"Nasz największy wróg": ruszyła kampania społeczna dotycząca problemu przemocy domowej

2015-09-07 15:20

"Nasz najbliższy wróg" to kampania społeczna organizowana przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Jej celem jest zwrócenie uwagi na kwestię przemocy domowej, która przybiera różne formy. Organizatorzy chcieliby również wpłynąć na zmianę postaw społecznych wobec tego problemu.

przemoc

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Kampania "Nasz największy wróg" zwraca uwagę na problem przemocy.

Spis treści

  1. "Nasz największy wróg": przekaz kampanii
  2. "Nasz największy wróg": w jaki sposób uzyskać pomoc?

- Przemoc bywa nie tylko fizyczna, często także psychiczna. Myślę że brakuje nadal kampanii, pomagających ludziom zrozumieć i dostrzec problem. Chętnie włączyłem się w akcję – popieram ideę przeciwdziałania przemocy, bo wiem, jak ważna jest dbałość o relacje i bliskich - wyjaśnia Michał Żebrowski, jeden z ambasadorów kampanii "Nasz największy wróg".

Akcję wspiera również psycholog dziecięcy dr Aleksandra  Piotrowska, aktorka Grażyna Wolszczak, prezenterka Marta Kielczyk oraz sportowiec Paweł Nastula. Kampania jest współfinansowana ze środków Miasta Stołecznego Warszawy i adresowana do mieszkańców stolicy: wszystkich członków rodzin, zarówno kobiet, mężczyzn, osób starszych, jednakże przede wszystkim ma zwrócić uwagę na funkcjonowanie dzieci w rodzinach, w których występuje przemoc.

"Nasz największy wróg": przekaz kampanii

Przekaz kampanii "Nasz najbliższy wróg" jest bardzo jasny: nie bądź obojętny, problem może dotyczyć każdego. Celem akcji jest zmniejszenie zjawiska występowania przemocy w rodzinie oraz poprawa świadomości społecznej na temat różnych form przemocy występujących w rodzinie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak szeroki jest problem przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Często nie wiemy w jaki sposób reagować, gdy widzimy osoby dotknięte tym problemem. Nie wiemy także, jak możemy chronić siebie i swoich bliskich. Liczne wydarzenia towarzyszące kampanii będą miały na celu zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy. Ponadto akcja będzie zachęcała do korzystania z konsultacji oraz pomocy specjalistów, zarówno w przypadku kiedy sami doświadczamy przemocy, ale także kiedy podejrzewamy, iż naszym bliskim dzieje się krzywda.

Aby jednak potrzebujący sięgnęli po pomoc, muszą zdać sobie sprawę, iż doświadczają krzywdy i potrzebują wsparcia. Zdarza się, iż nie są tego świadomi. Właśnie dlatego widzimy potrzebę zorganizowania i przeprowadzenia kampanii społecznej, która nie epatowałaby przemocą, nie operowała stereotypami, ale uświadamiała odbiorcom, iż być może są osobami doświadczającymi pomocy.

W celu dotarcia do jak najszerszej grupy mieszkańców Warszawy, podczas kampanii zostanie wykorzystanych wiele narzędzi komunikacyjnych takich jak emisja spotu w telewizji oraz internecie, publikacje prasowe, a także kampania outdoorowa na terenie Warszawy.

"Nasz największy wróg": w jaki sposób uzyskać pomoc?

Komitet Ochrony Praw Dziecka każdego miesiąca odbiera ok.220 sygnałów i próśb dotyczących pomocy i przeciwdziałania przemocy. Najwięcej zgłoszeń dotyczy przemocy domowej. Zdaniem ekspertów KOPD przemoc w rodzinie dotyczy nie tylko bólu fizycznego i psychicznego, ale również utraty zaufania, poczucia niepewności, dezorientacji i strachu. Osobom doświadczającym przemocy niezbędna jest wciąż wiedza na temat ich praw. Dlatego tak istotne jest informowanie oraz edukowanie zarówno osób dotkniętych problemem przemocy, jak również osób które są świadkami tego zjawiska.

Osoby chcące skorzystać z pomocy specjalistów Komitetu Ochrony Praw Dziecka mogą to zrobić, dzwoniąc pod warszawski numer  22 626 94 19 lub kontaktując się z wybranym oddziałem KOPD na terenie całej Polski.