Spis treści
- Przepisy na warsztatowe dania:
- Składniki:
- Sposób przygotowania:
- Składniki:
- Sposób przygotowania:
- Składniki:
- Sposób wykonania:
- Składniki:
- Sposób wykonania:
- Składniki:
- Sposób wykonania:
W warsztatach wzięły udział 4 grupy, każda składająca się z dziennikarki i blogerki/blogera. Pierwszym naszym zadaniem było przygotowanie dania z przepisu blogerów. Powstawały wyśmienite tarty, babeczki, ciasta, a także wielkanocne jajka. Kolejnym kulinarnym krokiem było wspólne gotowanie dania, które zaproponował Michel Moran. Szef na ten dzień wybrał soczystą pierś z perliczki z konfiturą z czerwonej cebuli, smażoną marchewką, puree z zielonego groszku z miętą, posypane mielonymi pistacjami. Sprawne przygotowanie dań usprawniły roboty planetarne Kenwood Chef XL Titanium.
Jeszcze zanim zaczęliśmy gotować, Michel zaznaczył, że „dzieci powinny jeść to samo co dorośli”. Jeśli zgadzacie się z szefem, przygotujcie danie mistrza na rodzinny obiad. Dzieciom na pewno posmakuje delikatne mięso z perliczki. Na moim stole ta potrawa na pewno zagości na długo, tym bardziej, że przygotowanie dania wcale nie jest trudne. W pół godziny możecie wyczarować wykwintną perliczkę z wspaniałymi dodatkami. Przepis szefa jest wyśmienity w każdym calu - mięso delikatne i soczyste, konfitura z cebuli rozpływa się w ustach, a puree z zielonego groszku z dodatkiem mięty to orzeźwiający, kremowy dodatek.
Wszystkie przepisy na przygotowane podczas warsztatów dania znajdziecie poniżej, ale zanim przystąpicie do gotowania, mam kilka rad:
- pierwszy krok w gotowaniu może wycisnąć łzy - należy przygotować konfiturę z czerwonej cebuli. Cebulkę trzeba pokroić w kostkę. Jednak zdradzę Wam tajemnicę Michela - wystarczy ćwiartki cebuli wrzucić do kostkarki. My użyliśmy specjalnej nakładki do robota planetarnego Kenwood Chef XL Titanium. Skrojenie 3 cebul zajęło kilkanaście sekund – bez płaczu i zapachu cebuli na dłoniach;
- równie problematyczne jak krojenie cebuli, wydaje się zblendowanie groszku. Spotkaliście się kiedyś z sytuacją, gdy robiąc puree, składniki nie chciały się dokładnie zmielić? Tutaj również dostaliśmy ciekawą poradę od Michela Morana. Po pierwsze, jak powiedział szef: "po co blendować na gładką masę? Musi być widać, z czego przygotowaliśmy puree". Po drugie blender, którego używamy, musi być dobrej jakości, aby poradził sobie z blendowaniem składników na puree;
- danie można wykończyć mielonymi pistacjami, które najlepiej wrzucić do młynka. Używany przez nas młynek - nakładka do robota kuchennego, zmielił pistacje w kilka sekund. Można wręcz stwierdzić, że okazały się dla niego... pestką.
Więcej przepisów znajdziecie na stronie www.youkencook.pl
Szef zdradził nam również inne tajniki gotowania:
- zielone warzywa lubią dużo wody i soli,
- słodkie warzywa smakują najlepiej z dodatkiem mięty,
- nie należy uczyć się przepisów, a poznać filozofię gotowania, a gdy się w nią zagłębimy, będziemy potrafili przygotować każde danie,
- dobry sprzęt AGD znacznie ułatwia pracę w kuchni.
Przepisy na warsztatowe dania:
PIERSI PERLICZKI Z MUSEM Z ZIELONEGO GROSZKU I MIĘTĄORAZ KONFITURĄ Z CZERWONEJ CEBULI I PISTACJAMI (MICHEL MORAN)
Składniki:
- 2 piersi z perliczki
- 250 g mrożonego groszku zielonego
- 3-4 liście świeżej mięty
- 2-3 czerwone cebule
- Ocet czerwony winny
- Cukier
- Sól
- Pieprz
- 2 łyżki śmietany 36%
- 100g masła
- 40 g pistacji
- 1 marchewka
Sposób przygotowania:
Cebulę pokrój w ćwiartki i wrzuć do kostkarki robota planetarnego Kenwood (opcjonalnie pokrój w kostkę). W małym rondelku rozgrzej odrobinę oleju i wrzuć cebulę. Smaż ją powoli, a gdy zrobi się miękka (po około 10 minutach) dopraw octem, łyżeczką cukru, a na koniec solą.
Do ¾ wysokości rondla nalej wodę, mocno posól i zagotuj. Wrzuć groszek i gotuj 2 minuty od momentu zagotowania. Odlej i przepłucz zimną wodą. Wrzuć groszek do kielicha blendera i delikatnie zmiksuj na nieidealnie gładką masę. Przełóż groszek do rondelka, dodaj posiekaną miętę, całość podgrzej. Dodaj śmietanę, sól i pieprz.
Umyj piersi perliczki i delikatnie je osusz. Odetnij polędwiczki - możesz je wykorzystać np. do sałatki. Przypraw mięso z obu stron solą i pieprzem. Na patelni rozgrzej odrobinę oleju, musi być mocno rozgrzana. Smaż mięso z obu stron aż będzie rumiane (w połowie smażenia dodaj odrobinę masła). Przełóż je do brytfanki/naczynia żaroodpornego i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni na około 15-20 minut.
