Wydatki rosną proporcjonalnie do liczby dzieci w rodzinie, a kiedy zawodowo pracuje tylko jeden z rodziców - trzeba się nieźle nagimnastykować, by spiąć domowy budżet. Doskonale wiedzą o tym mamy, które własne plany zawodowe odłożyły w czasie i w pełni poświęciły się opiece nad dziećmi.
Na brak pracy jednak nie narzekają, jednak na brak pieniędzy - często już tak. Z pomocą tym właśnie mamom ma przyjść program "Mama 4+". Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie uzupełniające.
Spis treści
Program "Mama 4+"
Do tej pory kobiety, które nie pracowały zawodowo, ponieważ przez lata zajmowały się dziećmi, po czasie dowiadywały się, że nie przysługuje im nawet minimalna emerytura. Ten problem dotyczył także tych matek, które były zatrudnione, jednak zbyt krótko, by z odprowadzanych składek "uzbierać" na świadczenie emerytalne.
By w pewien sposób wynagrodzić ich trud i przyznać, że istotnie ich praca w opiece nad dziećmi była potrzebna, stworzono świadczenie uzupełniające, z którego obecnie korzysta około 60 tysięcy osób. Co miesiąc otrzymują one rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Program działa od 2019 roku, jednak wciąż nie wszyscy wiedzą, komu przysługuje świadczenie i jak je uzyskać.
– „Mama 4+” to bardzo ważny program. Nie godziliśmy się na to, by matka czwórki, piątki czy większej liczby dzieci jesień życia przeżywała bez prawa do nawet minimalnej emerytury – wyjaśniała przed laty ministra rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Czytaj też: Nowe świadczenie od 2024 r. Rusza program "Aktywna mama"
Kto otrzyma 1588 zł miesięcznie?
Z pełnej wysokości świadczenia mogą skorzystać osoby, które nie pobierają emerytury ani renty. Od 1 marca 2023 roku wsparcie w ramach programu „Mama 4+” to maksymalnie 1588,44 zł czyli tyle ile wynosi obecnie minimalna emerytura.
Aby otrzymać te pieniądze, trzeba spełnić określone warunki:
- urodzić i wychować co najmniej czworo dzieci (świadczenie może pobierać także ojciec dzieci, jeśli wychowuje je samotnie),
- być obywatelem Polski i mieszkać w kraju co najmniej od 10 lat,
- mieć skończone 60 lat i nie osiągać dochodu gwarantującego niezbędne środki utrzymania (w przypadku mężczyzn 65 lat).
Świadczenie uzupełniające jest przeznaczone dla osób, które żyją na granicy ubóstwa i nie pobierają emerytury lub jest ona niższa niż minimalna. Wówczas świadczenie wyrównuje ją do kwoty minimalnej emerytury.
By co miesiąc otrzymywać środki z programu "Mama 4+" trzeba złożyć odpowiedni wniosek w oddziale ZUS lub KRUS.
Czytaj też: Nawet 900 złotych dopłaty do ferii na dziecko. Jakie warunki trzeba spełnić?