Sztuka nestingu, czyli jak przygotować się do przyjścia dziecka na świat… i nie zwariować

2024-09-02 9:00 Tekst sponsorowany

Czujesz nagłą potrzebę posprzątania nawet najmniejszych zakamarków, wyszorowania piekarnika czy przejrzenia szafek z zapasami? Wciąż pierzesz, prasujesz i układasz ubranka, a wyprawkowe zakupy to nieodłączny element Twojej codzienności? A może po raz kolejny przeglądasz inspiracje dziecięcych pokoików, dekorujesz ściany słodkimi obrazkami i przestawiasz meble? W ciąży to zupełnie naturalna reakcja – tzw. syndrom wicia gniazda (nesting, instynkt gniazdowania). Skąd się bierze i jak najlepiej sobie z nim poradzić? Sprawdź!

sztuka nestingu

i

Autor: Materiał prasowy

Na czym polega nesting, czyli syndrom wicia gniazda?

Nesting to silna potrzeba porządkowania i organizacji otoczenia w taki sposób, by było odpowiednie dla nowo narodzonego dziecka. Często chodzi nie tylko o samą przestrzeń (dom czy mieszkanie) oraz jej komfort i bezpieczeństwo. Zauważalna może być też chęć dopuszczania do siebie jedynie bliskich i zaufanych ludzi. 

Według badań syndrom wicia gniazda jest najsilniejszy w 3. trymestrze ciąży1, chociaż część przyszłych mam odczuwa go już wcześniej. Zwykle może występować również po narodzinach – do ok. 8. tygodnia po porodzie2. Niektóre ciężarne wcale go jednak nie obserwują, co również jest normalne. 

Skąd bierze się instynkt gniazdowania? 

Chociaż nesting to zupełnie naturalna reakcja, istnieją różne hipotezy na temat jej źródła. Badacze biorą pod uwagę przede wszystkim kwestie:

  • psychologiczne – potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa, efekt ekscytacji związanej z narodzinami, sposób na radzenie sobie ze stresem,
  • biologiczne – naturalna strategia adaptacyjna, która umożliwia przetrwanie gatunku,
  • hormonalne – wzrost stężenia estrogenu i oksytocyny, które działają mobilizująco na organizm,
  • społeczne – wyuczone wzorce wyniesione z domu, presja kulturowa, racjonalne myślenie. 

Gniazdowanie można zaobserwować też w świecie zwierząt. Skrupulatnie przygotowują dla swoich dzieci schronienie, a na miejsce porodu wybierają bezpieczną lokalizację z dala od drapieżników. 

nesting ciążą

i

Autor: Materiał prasowy

Syndrom wicia gniazda – objawy 

Każda przyszła mama jest inna i trochę inaczej radzi sobie z widmem nadchodzących zmian. Można jednak wyróżnić kilka objawów syndromu wicia gniazda – to właśnie one występują najczęściej:

  • silne pragnienie organizacji przestrzeni (np. sprzątania, remontowania, przestawiania),
  • potrzeba jak najszybszego skompletowania wyprawki, częste zakupy, 
  • wzrost energii do działania i wytrzymałości fizycznej,
  • zmienność i różnorodność nastrojów, m.in. odczuwanie ekscytacji i obaw,
  • niechęć do poznawania nowych ludzi i potrzeba otaczania się bliskimi (tzw. selektywność społeczna).

Nesting krok po kroku – 6 kwestii, które warto przemyśleć

Instynkt gniazdowania nierzadko pojawia się dość nagle i z początku może wydawać się trudny do opanowania. Jak nie zwariować? Dla wielu przyszłych mam kluczem do zachowania spokoju staje się zaplanowanie swoich działań – krok po kroku. 

Dzięki temu unikniesz uczucia przytłoczenia, o co łatwo w ferworze niekończących się przygotowań. Ta lista przyda Ci się także w sytuacji, gdy nie czujesz silnego syndromu wicia gniazda i tak naprawdę wcale nie wiesz, za co się zabrać. 

1. Decluttering (odgracanie)

Kolejny członek rodziny to kolejne rzeczy do przechowywania – od ubranek i kosmetyków, przez zabawki, aż po meble. By zrobić na to wszystko miejsce, przed porodem warto zająć się odgracaniem przestrzeni, a nadmiar przedmiotów sprzedać, oddać lub wyrzucić. Zdziwisz się, ilu rzeczy wcale nie używasz!

2. Remont i dekorowanie 

Cały pokój lub tylko mały kącik… Nie ma znaczenia, co planujesz dla swojego malucha, na pewno będzie pięknie! Nawet jeśli rozpiera Cię energia, a co minutę pojawiają się coraz to nowsze pomysły – dla bezpieczeństwa zajmij się jednak raczej planowaniem i nadzorowaniem przedsięwzięcia, a nie układaniem paneli czy malowaniem ścian. 

3. Dokładne sprzątanie 

Piekarnik, lodówka, szafki kuchenne, piwnica… To tylko niektóre miejsca, które być może zapragniesz gruntownie posprzątać. Oddeleguj jednak te najbardziej wymagające zadania (np. mycie okien). Wspólne sprzątanie może okazać się świetnym sposobem na zacieśnianie więzi z partnerem, mamą, siostrą czy przyjaciółką. Uważaj też na środki chemiczne – postaw na te naturalne i często wietrz pomieszczenia.  

