Jak rozpoznać owulację? Poznaj jej najczęstsze symptomy!

2019-06-27 13:28

Jak rozpoznać owulację? To pytanie zadają sobie często kobiety starające się o dziecko. Przed i po owulacji może bowiem dojść do zapłodnienia. Organizm nie daje jednak wyraźnych sygnałów, że właśnie nadszedł ten moment. Dopiero jego bardzo wnikliwa obserwacja pozwala rozpoznać owulację.

owulacja, test

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Jak rozpoznać owulację? Dokładnie obserwując swój organizm.

Spis treści

  1. Jak rozpoznać owulację: śluz płodny
  2. Jak rozpoznać owulację: podwyższona temperatura
  3. Jak rozpoznać owulację: pozycja szyjki macicy
  4. Jak rozpoznać owulację: krwawienie owulacyjne
  5. Jak rozpoznać owulację: ból w okolicy podbrzusza
  6. Jak rozpoznać owulację: test owulacyjny

Jak rozpoznać owulację? Oto symptomy, które pozwolą ci ją rozpoznać:

  1. Śluz płodny
  2. Podwyższona temperatura
  3. Pozycja szyjki macicy
  4. Krwawienie owulacyjne
  5. Ból owulacyjny
  6. Test owulacyjny

Owulacja to uwolnienie z pęcherzyka Graafa, znajdującego się w jajniku, dojrzałego jajeczka. Uwolnione jajeczko rozpoczyna następnie swoją wędrówkę przez jajowody do macicy. Poza jajnikiem jajeczko przeżywa około doby.

Bezpośrednio przed owulacją i tuż po niej występują dni płodne, dlatego tak wiele kobiet, zwłaszcza tych, które od dawna starają się zajść w ciążę, zastanawia się, jak rozpoznać owulację.

Z drugiej strony, są też panie, które właśnie dzięki rozpoznaniu owulacji chciałyby ciąży uniknąć. Mimo że jajeczko poza jajnikiem przeżywa tylko 24 godziny, ruchliwe plemniki są zdolne do zapłodnienia nawet do 5 dni po stosunku.

W całym cyklu miesięcznym kobiety występuje więc tylko 6 dni płodnych. Przyjmuje się, że owulacja występuje w połowie cyklu - około 14 dni od ostatniego krwawienia, jednak jej rozpoznanie nie należy do najłatwiejszych - o wystąpieniu owulacji nie stanowią żadne sygnały widoczne "na pierwszy rzut oka", a i nie u wszystkich kobiet cykl miesiączkowy przebiega bardzo regularnie.

Jak rozpoznać owulację: śluz płodny

Jednym ze sposobów, dzięki którym możemy zaobserwować owulację, jest baczne obserwowanie śluzu z szyjki macicy. Śluz, który pojawia się w czasie owulacji, jest śliski, kleisty, ujęty między dwoma palcami, tworzy dwie nitki, nie urywa się. Jest to śluz płodny.

Natomiast w dni niepłodne albo w ogóle nie dochodzi do wytworzenia śluzu, albo ma on inną konsystencję - jest kłaczkowaty, nie można utworzyć z niego nitek.

W czasie dni płodnych kobieta ma uczucie wilgotności w pochwie, natomiast dniom niepłodnym towarzyszy uczucie suchości.

Przeczytaj również:

Kalendarz owulacyjny: kiedy jest owulacja?

Cykl bezowulacyjny: objawy i leczenie

5 największych mitów na temat płodności

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Jak rozpoznać owulację: podwyższona temperatura

W czasie owulacji podwyższeniu ulega temperatura ciała kobiety. Wszystko po to, by zapłodnione jajeczko, jeśli do zapłodnienia dojdzie, miało zapewnione odpowiednie warunki bytowania.

Trzeba jednak pamiętać, że mierzenie temperatury jako metoda rozpoznania owulacji jest najbardziej skuteczne, gdy wykonuje się je regularnie. Temperatura ciała zwiększa się bowiem tylko nieznacznie - od 0,2 do 0,5 stopnia Celsjusza.

Aby pomiar był jak najdokładniejszy, najlepiej wykonywać go w pochwie. Pamiętajmy też, że na podwyższenie temperatury mogą też mieć wpływ inne czynniki, jak np. przeziębienie.

Czytaj: Metoda Billingsa - jak obserwować śluz

Jak rozpoznać owulację: pozycja szyjki macicy

Kolejnym sposobem na to, jak rozpoznać owulację, jest badanie pozycji szyjki macicy. Należy jednak dodać, że nie jest ona polecana przez ginekologów - badanie wykonuje się samodzielnie, wkładając 1-2 palce do pochwy, co może być dobrą okazją do rozprzestrzenienia się infekcji.

Wymaga ono również dużej wprawy, jednak po dłuższej praktyce kobieta będzie mogła stwierdzić po kształcie szyjki, czy ma owulację, czy nie.

W czasie owulacji szyjka unosi się do przodu, jest miękka i pulchna, a jej zewnętrzne ujście jest otwarte. Podczas dni niepłodnych szyjka natomiast jest twarda, kieruje się ku tyłowi, a jej ujście się zamyka.

Czytaj: Szyjka macicy w ciąży: miękka, twarda, długość szyki macicy w ciąży

Jak rozpoznać owulację: krwawienie owulacyjne

Symptomy owulacji to również krwawienie owulacyjne. Może, ale nie musi pojawić się u kobiety. Występuje ono około 14 dnia cyklu miesięcznego i trwa zaledwie 1-2 dni. Najczęściej ma postać bardzo delikatnych różowych bądź brązowawych smug, które można zaobserwować na bieliźnie. Prawie nigdy nie ma intensywnego czerwonego koloru, może mu towarzyszyć, co jednak nie zawsze się zdarza, jednostronny ból podbrzusza.

Sprawdź:

Dlaczego stres przeszkadza płodności

Kalendarz miesiączkowy

Jak rozpoznać owulację: ból w okolicy podbrzusza

Ból owulacyjny w okolicy podbrzusza, podobnie jak krwawienie owulacyjne, może, ale nie musi się pojawić. Zawsze jest on jednostronny - występuje po tej stronie, po której znajduje się jajnik, z którego uwolniło się jajeczko.

Swoją intensywnością przypomina najczęściej ból menstruacyjny, a długość jego występowania może być różna: od kilku chwil do kilku dni.

Jak rozpoznać owulację: test owulacyjny

Warto dodać, że w aptekach dostępne są testy owulacyjne, które znacznie ułatwiają osobom starającym się o dziecko lub tym, które w danej chwili nie chcą go mieć, określenie, czy kobieta przechodzi owulację.

Test owulacyjny określa stężenie hormonu luteinizującego (LH) w moczu. Jeśli jest ono równe bądź wyższe niż 40 mlU/ml, oznacza to owulację.

Jak wykonać taki test? W zależności od rodzaju produktu, różnymi metodami: należy albo zanurzyć test w pojemniku z moczem (nie może to być mocz poranny), albo nanieść kilka jego kropli na pasek. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na ulotkach dołączonych do testów owulacyjnych.

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?