Wybieramy Mamę 10-lecia! MAMY WYNIKI!

2017-03-31 16:52

Z okazji 10 urodzin miesięcznika „M jak Mama” wybraliśmy Mamę 10-lecia, czyli Polkę, która robi coś wyjątkowego dla dzieci i matek. Przedstawiamy sylwetki kobiet, które naszym zdaniem zasługują na ten tytuł oraz wybrane przez was Laureatki. 

mama 10-lecia

i

Autor: _materialy_prasowe

Spis treści

  1.  Przykładowe uzasadnienia głosów - Agata Aleksandrowicz:    
  2. Przykładowe uzasadnienia głosów - Tisa Żawrocka-Kwiatkowska:
  3. A oto nominowane Mamy:
  4. Wyróżnienia dla Mam 10-lecia rozdane!
AGATA ALEKSANDROWICZ

i

Autor: materiał archiwalny

„Gdy zaczęło się moje macierzyństwo - wraz z pierwszym ciążowym testem byłam szczęśliwa. Wiedziałam, że nie będzie łatwo ale nie przewidywałam porażek. Miałam dobre nastawienie. Chciałam rodzić naturalnie i karmić piersią. Zgłębiałam temat żeby mieć jakąś wiedzę. Gdy już trzymałam pierwszą córkę w ramionach, po cesarskim cięciu, nie mogąc jej nakarmić i płacząc razem z moim głodnym dzieckiem miałam poczucie porażki... I co teraz? Tak ma wyglądać moje macierzyństwo? Byłam bliska poporodowej depresji... I wtedy pojawiła się HAFIJA. Nie pamiętam jak. Na jakimś forum czy fb, ktoś coś szepną i zaczęłam czytać... I czytać. I wiedza, którą dzięki niej zdobyłam uratowała moje macierzyństwo od porażki. Dziś jestem szczęśliwą mamą czwórki dzieci. Nie bałam się karmić piersią dłużej niż dwa lata, karmić w ciąży, karmić tandem, nie bałam się mitów dietetycznych i innych. Wszystkim mamom polecam blog pani Agaty.

Nominuję za rzetelną wiedzę, zgodną z najnowszymi badaniami.I za pasję.I dziękuję :)”

„Pani Agata jest ze mną 2 lata, bo tyle trwa moja przygoda z karmieniem.To dla mnie jedyne miejsce w sieci,gdzie znajduję wsparcie, ogrom rzetelnej i wyczerpującej wiedzy na temat laktacji.Tuż po porodzie pani Agata dawała mi każdego dnia setki powodów do tego, aby w czasie kryzysów laktacyjnych walczyć o pokarm,rozwiewała moje wątpliwości i dawała motywacje, aby nadal dawać swojemu dziecku to, co najlepsze.Czytając bloga mam wrażenie, że czytam porady swojej doświadczonej przyjaciółki,która życzy mi jak najlepiej.Robi to w niezwykle przystępny sposób.Dla niej nie jestem wyłącznie matką, ale i kobietą. Kobietą, która nie musi wyrzekać się przyjemności, aby móc karmić.Hafija to miejsce, w którym mogę naładować swoje umęczone macierzyństwem baterie, ale i znaleźć spokój. Dzięki niej wiem, że nie jestem sama ze swoimi problemami i chwilami zwątpienia.Że mam prawo decydować za siebie,bo karmienie naturalne to jedna z najpiękniejszych rzeczy w macierzyństwie, której nie muszę się wstydzić.”

„Nie ma chyba w Polsce młodej mamy, która na słowo Hafija dostaje powera. To nieoceniona Bohaterka mlecznej krainy, superbohater walczący o każdą kroplę magicznego napoju dla maluszków. Dla wielu osób wciąż jeszcze karmienie piersią jest czymś pobocznym. To dlatego młode mamy mają tak słabe wsparcie i z problemami poporodowymi zostają same. Hafija w cudowny sposób pomaga kobietom zrozumieć, że karmienie piersią zaczyna się w głowie. Że każda z nas ma moc, żeby odzyskać siebie, nauczyć się siebie na nowo, słuchać swojego organizmu a nie nieprzychylnych rad. Podopowiada również jak walczyć z problemami natury fizjologicznej, gdzie się udać na konsultacje jeśli z karmieniem nam nie po drodze.

