Spis treści
Położna to jeden z najstarszych zawodów. To właśnie ona przygotowuje przyszłe matki do porodu, edukuje kobiety, sprawuje opiekę nad matką i niemowlęciem w pierwszych tygodniach życia. Jest ona dla wielu kobiet gwarancją bezpieczeństwa, najlepszym źródłem informacji związanych z najważniejszym dla kobiety momentem – porodem. Poza wiedzą powinna ona wyróżniać się empatią, wyrozumiałością i cierpliwością. Aby podnosić świadomość społeczeństwa na temat roli położnej w opiece okołoporodowej, powstał plebiscyt na najlepszą położną w Polsce. Jest on jednym z elementów kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”.
Monika Wójcik Położną na Medal 2017
Pierwsze miejsce i tytuł „Położnej na medal” otrzymała Monika Wójcik z liczbą głosów 1366. Ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Od 2009 roku zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystuje na Oddziale Noworodków w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.
Na drugim miejscu uplasowała się Elżbieta Wójtowicz z liczbą głosów 1250. Przez 34-letnie życie zawodowe związana z pracą w trakcie porodowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.
Trzecie miejsce zajęła Marzena Langner-Pawliczek, na którą oddano 827 głosów. Od 29 lat związana z oddziałem ginekologiczno–położniczym w Knurowie. W 2015 roku rozpoczęła pracę jako położna środowiskowa w poradni nr 5 w Knurowie.
„Cieszymy się, że nasz plebiscyt przyciąga szerokie grono zainteresowanych. W tym roku cała społeczność zaangażowana w konkurs „Położna na medal” oddała ponad dziewiętnaście tysięcy głosów. To pokazuje nam, że nasza inicjatywa to doskonała okazja do podziękowania położnym, za ich opiekę i zaangażowanie w opiece nad kobietami i ich dziećmi” - powiedziała Iwona Barańska z Akademii Malucha Alantan, organizatora konkursu i kampanii.
Czym jest kampania "Położna na medal"?
Zakończona 31 grudnia 2017 roku kampania społeczno–edukacyjna „Położna na medal", w ramach której przeprowadzono konkurs, organizowana jest od czterech lat. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Pomysłodawcą kampanii jest Akademia Malucha Alantan, która od lat angażuje się w propagowanie bezpiecznego i zdrowego stylu życia dzieci i rodziców oraz podnoszenie świadomości społecznej związanej z opieką okołoporodową i wychowaniem dzieci.
Patronat nad wydarzeniem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni.
Zgłoszenia do tegorocznej, czwartej edycji konkursu przyjmowane były od 1 kwietnia do 31 lipca 2017 r. Głosy na nominowane położne oddawane były od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 roku.
Pełna lista zwycięzców znajduje się na stronie poloznanamedal.pl
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 9 marca podczas Gali Finałowej kampanii.