Ci rodzice nie otrzymają 300 plus. Zmiany w zasadach przyznawania świadczenia

2024-08-14 12:03

Zmieniają się zasady przyznawania świadczenia z programu „Dobry start”. Nie wszyscy rodzice otrzymają 300 zł na zakup wyprawki szkolnej dla ucznia. By nie stracić prawa do świadczenia konieczne będzie spełnienie tego warunku.

Ci rodzice nie otrzymają 300 plus. Zmiany w zasadach przyznawania świadczenia

i

Autor: Getty images Ci rodzice nie otrzymają 300 plus. Zmiany w zasadach przyznawania świadczenia

Program „Dobry start”, w ramach którego rodzice uczniów otrzymują 300 zł na zakup szkolnej wyprawki działa od 2018 roku. Zasady są jasne: o pieniądze można wnioskować na każde uczące się dziecko, a wypłata środków jest dość szybka. W tym roku wnioski o 300 plus można było składać od 1 lipca, a pieniądze na kontach tych, którzy nie zwlekali, pojawiły się jeszcze w drugiej połowie lipca.

Podobnie jak w przypadku programu „800 plus”, wkrótce część rodzin straci możliwość pobierania świadczenia. Od kolejnego roku szkolnego wchodzą w życie zmiany, które swoim podpisem zatwierdził już prezydent Andrzej Duda.

Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

300 plus już nie dla wszystkich

Kto od nowego roku szkolnego 2025/2026 nie będzie mógł otrzymać pieniędzy z programu „Dobry start”? Kryteria będą takie same jak w przypadku 800 plus, które od kolejnego okresu świadczeniowego nie trafią już do osób, których dzieci nie realizują obowiązku szkolnego w polskim systemie oświatowym. Chodzi więc o cudzoziemców, którzy nie zapisali swoich pociech do polskich szkół.

Do tej pory (tak jest również w roku szkolnym 2024/2025), pieniądze przysługiwały wszystkim, nawet tym, którzy przykładowo deklarowali, że ich dzieci uczą się zdalnie w szkole ukraińskiej. Tak naprawdę ten fakt trudno było zweryfikować. Uzależnienie wypłaty 800 plus i 300 plus od tego, czy dziecko realizuje swój obowiązek szkolny ma skłonić rodziców do tego, by te sprawy uporządkowali.

Oczywiście cudzoziemcy mieszkający w Polsce nie muszą zapisywać swoich dzieci do polskich szkół, jednak jeśli tego nie zrobią, pieniądze im „przepadną”.

Dzieci z Ukrainy, uczące się w polskich szkołach, zachowają swoją tożsamość. Zmiana ta, ma na celu integrację, a nie polonizację. Zapewnienie równych szans edukacyjnych oraz uchronienie od różnego rodzaju zagrożeń i nadużyć, na które są narażone dzieci poza systemem szkolnym

- podkreśliła wiceminister edukacji Joanna Mucha.

Kompletujesz szkolną wyprawkę? Zobacz ile zapłacisz w dyskontach:

Komu przysługują pieniądze na wyprawkę?

Świadczenie z programu „Dobry start” przysługuje na dzieci uczące się aż do ukończenia przez nie 20. roku życia (w przypadku dzieci z niepełnosprawnością do ukończenia 24. roku życia):

  • w szkołach podstawowych,
  • w szkołach ponadpodstawowych oraz szkołach artystycznych (w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki),
  • w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii lub ośrodkach wychowawczych,
  • w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych lub wychowawczych oraz ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych.

Mogą wnioskować o nie rodzice (także rodzice zastępczy), opiekunowie faktyczni i prawni, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, a w przypadku uczniów dorosłych - nawet oni sami.

300 plus n ie przysługuje na dzieci idące do "zerówki".

Quiz z polskich lektur szkolnych. Co pamiętasz z tych książek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Kto napisał „Przedwiośnie”?