4. Skompletowanie wyprawki 

Meble, kosmetyki, ubranka – to wszystko jest niezbędne w pierwszych dniach i tygodniach życia. Zabierz się jednak do zakupów z głową, postaw na sprawdzone i bezpieczne produkty, takie jak kosmetyki Babydream. Listę tych najważniejszych znajdziesz niżej. 

5. Organizacja przestrzeni

Odpowiednie ustawienie mebli (np. przewijaka względem łóżeczka) oraz przemyślane wypełnienie półek i szuflad znacznie usprawnią codzienność z maluszkiem. Chociaż wszystko „wyjdzie w praniu”, przed porodem możesz kilka razy przećwiczyć np. nocne wstawanie czy przewijanie. Dzięki temu sprawdzisz, czy przestrzeń jest praktycznie zorganizowana. 

6. Przygotowanie zapasów jedzenia

Syndrom wicia gniazda często objawia się też potrzebą przygotowania zapasów. W końcu tuż po porodzie zwykle nie ma czasu na gotowanie. Dobrym rozwiązaniem jest zamrożenie lub zawekowanie gotowych posiłków do odgrzania (takich jak sosy, leczo, gulasze, zupy czy potrawki). Jeśli masz taką możliwość, wyjściem może być też zamówienie cateringu – kilka tygodni przed porodem przejrzyj dostępne opcje. 

jak przygotować się do ciąży

i

Autor: Materiał prasowy

Wyprawka i pokoik malucha – co warto przygotować przed narodzinami?

Skompletowanie wyprawki i zaplanowanie przestrzeni dla maluszka to nieodłączny element przygotowań do porodu. Chociaż to bardzo indywidualna kwestia, bez części rzeczy trudno wyobrazić sobie pierwsze wspólne dni i tygodnie. Co warto przemyśleć i przygotować wcześniej?

Wyposażenie pokoju i meble

Wózek i nowy fotelik samochodowy z atestem to must have podczas wychodzenia z dzieckiem na zewnątrz. A w co wyposażyć pokoik lub kącik malucha? Niezbędne elementy:

  • łóżeczko (osobne lub dostawka do łóżka rodziców),
  • przewijak, 
  • fotel do karmienia,
  • szafa lub komoda na rzeczy dziecka,
  • kosz na zużyte pieluchy,
  • pojemniki, koszyki, pudełka (idealne do organizacji).

Ubranka i tekstylia

Szuflady są już wypełnione ubrankami, którym nie możesz się oprzeć? Pamiętaj, by wziąć pod uwagę pogodę i przygotować rozsądną liczbę poszczególnych elementów garderoby. Jakie dodatkowe tekstylia mogą się przydać? Warto kupić:

  • otulacz, rożek, kocyk, 
  • śpiworek, pościel,
  • ręczniki kąpielowe,
  • pieluchy tetrowe.

Higiena i pielęgnacja 

Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji, szczególnie w pierwszych dniach po porodzie. Zaopatrz się w:

Gadżety ułatwiające życie

Bez niektórych gadżetów można się obejść, jednak nowoczesna technologia to Twój sprzymierzeniec. Jeśli masz możliwość, warto więc korzystać z takich ułatwiaczy jak:

  • monitor oddechu, 
  • niania elektroniczna,
  • aplikacja mobilna do planowania nowej rzeczywistości, m.in. wizyt u lekarza,
  • aplikacja mobilna do monitorowania pór karmienia i snu,
  • podgrzewacz do butelek.

Dodatkowe akcesoria dla mamy

Prawdopodobnie na pierwszym miejscu stawiasz teraz maluszka – jednak pamiętaj też o swoich potrzebach. W końcu szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko! Mogą Ci się przydać:

  • akcesoria ułatwiające karmienie (np. poduszka, wkładki laktacyjne, laktator),
  • delikatne kosmetyki do pielęgnacji skóry i krocza,
  • wygodna bielizna (majtki poporodowe, stanik do karmienia),
  • komfortowe, luźne i przewiewne ubrania,
  • masażer do rozmasowania napiętych mięśni,
  • kubek termiczny do użycia w domu i na spacerze.
wicie gniazda nesting

i

Autor: Materiał prasowy

Bądź gotowa do narodzin maluszka i ciesz się pierwszymi chwilami razem

Dobrze skompletowana wyprawka i praktycznie zorganizowana przestrzeń dla maluszka znacznie ułatwią pierwsze dni i tygodnie po porodzie. Z odpowiednio rozpisanym planem doskonale poradzisz sobie z tym zadaniem – bez względu na to, czy realnie odczuwasz syndrom wicia gniazda.

O czym jeszcze pamiętać? Daj sobie pomóc, deleguj zadania, nie porównuj się i dbaj o swoje potrzeby. Wsłuchaj się w swój organizm i potraktuj go jak najlepszego doradcę. W końcu każda ciąża jest inna, a nawet perfekcyjny plan może wymagać drobnych modyfikacji. Ciesz się tym wyjątkowym czasem!