Dzięki niej wiele mam poczuło się prawdziwymi Mamami, przede wszystkim dlatego że ktoś je wysłuchał, nie bagatelizował ich problemów i nie traktował jak osobę z tłumu. Każda mama jest wyjątkowa, ale nie każda o tym wie. A Hafija wie i mówi im o tym głośno.”

 (pisownia wypowiedzi oryginalna) 

Przykładowe uzasadnienia głosów - Tisa Żawrocka-Kwiatkowska:

„W tym plebiscycie swój głos przekazuję na Tisę Żawrocką-Kwiatkowską, chociaż każda z kandydatur jest wyjątkowa i zasługuje na wyróżnienie. Założycielka fundacji Gajusz stworzyła miejsce wyjątkowe. Niosąc pomoc chorym dzieciom, całym rodzinom małych pacjentów, jednocześnie łamie tabu, jakim jest choroba czy umieranie. Nie epatuje cierpieniem, ale pokazuje, że ono istnieje jako nieodłączna część ludzkiej egzystencji. Będąc doświadczoną przez chorobę dziecka nie przekuła swoich doświadczeń w życiowe zgorzknienie, ale zyskała siłę do niesienia pomocy. Jest twórczynią fundacji, która bez zbędnej ideologii niesie pomoc. To jest kwintesencja określenia "obrońca życia", z której wielu mogłoby czerpać.”

„Głosuję na Panią Tisę, ponieważ jej historia wywarla na mnie najwieksze znaczenie. Stworzyla cos z niczego. Preznie dziala dzieki niej kilka osrodkow w tym hospicja. To niewiarygodne. Bedac mama kilkorga dzieci zbudowac taka arke dla cierpiacych i potrzebujacych zaczynajac od zera. Podziwiam Panią Tise za jej zaangazowanie za wielkie serce i glowe pelna pomyslow a takze upartosc w dazeniu do celu. Dzieki takim ludziom zycie staje sie piekniejsze! Po prostu”

„Prezes,założyciel fundacji to tylko biurowe określenia. Jest ostatnią nadzieją rodziców. Uczy walki,dodaje sił. Beslitosna dla przeciwności losu,blędow systemu codziennie walczy o nasze dzieci. A dla rodziców każda minuta zycia ich dziecka jest bezcenna.Jest tez gdy nadchodzi chwila pożegnania. Uczy poznac śmierć,oswoic się z nią,uczy jak z nią żyć. Wspiera,gdy inni rozkladaja ręce. Nie poddaje się i innym tez nie pozwala. Wydaje się byc wrecz niezniszczalna. Przepelniona bezinteresownym milosierdziem daje to,czego często brakuje. Daje nadzieję. Stworzony przez nią palac jest azylem, ostoja spokoju.czas płynie tam swoim tempem. Czas,ktory w pałacu jest na wagę złota. Pani Tisa jest wręcz niezastąpiona dla wielu osób. Gdy inni się odwracają,ona pewnym krokiem dąży w naszą stronę. Jest zawsze i pomaga stawiać czolo przeciwnościa losu. Bez takiej osoby zarowno wiele dzieciństw jak i rodzicielstw byloby o wiele trudniejsze. A nawet uniemożliwione. Ona pomaga cieszyć sie każda minuta zycia.”

(pisownia wypowiedzi oryginalna) 

Autorki najciekawszych wypowiedzi otrzymują od nas NAGRODY!

Oto lista Laureatek:

abyabyabymatysiakpaulinapatrycja.plizga88aga.mirek93marzena.wawryszczukbobson1979bettina-hantkegosia_nietoperekaleksandraskowronekstasiastoch19sylwiaaaaaanitkaaoliwiatarasiuksimplyannaedytacrakw30lucynasterczewskakarolinastachurska27

Nagrodami w konkursie są: 

1. 4 x Zakupy w Mamatu.pl o wartości 200 zł  - odzież dla mam do karmienia2. Czajnik elektryczny retro vintage Russel Hobbs3. Szczotka do prostowania włosów Remington4. Suszarka do włosów Remington5. Blender Mix & Go Russel Hobbs6. 10 x zestaw ekologicznych kosmetyków Bioline 

ZOBACZ REGULAMIN KONKURSU

TISA ŻAWROCKA-KWIATKOWSKA

i

Autor: materiał archiwalny

Na podstawie liczby otrzymanych głosów, redakcja miesięcznika wyłoniła Mamę 10-lecia! Czytelniczki wybrały dwie mamy!

