Spis treści
Questing to jeden z najnowszych trendów światowej turystyki i świetny pomysł na weekend z dzieckiem. W Polsce taka forma spędzania wolnego czasu cieszy się coraz większą popularnością, stąd wciąż rozbudowywana jest sieć ścieżek - questów. W marcu ruszył kolejny, duży projekt questingu w Parku Etnograficznym w Tokarni w województwie świętokrzyskim: powstało 5 nowych ścieżek, które stanowią uzupełnienie bogatej oferty turystycznej największego skansenu w Polsce.
Czym jest questing?
Questing, czyli turystyka z zagadkami polega na nietypowym odkrywaniu dziedzictwa regionalnego (m.in. kulturowego, przyrodniczego i historycznego), dzięki przygotowanym nieoznakowanym szlakom turystycznym (questom). W Polsce istnieje już 100 ścieżek edukacyjnych, w tym m.in. ponad 10 na terenie gminy Bałtów (woj. świętokrzyskie). Od marca na mapie polskich questów pojawił się Park Etnograficzny w Tokarni. To właśnie na terenie skansenu powstało 5 ścieżek edukacyjnych, o tematyce historycznej, dotyczących m.in. magicznych zabiegów, które przeprowadzane były w chłopskich zagrodach, tradycji ludowych, zapomnianych zawodów i cechów, a także codziennego życia mieszkańców wsi w XIX wieku. Skansen w Tokarni jest idealnym miejscem na przeżycie niezapomniaje podróży w czasie. Natomiast w Kielcach powstaje quest szlakiem życia i twórczości Stefana Żeromskiego, autora m.in. Ludzi Bezdomnych oraz Przedwiośnia.
Początki questingu w USA
Questing, jako forma turystyki rozpropagowany został przez amerykańską organizację Vital Communities, działającą na terenie stanu Vermont w USA. W ramach realizowanego przez nią programu "Valley Quest" do stworzenia ponad 200 questów zaangażowano m.in. uczniów szkół, skautów, stowarzyszenia historyczne oraz przedstawicieli branży turystycznej. Więcej informacji o questingu znajduje się na www.vitalcommunities.org.
Questing w Polsce
Questy zostały wprowadzone w Polsce w 2006 roku i od tego czasu powstało ponad 100 ścieżek. Największym polskim przedsięwzięciem questingowym jest projekt "Bałtów - polską stolicą questingu", realizowany na terenie województwa świętokrzyskiego. W Bałtowie powstało ponad 10 ścieżek edukacyjnych, w które zaangażowanych jest 10 gospodarstw agroturystycznych. W tym roku zostanie wdrożonych kolejne 10 questów. Projekt "Bałtów - polską stolicą QUESTINGU" współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2010. Więcej informacji o questingu w Polsce znajduje się na www.questing.pl.
materiały prasowe