Wystawa prezentuje żarty rysunkowe, humor prasowy, satyryczno-humorystyczne „fotorysunki”, ilustracje i projekty scenograficzne Artysty.
Kolejno wymienione elementy wystawy tworzą jej narrację, prowadząc widza przez świat zaskakujących i pełnych humoru skojarzeń. Twórczość Zbigniewa Lengrena kojarzona jest zwykle z postacią Profesora Filutka i kilkuobrazkowymi historyjkami o jego zabawnych przygodach, które od 1948 r. przez dziesiątki lat mogli śledzić czytelnicy tygodnika „Przekrój”.
Ekspozycja przybliża również interesujące materiały o charakterze dokumentalnym, w tym fotografie z archiwum rodzinnego Lengrena.
Prezentowane prace pochodzą z kolekcji Rodziny Artysty oraz ze zbiorów Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie.
Wystawę będzie można oglądać od 28 lipca do 2 września na Bulwarach Wiślanych w pawilonie Galeria Przy Plaży (Bulwar gen. George’a Smitha Pattona).
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Idea powstania Muzeum Karykatury nurtowała go już na początku lat 60. XX wieku.
Najpierw Muzeum działało jako Oddział Muzeum Literatury, by w 1983 roku uzyskać samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze. W 2018 roku instytucja obchodzi Jubileusz 40-lecia swojej działalności oraz 110. rocznicę urodzin jej założyciela.