Laureatkami plebiscytu zorganizowanego z okazji 10-lecia naszego magazynu zostały: Agata Aleksandrowicz – autorka bloga poświęconego karmieniu piersią, i Tisa Żawrocka-Kwiatkowska – założycielka Fundacji Gajusz. Oto wybrane uzasadnienia. „Teksty na blogu Agaty uratowały nie tylko moje karmienie piersią, ale i tysięcy świeżo upieczonych polskich mam! Agata edukuje bez arogancji, pomaga odnaleźć w sobie siłę w gorsze dni i pięknie tłumaczy, dlaczego warto zawalczyć o swoje karmienie, nawet gdy początki są trudne, a nie poddać się, gdy pojawią się pierwsze problemy i potem tego żałować”.„Prezes, założyciel fundacji to tylko biurowe określenia. Pani Tisa jest ostatnią nadzieją rodziców. Uczy walki, dodaje sił. Bezlitosna dla przeciwności losu i błędów systemu, codziennie walczy o nasze dzieci. A dla rodziców każda minuta życia ich dziecka jest bezcenna. Jest też z nimi, gdy nadchodzi chwila pożegnania. Uczy poznawać śmierć, oswoić się z nią, uczy, jak z nią żyć. Wspiera, gdy inni rozkładają ręce”.

 Przykładowe uzasadnienia głosów - Agata Aleksandrowicz:    

„W Polsce, pomimo ogromnego nacisku psychicznego na matki by za wszelką cenę karmiły swoje pociechy piersią, wciąż brakuje miejsc, gdzie mamy mogłyby pozyskać rzetelne informacje na temat laktacji, a także uzyskać wsparcie. Lekarze i położne często powielają dane nieprawdziwe, często skrajne, a kobiety mają w głowie coraz większy mętlik - niektóre przechodzą niepotrzebnie na diety "mam karmiących", inne duszą swoje piersi, by wydobyć choć kroplę mleka, a stres z tym związany hamuje i uniemożliwia im karmienie naturalne. Bardzo cenię "Hafiję" za to, że obala laktacyjne mity i umiejętnie przekonuje kobiety do karmienia piersią, nie ocierając się nawet o wszechobecny laktacyjny terror. Między innymi dzięki jej blogowi z powodzeniem i wielką radością karmię piersią już drugie dziecko i nic nie wskazuje na to, że moja mleczna przygoda niedługo się skończy. Dziękuję!”

„Jestem dopiero na początku mojej macierzyńskiej drogi i bycie mamą to z pewnością o wiele więcej niż karmienie piersią. Wydaje mi się jednak, że piękne początki i sukces w karmieniu piersią to solidny fundament, który zostaje z mamą i dzieckiem na całe życie.Dlatego tak ważne jest to, co robi Agata! Teksty na jej blogu uratowały nie tylko moje karmienie piersią, ale karmienie piersią tysięcy świeżoupieczonych polskich mam! Agata edukuje bez arogancji, pomaga odnaleźć w sobie siłę w gorsze dni i pięknie tłumaczy, dlaczego warto zawalczyć o swoje karmienie, nawet gdy początki są trudne (a zazwyczaj są), a nie poddać się, gdy pojawią się pierwsze problemy i potem do końca życia tego żałować.Agata (blog Hafija) wypełnia bardzo istotną lukę w polskim systemie opieki okołoporodowej. Wiedza o laktacji i rzetelna pomoc w karmieniu piersią to coś, co w Polsce wciąż kuleje, nawet w najlepszych szpitalach.”

nagrody

i

Autor: materiał archiwalny

A oto nominowane Mamy:

