Warszawskie Targi Książki: mnóstwo atrakcji także dla dzieci i młodzieży

2015-03-19 10:10

14-17 maja odbędą się Warszawskie Targi Książki. Po raz kolejny na Stadionie Narodowym będą gościć znamienici autorzy oraz wystawcy z kraju i zagranicy. Warszawskie Targi Książki są największymi w Europie Środkowej - w ubiegłym roku wzięlło w nich udział 720 wystawców, a odwiedziło je 63 tysiące osób. W tym roku organizatorzy przygotowali jeszcze więcej atrakcji, także dla rodzin z dziećmi!

Warszawskie Targi Książki

i

Autor: materiały prasowe Warszawskie Targi Książki to największe targi w Europie Środkowej.

Spis treści

  1. Warszawskie Targi Książki: Piątek Dniem Książki Akademickiej i Naukowej
  2. Warszawskie Targi Książki: Sobota Dniem Reportażu na WTK
  3. Warszawskie Targi Książki: Atrakcje i zajęcia dla dzieci i młodzieży
  4. Warszawskie Targi Książki: Festiwal Komiksowa Warszawa
  5. Warszawskie Targi Książki: Konkursy, nagrody, wyróżnienia
  6. Warszawskie Targi Książki: Patronackie wsparcie
  7. Warszawskie Targi Książki: Bilety w promocyjnych cenach dostępne w Internecie już 10 marca

Warszawskie Targi Książki to czterodniowe święto książek, które odbywa się w samym sercu Europy. Od 14 do 17 maja Stadion Narodowy będzie wypełniony nie fanami piłki nożnej, ale miłośnikami książek, pisarzami i wystawcami z kraju i zagranicy. W tym roku na Warszawskich Targach Książki pojawi się jeszcze więcej wystawców niż w ubiegłej edycji, autorów oraz wydarzeń skierowanych do czytelników i przedstawicieli branży. Gościem honorowym będzie Francja.

Warszawskie Targi Książki: Piątek Dniem Książki Akademickiej i Naukowej

Piątek tradycyjnie już będzie dniem poświęconym książce akademickiej i naukowej. Tego dnia planowany jest, pod patronatem Polskiej Akademii Nauk, cykl wykładów z udziałem autorytetów PAN - cenionych popularyzatorów nauki. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA oraz związany z nimi konkurs dla wydawców już od trzech lat stanowią widoczną i ważną część WTK. Na uczestników tegorocznej edycji konkursu ACADEMIA obok Nagrody Głównej czekają także prestiżowe wyróżnienia rektorskie: Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą książkę techniczną o charakterze dydaktycznym oraz Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych.

Warszawskie Targi Książki: Sobota Dniem Reportażu na WTK

Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Nagrodzie towarzyszy akcja edukacyjna, propagująca twórczość Ryszarda Kapuścińskiego wśród uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Organizatorem i fundatorem Nagrody jest m. st. Warszawa. Współorganizatorem - stołeczna redakcja „Gazety Wyborczej”, a jej honorowym patronem - pani Alicja Kapuścińska.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest rówieśniczką Warszawskich Targów Książki. Oba wydarzenia są ze sobą związane od początku. Tradycyjnie już sobota na Warszawskich Targach Książki jest Dniem Reportażu. Przez cały dzień odbywać się będą spotkania z autorami i tłumaczami – finalistami szóstej edycji Nagrody.

Warszawskie Targi Książki: Atrakcje i zajęcia dla dzieci i młodzieży

W czwartek i piątek wiele atrakcyjnych pozycji programowych czeka na zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. Wydarzenia dla młodszych dzieci odbywać się będą w Galerii Stadionu Narodowego, wydarzenia dla gimnazjalistów i licealistów, w tym lekcje literatury, historii, wiedzy o teatrze – w Centrum Konferencyjnym. W sobotę i niedzielę zapraszamy dzieci z rodzicami i opiekunami. Można będzie wziąć udział w wielu animacjach literackich, warsztatach i przedstawieniach, posłuchać głośnego czytania czy spotkać się z ulubionymi autorami. Warszawskie Targi Książki oferują dzieciom i młodzieży bogaty program zajęć kształtujących zainteresowanie czytaniem a w nim warszawską odsłonę Festiwalu Literatury Dziecięcej.

