Targi Nowy DOM Nowe MIESZKANIE 5 i 6 kwietnia STADION NARODOWY

2014-04-02 15:56

Blisko 100 wystawców: deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych, banków i pośredników kredytowych. Bez mała tysiąc mieszkań spełniających kryteria nowego rządowego programu Mieszkanie dla młodych oraz bankowe oferty finansowania zakupu mieszkania w programie Mdm, badanie wstępnej zdolności kredytowej, pomoc w wypełnieniu wniosku oraz informacje o wymaganych dokumentach potrzebnych do jego rozpatrzenia, ocena ryzyka zakupu mieszkania. Warsztaty, wykłady i prelekcje… czyli Targi Mieszkaniowe Nowy DOM Nowe MIESZKANIE.

targi

i

Autor: materiały prasowe

Spis treści

  1. Zakup mieszkania to ważna decyzja
  2. Czy i kiedy będzie taniej?
  3. Szczegółowy program targów: www.targimieszkaniowe.pl

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych, funkcjonujący od początku roku, a z którego mogą korzystać osoby do 35. roku życia, w tym single, przy zakupie swojego pierwszego mieszkania kupionego od dewelopera, lub osoby, które zbudują dom jednorodzinny – nabiera coraz większego tempa. Obecnie w programie uczestniczy już osiem banków, województwo mazowieckie plasuje się na drugim miejscu pod względem zaakceptowanych wniosków, do końca lutego kwota dopłat dotycząca kredytów w programie stanowi prawie 10 proc. puli przeznaczonej na obecny rok.

Pomoc państwa zakłada dofinansowanie wkładu własnego, pomoc w spłacie części kredytu lub możliwość odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy domu. Przy wypłacie kredytu bank pomniejsza kwotę kapitału o kwotę dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Klient zaciąga kredyt w banku komercyjnym, który podpisał umowę z BGK. Po uruchomieniu kredytu bank pomniejsza kwotę kapitału o sumę dofinansowania i zwraca się do BGK o zwrot środków. Ale…, żeby skorzystać z programu MDM należy zaciągnąć kredyt w wysokości co najmniej 50 proc. wartości nabywanego mieszkania z minimalnym okresem jego spłaty 15 lat.

Singiel i rodzina bezdzietna dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania, w Warszawie tj. ok. 25-26 tys. zł. Podstawą obliczenia tej kwoty jest równowartość 50 m2 liczona według ustalonego przez wojewodę wskaźnika średnich kosztów budowy dla danego województwa, miasta wojewódzkiego, a także dla gmin z nim sąsiadujących. Przy czym w pierwszym kwartale 2014 w Warszawie cena mieszkania zakupionego w programie MDM nie może przekroczyć 5 864,5 zł za m2.

Zakup mieszkania to ważna decyzja

Jak wynika z badań przeprowadzonych na trzech ostatnich edycjach Targów Nowy DOM Nowe MIESZKANIE ponad 65 proc. poszukujących własnego M ma nie więcej niż 35 lat i odwiedza Targi w celu zakupu pierwszego własnego mieszkania. Przy czym 61 proc. ankietowanych w tym wieku rozważa zakup mieszkania na rynku wtórnym. Zdecydowana większość respondentów deklaruje, że mieszkanie powinno mieć dwa lub trzy pokoje. Jego powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 40 m2 i nie większa niż 60 m2. Niespełna 1/3 ankietowanych rozważa zakup mieszkania większego: do 80 m2. Przy czym blisko 70 proc. w grupie wiekowej 26-35 jest skłonnych zakupić mieszkanie wykończone pod klucz. Ankietowani są gotowi zapłacić za 1 metr kwadratowy mieszkania 5-7 tys. złotych.Najpopularniejszymi dzielnicami, według ankietowanych, są kolejno Mokotów, Żoliborz oraz Wola. Chęć zakupu nieruchomości mieszkaniowej w tych właśnie dzielnicach zadeklarowało aż 81 proc. respondentów. Ankietowani nie chcieliby mieszkać na Białołęce (aż 24 proc.) i w Ursusie (15 proc.).

Co ciekawe 86 proc. badanych, przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupu mieszkania, poszukuje informacji i opinii o deweloperze. Aż 70 proc. nabywców, dla których marka dewelopera ma znaczenie przy wyborze oferty mieszkaniowej, jest skłonna zapłacić za mieszkanie nieco więcej, ale kupić od dewelopera cieszącego się dobrą opinią na rynku. W otwartym pytaniu dotyczącym znajomości marki (proszę spontanicznie wymienić trzy znane firmy deweloperskie) uzyskano następujące wyniki: najbardziej znanym deweloperem wśród poszukujących na Targach mieszkania jest Dom Development wymieniany przez respondentów najczęściej na pierwszym miejscu (50 proc. respondentów), na drugim miejscu zaś ex aequo znalazły się JW Construction i Marvipol, kolejne miejsca zajęły Robyg i Budimex.

Badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie osób planujących zakup mieszkania metodą ilościową z udziałem ankietera (badania bezpośrednie face to face) na trzech kolejnych edycjach Targów Nowy DOM Nowe MIESZKANIE w listopadzie 2013, styczniu i marcu 2014 r.

Czy i kiedy będzie taniej?

W powszechnym przekonaniu, mieszkania są zbyt drogie w stosunku do przeciętnych pensji. Jak zmieniła się dostępność mieszkań w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat? Czy wzrost kosztów budowy (materiałów budowlanych i robocizny) uzasadniał gwałtowny wzrost cen nowych mieszkań w drugiej połowie poprzedniej dekady? Co się składa na cenę 1 metra kwadratowego mieszkania? Które z jej składników mogą być niższe? – tego można będzie się dowiedzieć w czasie publicznej debaty, która odbędzie się w sobotę 5 kwietnia o godzinie 13.30 na terenie targów. Gospodarzem debaty pod hasłem: Czy nowe mieszkania mogą być tańsze? będzie Marek Wielgo z Gazety Wyborczej.

Szczegółowy program targów: www.targimieszkaniowe.pl

WSTĘP NA TARGI 5 i 6 kwietnia (sobota-niedziela) w godzinach: 10.00–17.00

STADION NARODOWY, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1

Dogodne wejście bramami 1, 2 oraz 11

Odwiedzający otrzymają m.in.: mapy inwestycji mieszkaniowych w aglomeracji warszawskiej, katalog Mazowieckie Inwestycje Mieszkaniowe, w którym zamieszczone są prezentacje inwestycji znajdujących się aktualnie w sprzedaży z podziałem na dzielnice, dokładne informacje o cenie, metrażu, terminie zakończenia budowy, kontakt do biura sprzedaży i wizualizację budynku. Oraz przewodnik targowy – czytelną broszurę ułatwiającą poruszanie się po stoiskach wystawców i programie wydarzeń towarzyszących.Dzieciom, które wraz z rodzicami przyjdą na Targi profesjonalną opiekę zapewni przedszkole Echa Leśne.

materiały prasowe