TISA ŻAWROCKA-KWIATKOWSKA

Prywatnie: mama aż czworga dzieci! A także założycielka i szefowa łódzkiej Fundacji Gajusz, której nazwa pochodzi od imienia jej dorosłego już dziś syna (na zdjęciu z mamą). Gdy Gajusz miał kilka tygodni, ciężko chorował. Był umierający. Mama obiecała wtedy sobie – i Bogu – że będzie pomagać chorym dzieciom, jeśli tylko jej synek wyzdrowieje. I tak się stało. Fundacja Gajusz zaczynała działalność w piwnicy, od stworzenia sieci wolontariuszy, którzy opiekowali się chorymi dziećmi w szpitalach. Dziś zajmuje kilkupiętrowy budynek nazywany Pałacem: chore dzieci mają tu kolorowe pokoje, piękne meble i zabawki. Ale przede wszystkim mają serdeczną i fachową opiekę ludzi, którzy towarzyszą im i ich rodzinom w najtrudniejszym doświadczeniu w życiu – chorobie i umieraniu. Fundacja zapewnia małym pacjentom opiekę w ramach hospicjum domowego, prowadzi hospicjum stacjonarne dla osieroconych dzieci, a także hospicjum perinatalne i od niedawna ośrodek preadopcyjny, do którego trafiają porzucone noworodki i niemowlęta. A wszystko to dzięki jednej niezwykłej kobiecie o niezwykłym imieniu, która jest niezastąpiona w pokonywaniu urzędniczych i mentalnych barier.

NOMINUJEMY ZA: wrażliwość na dziecięce cierpienie i skuteczność w realizacji nawet najbardziej niecodziennych pomysłów.

ANNA KRUPA

Jest jedyną taką matką w Polsce: urodziła się bez obu rąk, a mimo to żyje pełnią życia: skończyła studia (także podyplomowe!), pracuje zawodowo, prowadzi samochód, a przede wszystkim realizuje swoje marzenia, także to o macierzyństwie. Emilkę, dziś już 9-letnią, wychowuje sama (tzn. z pomocą rodziny) i wcale nie uważa tego co robi za bohaterstwo: po prostu jest mamą dla swojej córki. A dla nas jest bohaterką: dzielną, odważną kobietą, która musiała na co dzień stawić czoła problemom, jakie osobom zdrowym nie mieszczą się w głowie: jak ubrać i nakarmić niemowlę, przenieść je razem z wózkiem czy zatrzymać uciekające dziecko, by nie wbiegło na ulicę – kiedy brakuje rąk? Anna sobie z tym wszystkim poradziła! Jest bardzo samodzielną kobietą i najczulszą mamą dla Emilki, o której mówi: „to najcudowniejsze, co mnie w życiu spotkało”.

NOMINUJEMY ZA: codzienny heroizm, odwagę w przekraczaniu barier, wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia celów, a także za pogodę ducha i poczucie humoru.

EWA BŁASZCZYK

Kobieta – instytucja. Dzielna i niezłomna. Była już znaną i cenioną aktorką, gdy w ciągu zaledwie kilku miesięcy przeżyła dwie wielkie tragedie: śmierć męża i zapadnięcie w śpiączkę 6-letniej córki Oli – jednej z bliźniaczek. Mimo to nie załamała się – dzielnie stawiła czoło przeciwnościom losu. To, co przydarzyło się Oli, stałą się dla Ewy Błaszczyk inspiracją do założenia Fundacji Akogo?, która przez wiele lat niestrudzenie zbierała pieniądze na budowę specjalistycznej kliniki zajmującej się leczeniem dzieci w śpiączce. Wreszcie, w lipcu 2013 roku, Klinika Budzik została uruchomiona – jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, które dotąd były pozostawione same sobie. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka i zajmuje się opieką i rehabilitacją dzieci w śpiączce oraz wybudzaniem ich z tego stanu. Przez 3,5 roku działania Kliniki zostało wybudzonych – m.in. dzięki nowatorskim na skalę światową operacjom – 32 pacjentów. 

NOMINUJEMY ZA: wytrwałość w dążeniu do celu, niesienie nadziei w sytuacjach beznadziejnych, za przywracanie do życia.

MONIKA KUSZYŃSKA

Była piękna, młoda, i kochana przez fanów. Ale po wypadku samochodowym została sparaliżowana od pasa w dół i przeżyła załamanie: nie chciała wychodzić z domu, pokazywać się na wózku. Dopiero po kilku latach ciężkiej rehabilitacji, postanowiła o siebie zawalczyć: mimo niepełnosprawności zaczęła występować na scenie, wyszła za mąż, a dwa miesiące temu urodziła synka! Trudne przeżycia sprawiły, że otworzyła się na cierpienia innych, zwłaszcza dzieci – zaśpiewała wiele charytatywnych koncertów na rzecz hospicjów dziecięcych.

