Spis treści
Wbrew pozorom, po zamknięciu okna przeglądarki nie znikasz od razu z sieci. Oczywiście nikt z zewnątrz, nie mając odpowiednich narzędzi, nie zobaczy, co aktualnie robisz w internecie, czy jakie strony przeglądasz.
Jednak wystarczy, że jesteś aktywna na Facebooku lub innym portalu społecznościowym, udzielasz się na jakimś forum, twoja przeglądarka wykorzystuje pliki cookies, albo pobierasz pliki przy użyciu sieci torrent, by zostawić po sobie mnóstwo śladów, które mogą pomóc w identyfikacji ciebie, twojego komputera, a czasem nawet miejsca zamieszkania.
Jak sprawdzić, co zostawiasz w internecie?
To, jakie informacje zostawiasz po sobie w odwiedzanych codziennie witrynach, możesz sprawdzić przy pomocy wityny Panopticlick.eff.org Wystarczy, że na nią wejdziesz, a następnie klikniesz przycisk „Test me”.
Panopticlick to aplikacja stworzona w ramach projektu badawczego przez amerykańską organizację Electronic Frontier Foundation. Aplikacja analizuje przeglądarkę pokazując, jakie prywatne informacje przekazuje ona do sieci.
Nawet jeśli użytkownik korzysta z prywatnego trybu przeglądania, do internetu trafiają informacje o zainstalowanych czcionkach i wtyczkach, ustawieniach systemowych, aktualnej rozdzielczości ekranu (wykorzystywane następnie przez reklamy), a także strefie czasowej, w jakiej aktualnie się znajduje.
Co wie o tobie Facebook?
Nieco inne ślady zostawiasz, korzystając z portali społecznościowych, na przykład z Facebooka. Tu wiele informacji podaje się świadomie, w trakcie rejestracji, a następnie podczas codziennego użytkowania. Większość danych, w tym miejsce pracy, data urodzenia, zdjęcia, informacja o partnerze czy dzieciach – jeśli w porę nie ukryjesz ich przed osobami niepowołanymi – widoczna jest dla każdego, kto odwiedza twój profil. Część natomiast – taka jak choćby polubione posty, czy najczęściej odwiedzane profile – jest analizowana przez programy zarządzające treściami reklamowymi.
To, co wie o tobie Facebook, możesz na szczęście łatwo sprawdzić. Pierwszą ważną opcją, którą trzeba w tym celu wybrać, jest Dziennik Aktywności (znajduje się w tym samym miejscu, w którym jest opcja wylogowania). Gdy w niego klikniesz, zobaczysz, co robiłaś na portalu każdego dnia od momentu rejestracji – wyświetlą się polubione i udostępnione posty, aplikacje, z jakich korzystałaś.
Więcej szczegółowych danych uzyskasz, klikając w opcję Ustawienia, a następnie z menu, znajdującego się po lewej stronie ekranu, wybierając konkretne zakładki. W pierwszej z nich – Ogólne – znajdują się twoje podstawowe dane, w tym imię, nazwisko, adres email.
Kolejna zakładka: Bezpieczeństwo i logowanie – pokazuje lokalizacje urządzeń, z których logowałaś się do serwisu, wraz z numerami ich IP. Kolejną istotną zakładką jest Facebook Mobile – zapisany w niej jest numer twojej komórki. Nieco niżej znajduje się zakładka Aplikacje. Gdy na nią klikniesz, zobaczysz, z jakich aplikacji na Facebooku korzystasz – ale dowiesz się również, że mają one dostęp do twojej listy znajomych i wszystkich informacji, jakie publicznie udostępniasz, a twoje imię, nazwisko, zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle są dostępne również dla innych użytkowników tych samych aplikacji.
Bardzo ciekawą zakładką jest też znajdująca się poniżej Aplikacji zakładka Reklamy. Widoczne są w niej zarówno twoje zainteresowania (zebrane przez serwis na podstawie polubionych przez ciebie profili i stron), jak i szczegółowe informacje na twój temat (w opcji Twoje informacje) - status związku, wykształcenie, pracodawca, czy stanowisko.
Choć można zmienić ustawienia w taki sposób, by te informacje były widoczne tylko dla ciebie i ewentualnie wąskiego grona znajomych, nie zmienia to faktu, że serwis może je przetwarzać i analizować, dobierając na ich podstawie reklamy.