Budowanie więzi z maluszkiem – 6 wskazówek, jak robić to na co dzień

2024-10-16 11:11 Tekst sponsorowany

Wieczorna kąpiel, zmiana pieluszki czy nakładanie kremu na buzię – chociaż to z pozoru zwykłe codzienne czynności, każdego dnia pomagają Ci budować więź z maluszkiem. Rolą opiekuna jest jednak więcej niż zaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka: silna relacja z rodzicem zapewnia maluchowi poczucie bezpieczeństwa, swobody i komfortu, a także realnie wpływa na jego rozwój i zachowanie w przyszłości.

więź z maluszkiem

i

Autor: Materiał prasowy

Na szczęście każda chwila jest dobra, by budować pełną miłości i czułości relację. Jak urozmaicić codzienny czas i jakie rytuały wprowadzić, aby każdego dnia rozwijać więź z dzieckiem – już od pierwszych dni życia?

Więź rodzica z dzieckiem, czyli wspólny czas na wagę złota

Budowanie relacji z maluszkiem to proces, który rozpoczyna się już na etapie ciąży, m.in. poprzez mówienie i śpiewanie do brzuszka. Zaangażowanie emocjonalne rodziców rozwija się też w trakcie przygotowań do narodzin, również tych praktycznych (np. zakup wyprawki czy remont pokoiku).

Już po porodzie rola więzi dziecka z rodzicami (bliskości fizycznej i emocjonalnej) jest ogromna – to właśnie wtedy powstają fundamenty dla dalszego szczęśliwego życia. Okazywanie maluchowi miłości, troski i zaangażowania zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu, przyjazną atmosferę do rozwoju oraz buduje zaufanie w rodzinie. Pełna czułości relacja:

  • przygotowuje malucha do samodzielnego życia i buduje jego pewność siebie,
  • umożliwia poprawny rozwój emocjonalny i uczy radzenia sobie z emocjami,
  • pomaga kształtować charakter i upodobania dziecka,
  • uczy nawiązywania zdrowych kontaktów z innymi i stawiania granic,
  • zwiększa zdolności adaptacyjne mózgu, co ułatwia dziecku radzenie sobie ze zmianami.

Dlaczego tak ważne jest budowanie relacji z obojgiem rodziców?

Chociaż jeszcze kilkadziesiąt lat temu role matki i ojca diametralnie się różniły, dziś nikogo nie dziwi tata zmieniający pieluszkę czy spacerujący z wózkiem po parku. Zaangażowanie w opiekę nad dzieckiem oraz wspólny czas budują relację opartą na bliskości i zaufaniu. 

Każde z rodziców powinno mieć więc okazję nie tylko do tego, by spędzać czas rodzinnie, lecz również sam na sam z pociechą.

Psychologowie zwracają też uwagę, że tata powinien brać udział w codziennych czynnościach już od pierwszych dni życia malucha. Chociaż najczęściej to mama spędza z noworodkiem i niemowlakiem najwięcej czasu, te chwile są kluczowe także dla rozwoju relacji tata-dziecko. Mama powinna dać tej więzi przestrzeń, m.in. po to, by wspierać u maleństwa naukę samodzielności. 

Każda chwila jest dobra, by budować relację z dzieckiem. 6 pomysłów na momenty pełne radości 

Małe dziecko wcale nie potrzebuje tony zabawek czy różnorodnych atrakcji. Szuka przede wszystkim bliskości rodzica – jego czułego dotyku, kochającego tonu głosu i niemal stałego zainteresowania. Każda wspólna chwila pogłębia niepowtarzalną więź między opiekunem a dzieckiem. Jak urozmaicić codzienny czas i jeszcze mocniej zaangażować się w budowanie relacji?

1. Mówienie do dziecka i opisywanie rzeczywistości

Każdego dnia dużo mów do swojego dziecka, komentuj rzeczywistość, opisuj wykonywane czynności, nazywaj przedmioty, smaki, kolory i części ciała. Dlaczego? Maluch już od pierwszych chwil rozwija swoje umiejętności językowe, a także uczy się rozumieć i przekazywać komunikaty. Twój głos działa na niego również uspokajająco, zapewniając poczucie bezpieczeństwa. 

Gdy nakładasz maleństwu kosmetyk na buzię po kąpieli czy przed spacerem (np. bogaty krem do pielęgnacji twarzy dla dzieci Babydream Sensitive), nazywaj części twarzy. Gdy przygotowujesz posiłek z maluchem w chuście, opisuj poszczególne składniki i etapy gotowania. Na spacerze opowiadaj z kolei o pogodzie, mijanych zwierzątkach czy roślinach i budynkach.

więź taty z dzieckiem

i

Autor: Materiał prasowy

2. Uśmiechanie się, kontakt wzrokowy i śmieszne miny

Tuż po narodzinach wzrok malucha nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Na początku noworodek widzi na ok. 20–30 cm, a obraz jest czarno-biały, nieostry i bez głębi1. Gdy kończy ok. 2 miesiące, w niewielkim zakresie wodzi oczami np. za przedmiotami. W kolejnych miesiącach ten zakres się powiększa. Na początku maluszek interesuje się też przede wszystkim czarno-białymi figurami i twarzami. Później narząd wzroku rozwija się stopniowo (np. w wieku ok. 6 miesięcy widzi więcej kolorów). Gdy dziecko ma rok, często widzi już jak dorosły1,2

Maluch już w wieku 6–8 tygodni zaczyna rozpoznawać twarze bliskich i reagować na ich widok2. Bardzo często nawiązuj więc ze swoim dzieckiem kontakt wzrokowy, uśmiechaj się do niego, a także rób śmieszne miny, np. podczas noszenia i przytulania. 