NOMINUJEMY ZA: za determinację w walce o siebie i swoje marzenia, za oswajanie Polaków z problemem macierzyństwa kobiet niepełnosprawnych. (fot. Zuza Krajewska)

ANNA KRAWCZAK

Mama dwóch synów, w tym jednego z in vitro. Jako wieloletnia szefowa Stowarzyszenia na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”, jest osobą, która – obok lekarzy – zrobiła najwięcej dla propagowania rzetelnej wiedzy o leczeniu niepłodności i uświadamiania Polaków, jakim dramatem jest niemożność urodzenia dziecka. Jako autorka artykułów i książek, a także gość wielu programów radiowych i telewizyjnych, niestrudzenie wyjaśnia, jak naprawdę wygląda leczenie niepłodności, zadając kłam mitom i bzdurom rozpowszechnianym przez niektórych polityków i księży.

NOMINUJEMY ZA: zaangażowanie w pomoc dla ludzi dotkniętych problemem niepłodności, za edukowanie Polaków.

HENRYKA KRZYWONOS-STRYCHARSKA

Zasłynęła jako jedna z bohaterek Solidarności, ale dla nas jest bohaterką z innego powodu: wychowała wraz z mężem Krzysztofem 12 dzieci, choć żadnego nie urodziła sama. Troje pierwszych dzieci adoptowała. Niektóre w dramatycznych okolicznościach, gdy nie było czasu na namysł – jak 14-letniego syna sąsiadki, którym po śmierci mamy miała zająć się ciocia, ale przed sądem nagle zmieniła zdanie... Później założyli z mężem rodzinny dom dziecka, by przyjąć kolejne opuszczone dzieci. Szczególnym wyzwaniem było przyjęcie pod swój dach jednocześnie aż pięciorga maluchów w wieku od dwóch do siedmiu lat, które były rodzeństwem. Trudno nam sobie nawet wyobrazić, jak musiało to być trudne dla matki. Ale – jak zawsze – dała radę!

NOMINUJEMY ZA: wielkie serce, w którym starczyło miłości aż dla dwanaściorga przygarniętych dzieci. (fot. www.facebook.com/henrykakrzywonos/)

KAROLINA MALINOWSKA

Była modelką, która odnosiła spore sukcesy: pracowała u Prady, jej zdjęcia zdobiły okładki „Vogue’a”... Ale porzuciła karierę modelki dla rodziny: męża i dzieci, co nie zdarza się często w dzisiejszych czasach. Dziś jest mamą trzech synów i mimo popularności pozostała osobą bardzo natualną i skromną, za co Polki ją kochają. Nie ma w sobie nic z celebryctwa: szczerze mówi o tym, że pochodzi z biednej rodziny, sama gotuje dzieciom ziemniaki i piecze ciasta oraz że bycie matką to także trudne chwile: zmęczenie i brak cierpliwości do dzieci. Pomaga też innym – od lat wspiera fundacje i akcje społeczne, np. co roku na Boże Narodzenie robi kilkaset paczek dla dzieci z ubogich rodzin z warszawskiej Pragi. Była też ambasadorką kampanii społecznej „Przytulenie ma znaczenie”, a niedawno napisała książkę o tym, jak wychować dziecko, nie krzywdząc go (na podstawie rozmów z autorytetami w dziedzinie wychowania).

NOMINUJEMY ZA: bycie normalną, fajną mamą w świecie show-biznesu, empatię i pomoc dla dzieci, którym się gorzej powodzi, spełnianie dziecięcych marzeń.

