Spis treści
- Niepłodność w liczbach
- Tydzień Świadomości Niepłodności 2018 w Polsce
- Tydzień Świadomości Niepłodności w poprzednich latach
- 4 najbardziej popularne zaburzenia miesiączkowania. WIDEO
Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Niepłodności nawiązują do 40. urodzin Louise Brown - pierwszego dziecka urodzonego dzięki in vitro i wzywają prawodawców do działań na rzecz uznania praw reprodukcyjnych, w tym:
- prawa do leczenia niepłodności, jako uniwersalnego prawa w krajach Unii Europejskiej;
- zagwarantowania równego dostępu do bezpiecznego i skutecznego leczenia;
- zapewnienia finansowania leczenia niepłodności ze środków publicznych;
- zaangażowania organów publicznych w upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat płodności i niepłodności;
- przeprowadzenia kampanii społecznych, mających na celu wyeliminowanie stygmatyzacji niepłodności.
Niepłodność w liczbach
1 na 5 par w Polsce doświadcza trudności z zajściem w ciążę. Niepłodność dotyka aż 25 milionów obywateli Unii Europejskiej i jest to problem narastający. Każdego roku liczba pacjentów zgłaszających się do ośrodków leczenia niepłodności rośnie o ok. 8-9 procent.
Na świecie w wyniku zastosowania metody zapłodnienia pozaustrojowego urodziło się już ponad 8,5 miliona ludzi.
W Polsce dzięki samemu tylko ministerialnemu programowi refundacji in vitro na lata 2013-2016 urodziło się blisko 22 tysiące dzieci. Mimo to dostęp do skutecznego leczenia metodą in vitro w naszym kraju jest ograniczony.
Czytaj:
Naprotechnologia a in vitro: czym się różnią?
Choroby jąder, a bezpłodność u mężczyzn. Jak badać jądra?
Niepłodność wtórna: przyczyny. Kiedy nie można zajść w następną ciążę
Tydzień Świadomości Niepłodności 2018 w Polsce
W ramach tegorocznego Tygodnia Świadomości Niepłodności zaplanowano przeprowadzenie kampanii informacyjnej w mediach społecznościowych. Na jej potrzeby przygotowano grafiki oraz film, przedstawiający wypowiedzi osób niepłodnych z krajów europejskich. Plakaty kampanii znajdą się również w środkach komunikacji miejskiej w siedmiu polskich miastach.
Tydzień Świadomości Niepłodności w poprzednich latach
Tydzień Świadomości Niepłodności to cykliczna akcja organizowana i realizowana przez 24 stowarzyszenia pacjenckie z 22 krajów europejskich, zrzeszone w Fertility Europe, parasolowej organizacji pacjenckiej.
Stowarzyszenie Nasz Bocian jest aktywnym uczestnikiem kampanii od samego początku jej istnienia. Odbywa się ona corocznie w pierwszy tydzień listopada.
Poprzednie edycje Tygodnia Świadomości Niepłodności poruszały temat społecznych mitów towarzyszących niepłodności (Break the silence/Przerwij milczenie - 2016) i upowszechniały wiedzę na temat niepłodności, nawiązując do 40. rocznicy pierwszego udanego in vitro na świecie.