W książce „Superkoktajle dla zdrowia i urody” znajdziesz przepisy na superpyszne i zdrowe koktajle z superfoods, czyli produktami o największej zawartości cennych witamin i minerałów, a także listę polskich zamienników superfoods, które bez problemu znajdziesz w lokalnych sklepach.
„Superkoktajle powstały z myślą o „upłynnieniu" cennych odżywczo produktów. Przygotowując przepisy, korzystałam nieraz ze składników zazwyczaj używanych do innych potraw niż koktajle. Niejednokrotnie smak przygotowanych z nimi napojów, był dla mnie prawdziwym zaskoczeniem – jak np. sok, w skład którego wchodzi brukselka, a który stał się ulubionym napojem mojego syna Stasia. Starałam się używać powszechnie dostępnych superfoods. Rodzime produkty niczym nie ustępują tym sprowadzanym z drugiego końca świata – mogą być równie pyszne i cenne dla naszego zdrowia.” Katarzyna Błażejewska-Stuhr
Moc inspiracji z Superkoktajlami – 3 przepisy
Żuraw
- 1 garść żurawiny
- 1 dojrzała gruszka
- świeży imbir (ok. 1 cm)
- 1 szklanki wody
Żurawinę miksujemy z gruszką, imbirem i wodą.
Proantocyjanidyny zawarte w żurawinie zmniejszają ryzyko infekcji dróg moczowych, a w przypadku choroby przyspieszają wyleczenie. Uniemożliwiają przywarcie bakterii do komórek nabłonka dróg moczowych i utrudniając ich warunki życia, obniżają pH moczu.
Budyń czekoladowy
- 1 szklanki ugotowanej ciemnej fasoli
- 1 szklanki jeżyn
- 1 łyżeczka kakao
- 1 łyżeczka tahini
Ugotowaną fasolę miksujemy z jeżynami, kakao oraz tahini.
Jeżyny mają bardzo dużo przeciwutleniaczy, dlatego znalazły się nawet na liście ORAC – produktów chroniących przed wolnymi rodnikami. Antyoksydanty w jeżynach to m.in. kwas elagowy, kwasy fenolowe oraz cyjanidyno-3-O-glukozyd.
Musssowe śniadanie
- 2 łyżki płatków owsianych
- 1 awokado
- 1 jabłko
- 1 łyżeczka rodzynek
- odrobina wody
Płatki owsiane gotujemy w szklance wody, a błyskawiczne zalewamy wrzątkiem. Następnie miksujemy je z awokado, jabłkiem i rodzynkami. Miksując, dolewamy wodę wedle uznania.
Płatki owsiane zajęły 3. miejsce w rankingu na najzdrowszą żywność świata (po jagodach i czosnku)!
***
Katarzyna Błażejewska-Stuhr – dietetyk kliniczny, psychodietetyk. Wyznaje zasadę, że można jeść niemal wszystko, ważne są proporcje. W proponowanych dietach, jak również w edukacji pacjentów kładzie nacisk na produkty sezonowe, regionalne i – co ważne – naturalne. Autorka bestsellerowych książek, m.in. „Koktajle dla zdrowia i urody czyli jak zamieszać w swoim życiu”, „Koktajle dla zdrowia i urody czyli pysznie, świeżo, kolorowo” oraz „Koktajle dla zdrowia i urody, czyli zdrowo, smacznie, wyjątkowo”.