800 plus, czyli świadczenie wychowawcze, to 800 zł na każde dziecko w rodzinie, bez względu na dochody. To wszystko jasne. Wiemy, że musimy złożyć wniosek na każdy nowy okres świadczeniowy (wyłącznie drogą elektroniczną), że pieniądze zostaną wypłacone raz w miesiącu, na podany przez nas numer konta. Wiemy, że obsługą świadczenia zajmuje się ZUS i że pieniądze otrzymamy na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat.
Wątpliwości pojawiają się, gdy decydujemy się rozstać, a mamy dzieci. Co z 800 plus po rozwodzie?
800 plus po rozwodzie - kto dostanie pieniądze?
800 plus przysługuje, jeśli jesteś matką lub ojcem i dziecko z tobą mieszka oraz je utrzymujesz. To jasne. Rozstajemy się, dziecko zostaje z nami, świadczenie wychowawcze w pełnej kwocie też jest z nami. Co w sytuacji, gdy - zgodnie z orzeczeniem sądu - mamy opiekę naprzemienną nad dzieckiem?
Wtedy o ustalenie prawa do świadczenia mogą wnioskować oboje rodzice.
W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach - każdy z rodziców może złożyć wniosek
- napisano na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Przeczytaj także: Ci rodzice od przyszłego roku już nie dostaną 800 plus. Zmiany w przepisach
800 plus a opieka naprzemienna - kwota świadczenia
Jaka jest wysokość świadczenia, gdy wnioskuje o nie i mama, i tata dziecka? Wtedy przysługuje im połowa kwoty świadczenia wychowawczego - czyli 400 zł miesięcznie.
Alimenty a 800 plus
800 plus nie ma wpływu na zakres świadczeń alimentacyjnych. Dowiadujemy się tego z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a dokładniej z art. 135 § 3 pkt. 3.
Przeczytaj także: Opieka nad dzieckiem po rozwodzie. Mecenas odpowiada na najczęstsze pytania mam