Warszawskie Targi Książki: Festiwal Komiksowa Warszawa

Festiwal Komiksowa Warszawa na stołecznych targach książki to coraz bardziej widoczny sektor wystawienniczy, zlokalizowana nieopodal strefa autografów, a także trzy dni spotkań, prezentacji i warsztatów dla wielbicieli gatunku. Także i w tym roku, w ramach Festiwalu swój dorobek prezentować będzie kilkudziesięciu twórców komiksów z kraju i zagranicy, a w strefie autografów można będzie otrzymać graficzny upominek od autorów najbardziej poszukiwanych komiksów dla dorosłych, dzieci i młodzieży.

Warszawskie Targi Książki: Konkursy, nagrody, wyróżnienia

Na „konkursową” część programu WTK i ACADEMII składa się ponad dwadzieścia wydarzeń, a wśród nich nominacje do: Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej GRYFIA, Honorowa Nagroda Warszawskich Targów Książki IKAR, Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagrody w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagroda Dziennika Gazety Prawnej Economicus, Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów, Nagroda Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz promocji czytelnictwa”, Nagroda Magellana za najlepszą książkę turystyczną i Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto odbędą się rozstrzygnięcia 55. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy wybierają Drukarnie”, Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka” czy Konkursu Plastycznego dla dzieci „Bazgroł”.

Warszawskie Targi Książki: Patronackie wsparcie

Warszawskie Targi Książki po raz kolejny odbędą się pod zaszczytnym honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W Komitecie Honorowym targów zasiadają: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber, Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz. Targi wspierają liczne organizacje – izby, stowarzyszenia i związki autorów, tłumaczy, wydawców, drukarzy, bibliotekarzy i księgarzy. Patronat nad targami objęły także najważniejsze ogólnopolskie media: Telewizja Polska, Polskie Radio, Gazeta Wyborcza i ponad 20 innych tytułów prasowych i portali internetowych.

Warszawskie Targi Książki: Bilety w promocyjnych cenach dostępne w Internecie już 10 marca

10 marca ruszy internetowa przedsprzedaż biletów na Warszawskie Targi Książki za pośrednictwem platformy biletynatargi.pl. To nowa usługa Murator EXPO, która umożliwia wszystkim chętnym zakup wejściówki na targi lub rejestrację na dowolne wydarzenie bez kolejek, w atrakcyjnej cenie.

Za bilety zapłacić można za pośrednictwem serwisu przelewy24.pl, dzięki czemu użytkownik otrzyma bilet bezpośrednio po dokonaniu zapłaty. Bilet, wysyłany na adres poczty elektronicznej klienta, należy wydrukować i zabrać na targi.Nowy serwis to również narzędzie, które w znaczący sposób usprawni akredytację dziennikarzy. Po wypełnieniu dostępnego w serwisie formularza akredytacji, przedstawicie mediów otrzymają voucher opatrzony kodem QR, który po zeskanowaniu w targowej rejestracji zostanie wymieniony na identyfikator. Z tej funkcjonalności będą również mogli skorzystać przedstawicie innych grup uprawnionych do nieodpłatnego wstępu po zarejestrowaniu się, tj. grupy szkolne czy goście branżowi. Proces rejestracji wygląda analogicznie do akredytacji mediów.

6. Warszawskie Targi Książki 201514 -17 maja 2015 rokuStadion Narodowy w Warszawie, targi-ksiazki.waw.plWarszawskie Targi Książki czynne będą w dniach i godzinach:14 maja 2015 (czwartek)    10.00-18.0015 maja 2015 (piątek)        10.00-19.0016 maja 2015 (sobota)        10.00-19.0017 maja 2015 (niedziela)    10.00-17.00