Owulacja

Jeśli planujesz potomstwo powinnaś doskonale rozumieć, czym jest termin owulacja. Ten szczególny okres w cyklu menstruacyjnym nazywany bywa również jajeczkowaniem, ponieważ to właśnie w tym czasie nowa komórka jajowa przemieszcza się do jajowodu, gdzie może dojść do jej zapłodnienia. Należy pamiętać jednak, że termin owulacji nie jest tożsamy z dniami płodnymi. W ciążę można zajść zarówno przed, jak i po jajeczkowaniu.

Cykl menstruacyjny - fazy, ile trwa?

Aby wiedzieć, kiedy ma miejsce owulacja, należy ustalić, ile trwa cykl kobiecy. Zazwyczaj przyjmuje się, że cykl menstruacyjny trwa około 28 dni. W takim przypadku owulacja powinna mieć miejsce 11 dnia cyklu, ponieważ w cyklu kobiecym wyróżniamy 4 fazy:

  • menstruację,
  • fazę folikularną,
  • owulację,
  • fazę lutealną.

Trzeba wiedzieć jednak, że odpowiedź na pytanie, ile trwa cykl menstruacyjny, jest zróżnicowana - zależna od wielu czynników. Standardowo, cykl może trwać od 21 do 35 dni i nie musi być regularny. Za normę uznaje się nawet 4-dniowe odchylenia od tej reguły.

W którym dniu cyklu jest owulacja?

Jeśli chcesz znać fazy cyklu kobiecego, aby doczekać się potomstwa, musisz wiedzieć, że owulacja wypada zwykle około 14 dni przed miesiączką. Jeśli chodzi o cykl menstruacyjny faza, która poprzedza jajeczkowanie to faza folikularna, a faza która następuje po jajeczkowaniu to faza lutealna. Cykl miesięczny kobiety miewa jednak różną długość, dlatego dokładny termin owulacji należy określać indywidualnie na podstawie dostrzeganych objawów lub odpowiednich testów. Zapoznając się z naszymi artykułami, dowiesz się, jak rozpoznać etap owulacji oraz jak wykorzystać ten moment na zajście w ciążę.

Owulacja a dni płodne. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas owulacji

Cykle miesiączkowe u kobiet nie są jednorodne pod względem płodności. Oznacza to, że szansa na zajście w ciążę może być większa lub mniejsza zależnie od dnia cyklu. Na początek warto podkreślić, że terminy owulacja a dni płodne nie są tożsame. Dni płodne mogą trwać od 5 do 7 dni, a wpływ na długość tego okresu ma zarówno sama owulacja, jak i żywotność plemników. Należy pamiętać, że komórka jajowa może przeżyć do 24 godzin, natomiast plemniki nawet do 5 dni. Jeśli więc ustalisz, w którym dniu cyklu jest owulacja, poznasz tak zwane okienko płodności, czyli okres, kiedy możliwość zajścia w ciążę jest największa. Co ciekawe, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas owulacji może być o kilkanaście procent niższe niż w dniu poprzedzającym jajeczkowanie.

Czy po owulacji można zajść w ciążę?

Największa szansa na zajście w ciążę w takim przypadku jest w ciągu pierwszej doby po owulacji. Wynika to z właściwości komórki jajowej i czasu, w którym ta utrzymuje się w jajowodzie, zanim trafi do macicy. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia, w kolejnych dniach zajście w ciążę jest bardzo mało prawdopodobne. Należy jednak śledzić swoje cykle, bo ich nieregularność zawsze będzie wpływała na termin owulacji.

Czy przed owulacją można zajść w ciążę?

Ponieważ plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych zazwyczaj 2-3 dni (choć niektóre źródła podają, że nawet 6 dni), warto mieć na uwadze, że do zapłodnienia może dojść w przypadku stosunku mającego miejsce nawet na około 72 godziny przed jajeczkowaniem. Jeśli więc zastanawiasz się, czy przed owulacją można zajść w ciążę, to odpowiedź jest pozytywna. Jeśli pomimo podejmowania prób w trakcie dni płodnych nie dochodzi do zapłodnienia, zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi możliwości zwiększenia płodności lub rozwiązywania problemów z niepłodnością.