"Uczta dla maluszka", czyli jak budować zdrowe nawyki żywieniowe dziecka od najmłodszych lat

2018-04-03 11:01

Po sukcesie książki „Uczta dla dwojga – czyli dla mamy i maluszka w brzuszku”, Monika Mrozowska i Katarzyna Błażejewska-Stuhr, przygotowały kolejną wspólną książkę pt. „Uczta dla maluszka”. Najnowsza książka poświęcona jest zdrowemu żywieniu dzieci między szóstym miesiącem a szóstym rokiem życia.

uczta maluszka

i

Autor: _materialy_prasowe

Spis treści

  1. Po uczcie dla Dwojga, czas na Maluszka
  2. Wartościowe posiłki dla najmłodszych
  3. Kasza jęczmienna z olejem sezamowym (od 12. miesiąca życia)
  4. Jak oswoić niejadka z warzywami
  5. O autorkach

Po uczcie dla Dwojga, czas na Maluszka

Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Monika Mrozowska pokazały, że tworzą zgrany tandem w pisaniu o dietetyce dziecięcej w sposób kompetentny i atrakcyjny. Dowodem jest ciepłe przyjęcie przez mamy książki o żywieniu w ciąży – „Uczta dla Dwojga”. Po narodzinach i okresie karmienia mlekiem, przychodzi czas na zmiany – na Ucztę dla Maluszka.

Autorki kolejną książką nie tylko pomagają kontynuować zdrowe żywienie dziecka po jego narodzinach. Serwują zestaw przepisów i inspiracji pozwalających na budowanie w maluszku zdrowych nawyków żywieniowych już od jego pierwszych posiłków. Smaki z dzieciństwa wspominamy całe życie. Od rodziców zależy, czy dziecko w przyszłości intuicyjnie wybierze jabłko zamiast drożdżówki. Warto budować w dzieciach zdrowe nawyki od początku, żeby z dzieciństwem kojarzył mu się koktajl owocowy a nie napoje gazowane. 

Dobrze wiedzieć

Warzywa to najważniejsze składniki diety dzieci. Nie tylko dlatego, że powinny znajdować się niemal w każdym posiłku, ale głównie dlatego, że nauczenie dzieci jedzenia warzyw od początku będzie niezastąpionym wkładem w ich rozwój i zdrowie.

Wartościowe posiłki dla najmłodszych

Prezentowane w książce przepisy łączą w sobie fachową wiedzę o wartościach odżywczych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka i kreatywność w propozycjach podania dań. Stają się one zdrowymi, smacznymi a jednocześnie atrakcyjnymi ucztami dla maluszka. 

Zestaw ten został zaplanowany w taki sposób, żeby dziecko od pierwszej uczty, przyzwyczajało się do wysokowartościowych kasz, cukinii, fasoli, kalafiora, marchewki i wielu innych, zdrowych produktów.

W książce znajdują się przepisy na słodkości, które nie zawierają cukru - dziecko nie musi mieć z nim kontaktu w ciągu pierwszych dwóch lat życia, dzięki temu w późniejszych latach nie będzie tak bardzo przepadał za słodyczami.

Maluszek, z apetytem będzie jadł kaszkę jaglaną w formie budyniu z owocem borówki amerykańskiej już od siódmego miesiąca życia. Od dziewiątego miesiąca, można mu podać cukinię w formie placuszków z jajkiem i ziemniakiem. Kiedy skończy dwunasty miesiąc, przyjdzie czas na zielony deser Shreka z awokado. Desery nie zawierają cukru, ponieważ funkcję słodzika pełnią suszone lub świeże owoce.

Wiele przepisów składa się tylko z dwóch lub trzech składników. Dlatego zdrowe żywienie dzieciaków nie utrudnia życia dorosłym, a przysmaki mogą być zawsze pod ręką.

Jeśli rodzic ma ochotę na zaserwowanie swojemu Maluchowi więcej finezji, sięgnie do stron z przepisami na dziecięcą, subtelną wersję orientu. Możemy przygotować delikatne guacamole, pilaw czy nawet pad thai. Autorki nie zapomniały o zdrowych napojach jak mleka roślinne i koktajle.

