Kompletujesz wyprawkę dla malucha? 7 rzeczy, o których musisz pamiętać

2023-04-03 15:24 Tekst sponsorowany

Na kilka tygodni przed zaplanowanym terminem porodu, ciężarna powinna zacząć kompletować wyprawkę dla dziecka. To jedno z przyjemniejszych zadań, z którymi przychodzi się zmierzyć przyszłym rodzicom. O czym warto pamiętać przygotowując ubranka i akcesoria dla malucha?

Pranie ubranek

i

Autor: Getty Images

Kompletowanie wyprawki dla noworodka – kiedy zacząć?

Kompletowania wyprawki dla dziecka nigdy nie należy zostawiać na ostatnią chwilę. Przyszła mama powinna przygotować się na każdą ewentualność, także wcześniejsze rozwiązanie. Ubranka i akcesoria dla dziecka najlepiej rozpocząć przygotowywać już na początku trzeciego trymestru.

7 rzeczy, o których warto pamiętać

Kompletując wyprawkę dla dziecka należy kierować się przede wszystkim jego bezpieczeństwem. O czym powinniśmy pamiętać?

  • Wypierz ubranka

Bez względu na to czy ubranka są nowe czy używane, należy pamiętać o ich wypraniu. Ubranka dla noworodka pierzemy w temperaturze 60 stopni i dokładnie płuczemy – najlepiej wybrać dwa cykle płukania. Szczególną uwagę należy zwrócić na płyn lub proszek, który powinien być przeznaczony do prania ubranek i bielizny niemowlęcej.

Produkt do prania nie może zawierać składników o działaniu drażniącym i uczulającym delikatną skórę dziecka. Co ważne, powinien zostać przebadany dermatologicznie, a także powinien posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Wśród bezpiecznych produktów dla malucha warto wymienić środki do prania Lovela Baby - odpowiednie już od pierwszego dnia życia. Posiadają delikatną, przebadaną dermatologicznie formułę, która skutecznie dopiera zabrudzenia.

  • Wyprasuj ubranka

Wszystkie ubranka, a także pieluszki tetrowe, pościel, kocyk czy rożek należy wyprasować. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i wrażliwa, a jego układ odpornościowy nie jest w pełni dojrzały. Podczas prasowania w wysokiej temperaturze wszystkie organizmy chorobotwórcze, bakterie, roztocza i kucz zostają zabije. Podczas prasowania zmiękczają się włókna i zagniecenia, które mogłyby podrażnić delikatną skórę noworodka.

  • Zwróć uwagę na materiał

Materiał z jakiego zostały uszyte ubranka ma ogromne znaczenie dla delikatnej i skłonnej do podrażnień skóry dziecka. Ubranka, które mają bezpośredni kontakt ze skórą powinny być wykonane z naturalnych tkanin bawełnianych lub wysokiej klasy dzianin. Bawełna organiczna zapewni skórze właściwy dostęp powietrza. W sztucznych ubrankach skóra nie będzie dobrze oddychać co sprawi, ze dziecko może szybko się spocić a potem zmarznąć. Wybierając bieliznę należy sprawdzić czy została wykonana z atestowanych surowców (OEKO-TEX Standard kl. I).

  • Wyparz smoczek

Wyparzenie smoczka przed pierwszym użyciem jest absolutną koniecznością. Dzięki temu zapobiegniemy stanom zapalnym jamy ustnej, pleśniawkom, wymiotom będącym wynikiem grzybów, zatruciom pokarmowym i biegunkom. Jak wyparzać smoczek:

  1. Smoczek gotujemy we wrzątku przez 5 minut
  2. Możemy użyć sterylizatora UV do smoczków
  3. Możemy użyć sterylizatora parowego

Smoczka po wyparzeniu nie wycieramy ręcznikiem czy chusteczką, by nie przenieść na niego żadnych baterii. Pozostawiamy do wyschnięcia. dzięki czemu zachowamy pełną higieną.

  • Wyparz akcesoria do karmienia

Wszystkie akcesoria do karmienia należy dokładnie wyparzyć – analogicznie jak smoczek.

  1. Butelkę i smoczek przed pierwszym użyciem gotujemy 5 minut we wrzącej wodzie
  2. Możemy użyć sterylizatora UV do wyparzania butelek
  3. Możemy użyć sterylizatora parowego
  • Zwróć uwagę na bezpieczeństwo fotelika samochodowego

Kompletując wyprawkę dla noworodka należy zwrócić szczególną uwagę na jakość fotelika samochodowego. Fotelik samochodowy powinien gwarantować dziecku bezpieczeństwo, dlatego ważne, by test homologiczny został wykonany zgodnie z najnowszymi normami. Przed zakupem warto przyjrzeć się również jakości jego wykonania, szybkości montażu i stabilności.

  • Zwróć uwagę na skład kosmetyków

Kosmetyki dla noworodka powinny być w pełni bezpieczne, tak by nie podrażniały delikatnej i wrażliwej skóry dziecka. Najlepiej wybrać te bezzapachowe, o pH zbliżonym do 7,0 – przez pierwsze dwa tygodnie po urodzeniu skóra noworodka ma odczyn bardzo zbliżony do obojętnego, później zmienia się na lekko kwaśny. Skład kosmetyków powinien być jak najprostszy, oparty wyłącznie na dobrze przebadanych substancjach. Najlepszym wyborem są produkty posiadające pozytywną opinię Instytuty Matki i Dziecka.