BEATA KULESZA

Założycielka i szefowa dużej i prężnie działającej Fundacji Serce Dziecka, która od wielu lat pomaga dzieciom z wadami serca i ich rodzicom. Dobrze wie, jakim szokiem dla rodziców są narodziny chorego dziecka, bo sama tego doświadczyła. I wie, jak bardzo ważne jest wtedy wsparcie i pomoc. Jej Fundacja nikogo nie pozostawia bez pomocy: każdy rodzic dziecka z wadą serca, który się do niej zwróci, uzyska wsparcie psychiczne, merytoryczne (informacje, gdzie najlepiej diagnozować i leczyć dziecko), a w razie potrzeby – także ekonomiczne. W trakcie pobytu dziecka w szpitalu fundacja opłaca np. dojazdy rodzica do szpitala i noclegi, dla dzieci po leczeniu operacyjnym prowadzi wypożyczalnie sprzętu, który umożliwia im rehabilitację w domu, nansuje programy i turnusy rehabilitacyjne, a nawet remontuje sale i inne pomieszczenia w dziecięcych szpitalach! Z każdym rokiem Fundacja – pod rządami pani Beaty – działa z coraz większym rozmachem, pomagając również osobom dorosłym z wadą serca i dzieciom, które straciły rodzica.

NOMINUJEMY ZA: wrażliwość na potrzeby chorych dzieci, niesłabnącą pozytywną energię, pogodę ducha i działanie z coraz większym impetem!

AGATA ALEKSANDROWICZ

Prawdziwa pasjonatka naturalnego karmienia – kiedy karmiła syna, zaczęła więc pisać blog, na którym zamieszczała rzetelne informacje o laktacji i odpowiadała na pytania internautek. Od tamtej pory blog www.hafija.pl zdobył główne wyróżnienie w konkursie Blog Roku 2014 i jest obecnie jednym z największych kompendiów wiedzy o laktacji w polskim internecie. Jego autorka to już nie tylko blogerka – także dyplomowany Promotor Karmienia Piersią, wiceprezeska Fundacji Promocji Karmienia Piersią, prelegentka zapraszana na liczne konferencje i sympozja poświęcone laktacji.

NOMINUJEMY ZA: pomaganie karmiącym mamom przez dostarczanie solidnej, merytorycznej wiedzy przekazywanej zrozumiałym, przyjaznym językiem, za obalanie szkodliwych mitów o karmieniu.

AGATA KOMOROWSKA

Blogerka, pisarka i mama czworga dzieci: nastoletniego Aleksa, Krystiana z zespołem Downa, adoptowanej Ady, a także zastępcza mama dla 15-letniego Michała i mama dziecka, które zmarło przed urodzeniem… Te osobiste doświadczenia upoważniają ją – jak mało kogo – do napisania słynnego apelu adresowanego do tzw. obrońców życia, czyli zwolenników wprowadzenia w naszym kraju całkowitego zakazu aborcji. W opublikowanym na swoim blogu apelu Agata Komorowska prosiła polityków i księży, aby wyobrazili sobie, że to oni osobiście muszą przyjąć pod swój dach ciężko upośledzone dziecko wymagające stałej opieki. Zabrała w tej sprawie głos, aby uświadomić nam wszystkim tragiczną sytuację dzieci „skazanych na życie” – ciężko chorych, cierpiących i porzuconych przez rodziców. Potrzebujących miłości i czułości, a skazanych na wegetację w tzw. ośrodkach opieki. Czy pokochacie te dzieci i weźmiecie je do siebie? – pytała retorycznie.

NOMINUJEMY ZA: mądre, skłaniające do myślenia wpisy na blogu, za rzadką w Polsce odwagę mówienia o sprawach, o których inni milczą, za demaskację obłudy i hipokryzji.

TISA ŻAWROCKA-KWIATKOWSKA

i

Autor: materiał archiwalny
EWA BŁASZCZYK

i

Autor: materiał archiwalny
ANNA KRUPA

i

Autor: materiał archiwalny
ANNA KRAWCZAK

i

Autor: materiał archiwalny
MONIKA KUSZYŃSKA

i

Autor: materiał archiwalny
HENRYKA KRZYWONOS

i

Autor: materiał archiwalny
KAROLINA MALINOWSKA

i

Autor: materiał archiwalny
AGATA KOMOROWSKA

i

Autor: materiał archiwalny
BEATA KULESZA

i

Autor: materiał archiwalny
AGATA ALEKSANDROWICZ

i

Autor: materiał archiwalny

Wyróżnienia dla Mam 10-lecia rozdane!

Nasza redakcja spotkała się z laureatkami plebiscytu: Agatą Aleksandrowicz – autorką bloga poświęconego karmieniu piersią Hafija.pl,

Agata Aleksandrowicz

i

Autor: Redakcja|redakcja
Tisa Żawrocka-Kwiatkowska

i

Autor: Redakcja