Kasza jęczmienna z olejem sezamowym (od 12. miesiąca życia)

(2 porcje)

Składniki:

  • ½ cukinii
  • ½ marchewki
  • 1 łyżka czerwonej soczewicy
  • 50 g kaszy jęczmiennej perłowej
  • 300 ml wody
  • 1 łyżka sosu sojowego
  • 1 łyżka oleju sezamowego

Cukinię i marchewkę ścieramy na drobnej tarce. Kaszę wrzucamy do garnka i zalewamy wodą. Dodajemy warzywa, czerwoną soczewicę i sos sojowy. Gotujemy na małym ogniu ok. 10–15 minut, aż kasza i soczewica staną się miękkie. Po ugotowaniu dodajemy olej sezamowy i całość dokładnie mieszamy.

Warto pamiętać: Olej sezamowy nie nadaje się do smażenia. Należy spożywać go na surowo, a podczas gotowania dodawać na sam koniec przygotowywania potrawy.

Uczta dla maluszka

i

Autor: _materialy_prasowe

Jak oswoić niejadka z warzywami

Mamy, podczas ciąży i pierwszych miesięcy po przyjściu dziecka na świat, sprawują całkowitą kontrolę nad tym jakich wartości odżywczych dostarczają dziecku. Problemy mogą pojawić się, gdy przychodzi czas odstawienia dziecka od mleka i konieczność wprowadzania coraz to nowych produktów do diety.

Jak dostarczać niezbędnych dziecku wartości odżywczych, gdy krzywi się na sam widok papki z jabłka albo owocu pomidora? Katarzyna Błażejewska-Stuhr przekonuje, że warto budować zdrowe nawyki dzieci od samego początku poprzez obserwację swoich dzieci i elastyczne podejście. Z własnego doświadczenia wie, że dzieci są różne, nawet własne. To, co sprawdzało się przypadku jej starszego syna, nie działa przy młodszym - trzeba szukać nowych rozwiązań.

Im szybciej rodzice nabiorą takiego podejścia, tym szybciej skończy się walka, a witaminy i dobre kalorie nie staną się dla maluszka powodem do stresu. Rodzic ma szansę dotrzeć do swojego dziecka. Trzeba tylko znaleźć tę właściwą drogę.

Książka podpowiada triki na oswajanie małego niejadka z nielubianymi produktami i warzywami, tak by się do nich stopniowo przyzwyczaił i polubił, ponieważ każdy wysoko wartościowy produkt możemy sprytnie połączyć z innymi składnikami by powstało pyszne danie.

Proponowane dania są smaczne, pięknie się prezentują z punktu widzenia dziecka, a ich nazwy jeszcze bardziej pobudzają ciekawość i apetyt maluchów. Warto zdobyć się na kreatywność i pozytywnie bawić się z dziećmi jedzeniem. Autorki zachęcają by zapraszać malucha do kuchni, nawet w nosidełku i przygotować wspólnie zielonego omleta Popey’a ze szpinakiem. Później ten składnik dodawany w zupkach i innych daniach nie będzie dla maluszka taki straszny.

uczta maluszka

i

Autor: _materialy_prasowe

O autorkach

Katarzyna Błażejewska-Stuhr – dietetyk kliniczny, psychodietetyk. Wyznaje zasadę, że można jeść niemal wszystko, ważne są proporcje. W proponowanych dietach, jak również w edukacji pacjentów kładzie nacisk na produkty sezonowe, regionalne i – co ważne – naturalne. Autorka bestsellerowych książek, m.in. „Koktajle dla zdrowia i urody, czyli jak zamieszać w swoim życiu”, „Koktajle dla zdrowia i urody, czyli pysznie, świeżo, kolorowo” oraz „Koktajle dla zdrowia i urody, czyli zdrowo, smacznie, wyjątkowo”.

Monika Mrozowska – aktorka, propagatorka zdrowego odżywiana. Autorka i współautorka książek kulinarnych – m.in. „Słodkie i zdrowe, czyli desery, które możesz jeść codziennie”. „Ekologiczna, Ekonomiczna Kuchnia” (Wydawnictwo Zwierciadło). Wegetarianka. Z pasją angażuje się w akcje prozdrowotne, przede wszystkim związane z edukacją żywieniową.

Premiera książki: 28 marca 2018