Marchewkę obierz i pokrój w cienkie poprzeczne plasterki. Odlej tłuszcz po smażeniu perliczki, podgrzej patelnię (tę samą, na której smażone było mięso!) i wrzuć marchewkę. Dodaj odrobinę wody, soli i cukru. Smaż powoli do momentu aż będzie miękka, ale delikatnie chrupiąca.
Pistacje włóż do młynka i zmiel na niezbyt drobne kawałki. Ułóż na talerzu piersi perliczki i udekoruj przygotowanymi wcześniej dodatkami. Posyp pistacjami.
CIASTO MIGDAŁOWO-BANANOWE (PRZEPISYTRADYCYJNE)
Składniki:
- 3 banany
- 250 g mąki pszennej typ 450
- 2 łyżki syropu klonowego
- 100 g daktyli suszonych (bez pestek)
- 110 g masła (miękkiego, nie z lodówki)
- 60 g mielonych migdałów
- 2 jajka
- 90 g jogurtu naturalnego
- Odrobina prawdziwej esencji waniliowej
- 1/2 łyżeczki cynamonu mielonego
- 1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
Sposób przygotowania:
Rozgnieć widelcem banany. Daktyle zalej odrobiną wrzątku i zblenduj na gładko. Połącz ze sobą banany, daktyle, jogurt i wanilię. Masło utrzyj z syropem klonowym na jednolitą masę. Dodaj jajka i cały czas miksując, dodaj sypkie składniki: mąkę, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, cynamon, mielone migdały. Miksuj przez chwilę do uzyskania jednolitej masy. Formę do ciasta wysmaruj masłem i obsyp mąką. Wstaw ciasto do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni i piecz przez 40 minut, do suchego patyczka. Po wyjęciu z piekarnika oprósz cukrem pudrem z ksylitolu.
MUFFINKI Z CZEKOLADĄ W ŚRODKU (NIEPERFEKCYJNAMAMA)
Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 0,5 szklanki cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 1 jajko
- 0,5 szklanki oleju
- 1 szklanka mleka
- tabliczka czekolady
- Posypka i dekoracje
- Składniki na lukier:
- 1 białko
- 1 szklanka cukru pudru
Sposób wykonania:
Suche składniki (mąka, cukier, cukier waniliowy i proszek do pieczenia) zmieszaj razem. Dodaj jajko, olej i mleko i delikatnie miksuj. Ustaw piekarnik na temperaturę 180 stopni. Blachę wyłóż foremkami i do każdej z nich wlej ciasto. Do środka włóż kostkę czekolady. Piecz ok. 25 minut.
W tym czasie trzeba przygotować lukier. Oddziel białko od żółtka i zmiksuj białko. Kiedy się lekko spieni, dodaj stopniowo cukier puder. Miksuj do uzyskania jednolitej masy.
Następnie lukier nałóż na muffinki.
JAJKA FASZEROWANE SERKIEM RICOTTA (OCZEKUJAC)
Składniki:
- 10 jajek
- ser ricotta
- 12 rzodkiewek + kilka do dekoracji
- szczypiorek
- ziarna czerwonego i czarnego pieprzu
- sól i czarny pieprz do smaku
Sposób wykonania:
Przygotowanie: jajka umyj i włóż do rondelka, zalej je zimną wodą, dodaj 1 łyżeczkę soli, doprowadź do wrzenia, gotuj 8 minut i wystudź (wtedy zawsze wychodzą idealne jajka na twardo). Obierz jajka ze skorupek i przekrój na połówki. Żółtka usuń i wykorzystaj np. do przygotowania pasty jajecznej. Ser ricotta zmieszaj z umytymi, suchymi, posiekanymi drobno rzodkiewkami oraz posiekanym drobno szczypiorkiem. Całość dopraw solą, pieprzem i dokładnie zmieszaj. Farsz z sera nabierz łyżką i układaj na połówkach jajek. Z przodu farszu zrób uszy z plasterków rzodkiewki. Oczy wykonaj z kulek czerwonego pieprzu, zaś nosek - z pieprzu czarnego, a ze szczypiorku wąsy.
CIASTO 3-BIT (MAMALA)
Składniki:
- 2 duże opakowania herbatników
- 1 puszka masy kajmakowej
- 250 g serka mascarpone
- 500 ml śmietany kremówki 30%
- 3 łyżki cukru pudru
- 2 budynie waniliowe
- 2 łyżki cukru
- 2 szklanki mleka
- 150 g masła w temperaturze pokojowej
- 100 g gorzkiej czekolady
Sposób wykonania:
Budynie wymieszaj z cukrem i połową szklanki zimnego mleka. Pozostałe mleko zagotuj. Na gotujące się mleko wlej budynie i gotuj, cały czas mieszając. Gotowy budyń przestudź. Masło zmiksuj na puch i dodawaj do niego po jednej łyżce przestudzony budyń. Miksuj do uzyskania gładkiego kremu. Śmietanę ubij z mascarpone i cukrem pudrem na sztywno. W wyłożonej pergaminem blaszce (22x22 cm) ułóż warstwę herbatników, na to masę kajmakową. Na masie kajmakowej rozłóż drugą warstwę herbatników. Na herbatniki wylej masę budyniową i równo ją rozprowadź. Potem wyłóż na nią kolejną warstwę herbatników. Na herbatniki - bitą śmietanę. Wierzch ciasta posyp startą czekoladą. Ciasto podawaj schłodzone.