3. Zabawy podczas przewijania i przebierania

Czas przewijania i przebierania bywa trudny. Niektóre niemowlęta nie przepadają za tego typu czynnościami: wiercą się, płaczą, To normalne – maluch traci kontrolę, może być mu trochę zimno czy po prostu niekomfortowo. Jak zmienić ten przykry obowiązek w przyjemne chwile z rodzicem? 

Aby zapewnić dziecku komfort, zadbaj przede wszystkim o miękki przewijak oraz dobrej jakości kosmetyki pielęgnacyjne. Chusteczki nawilżane dla niemowląt Babydream (o pH neutralnym dla skóry, bez kompozycji zapachowych i ze składem zawierającym aż 99% wody), krem przeciw odparzeniom i odpowiednio dobrana pieluszka to podstawa. 

Zachowaj też spokój, mów kojącym głosem i wykonuj bardzo delikatne ruchy. Dodatkowo spróbuj odwrócić uwagę od czynności pielęgnacyjnych. Podczas przewijania i przebierania sprawdzą się takie zabawy jak:

  • rowerek wykonywany nóżkami,
  • a kuku (np. chowanie swojej twarzy za dłońmi),
  • idzie rak nieborak,
  • noski eskimoski.

4. Wyciszający masaż i kojący dotyk

Zmysł dotyku pomaga maluchowi poznawać świat – szczególnie zaraz po narodzinach. Delikatny dotyk rodziców to także sposób na budowanie poczucia bezpieczeństwa, spokoju i komfortu oraz regulacja stresu. 

Nic dziwnego, że jest zalecany tuż po porodzie, jeśli tylko pozwala na to zdrowie mamy i dziecka. Zgodnie z najnowszymi Standardami Organizacyjnymi Opieki Okołoporodowej:

„[…] bezpośrednio po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką »skóra do skóry«, trwający dwie godziny po porodzie3”.

Kontakt „skóra do skóry” to tzw. kangurowanie. Z powodzeniem może wykonywać je również tata dziecka. 

W jaki sposób zadbać o kojący dotyk – oprócz noszenia, przytulania, karmienia czy kangurowania malucha? Jednym z rytuałów, które warto wdrożyć, jest wyciszający masaż Shantala. Opiera się na delikatnym głaskaniu całego ciała w odpowiedniej kolejności. 

jak budować więź dziecka z rodzicami

i

Autor: Materiał prasowy

5. Kreatywne zabawy podczas kąpieli 

Kąpiel to nie tylko jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych. To również ważny krok codziennej wieczornej rutyny, pomoc w rozwoju (także sensorycznym) oraz istotny element budowania więzi z opiekunem. 

Aby ta chwila stała się jeszcze przyjemniejsza, warto wprowadzić ciekawe zabawy – dopasowane do wieku i umiejętności malucha. Dodatkowo zabawa pobudza kreatywność i wyobraźnię dziecka. Co można robić w wodzie? Kilka pomysłów:

6. Rymowanki i śpiewanie piosenek

Wyliczanki, rymowanki i rytmiczne wierszyki to kolejna okazja do pogłębiania bliskości z maluchem już od pierwszych dni życia. Przyjemny głos rodzica nie tylko działa uspokajająco, lecz także pomaga rozwijać kompetencje językowe. Badania wskazują, że taka stymulacja korzystnie wpływa m.in. na poprawę rozumienia mowy w przyszłości4. Również śpiewanie piosenek i włączanie muzyki sprzyjają społeczno-emocjonalnemu rozwojowi dziecka. 

Rymowanki i piosenki to ponadto doskonały sposób na usprawnienie i ułatwienie codziennych czynności, a także zajęcie dziecka, np. podczas wyjścia na spacer, gotowania czy sprzątania. W ten sposób możecie też stworzyć wspólne rytuały!

Wspólne rytuały – sposób na budowanie poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji

Relacja malucha z rodzicami – szczególnie w pierwszym roku życia – ma kluczowy wpływ na to, jakim dorosłym dziecko będzie w przyszłości. Budowanie więzi, bliskości i poczucia bezpieczeństwa jest możliwe podczas codziennych czynności, również tych pielęgnacyjnych. 

Pamiętaj jednak, że nie ma rodziców idealnych. Po prostu bądź przy swoim dziecku, staraj się zrozumieć jego aktualne potrzeby, okazuj mu troskę i czułość. Niech każda wspólna chwila będzie przepełniona miłością!