dodatkowe punkty, które mogą zwiększać szanse na przyjęcie. Dodatkowo punktowane mogą być:
- rodziny, w których oboje rodzice pracują
- rodziny, w których rodzice uczą się w trybie dziennym
- rodziny wielodzietne
- odprowadzanie przez rodziców podatku dochodowego w mieście, w którym znajduje się żłobek
- posiadanie rodzeństwa uczęszczającego już do wybranej placówki
- występowanie niepełnosprawności u rodzeństwa lub rodziców
- wychowywanie dziecka przez samotnego rodzica - taka sytuacja ma miejsce, gdy drugi rodzic zmarł, w dokumentach wpisana jest nieznajomość ojca lub przez sąd przyznane są alimenty na dziecko
- rodziny będące pod opieką kuratora
- dzieci po przyjęciu szczepień ochronnych - nie dotyczy to sytuacji, gdy dziecko nie zostało zaszczepione ze względu na sytuację zdrowotną.
Czytaj też: Czy dziecko jest w żłobku bezpieczne?
Rekrutacja do żłobka - żłobki prywatne
Rekrutacja do żłobków prywatnych prowadzona jest cały rok, najwięcej miejsc zwalnia się jednak we wrześniu. W tym wypadku istotna jest kolejność zgłoszeń, więc konieczne może być złożenie wniosku z dużym wyprzedzeniem.
Zazwyczaj jednak żłobki prywatne mają mniejszą liczbę kandydatów i szanse na przyjęcie są dużo większe. Spowodowane jest to wyższą ceną za pobyt dziecka. Wysokości opłat w żłobkach publicznych są ustalane przez urząd gminy lub miasta.
W żłobkach prywatnych wynoszą one od kilkuset złotych w górę. Warto jednak sprawdzić, czy w obrębie danej gminy nie istnieje opcja dopłaty do ceny żłobka prywatnego.
Czytaj również: Rekrutacja do przedszkoli 2022 - jak wyglądają zapisy do przedszkoli w 2022 roku?