Termometr owulacyjny pomaga określić dni płodne i owulację. Jak działa?

2019-07-08 14:45

Termometr owulacyjny to termometr do pomiaru temperatury ciała wykorzystywany do naturalnego planowania rodziny. Korzystają z niego kobiety, które planują zajść w ciążę i chcą określić, kiedy dokładnie przypadają u nich dni płodne i owulacja.

Termometr owulacyjny

i

Autor: Getty images

Termometr owulacyjny to przyrząd, który pomaga kobietom planującym powiększenie rodziny określić moment owulacji.

Przydaje się szczególnie w trakcie nieregularnych lub wydłużonych cykli menstruacyjnych, kiedy miesiączki występują w różnych terminach (np. co 30-37 dni). 

Spis treści:

Do czego służy termometr owulacyjny?

Jak działa termometr owulacyjny?

Jak korzystać z termometru owulacyjnego?

Czym termometr owulacyjny różni się od zwykłego termometru?

Czy warto kupić elektroniczny termometr owulacyjny?

Do czego służy termometr owulacyjny?

Termometr owulacyjny służy do pomiaru temperatury ciała. Wykrywa niewielki spadek temperatury ciała, który następuje przed owulacją i w ten sposób pomaga wyznaczyć dni płodne kobietom planującym zajście w ciążę.

Czytaj:

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Jak działa termometr owulacyjny?

W trakcie cyklu menstruacyjnego pod wpływem hormonów waha się temperatura ciała kobiety. Kilka dni przed owulacją nieznacznie spada (zwykle o 0,2°C), a po owulacji wzrasta nawet do 37°C.

Wzrost temperatury np. w 16 dniu cyklu pozwala więc stwierdzić, że w 14 lub 15 dniu doszło do owulacji. Oczywiście, oznacza to, że w danym cyklu jest już za późno na zapłodnienie.

Żeby wyciągnąć wnioski z tej wiedzy, trzeba mierzyć temperaturę przynajmniej przez dwa cykle. Wtedy w trzecim cyklu już wiadomo, w którym dniu może wystąpić owulacja.

Dobrze wiedzieć

Podwyższona temperatura to tylko jeden z objawów owulacji. Innymi wskaźnikami okresu płodnego, na które warto zwracać uwagę, są:

Jak korzystać z termometru owulacyjnego?

Kobiety, które chcą określić, kiedy dochodzi u nich do owulacji, powinny codziennie, najlepiej o tej samej porze dnia i w tym samym ułożeniu ciała, mierzyć sobie temperaturę.

Zaleca się wykonywanie pomiarów od razu po przebudzeniu, jeszcze przed opuszczeniem łóżka. Temperaturę można mierzyć zarówno w ustach, jak i w pochwie. Każdego dnia należy mierzyć ją przez tyle samo minut.

Trzeba jednak pamiętać, że infekcja, stres, zmiana trybu życia mogą wpłynąć na temperaturę ciała i zaburzyć wykres płodności. 

Czytaj:

Bardzo blada kreska na teście ciążowym. Test pozytywny czy negatywny?

Brak okresu a negatywny test ciążowy. Co to może oznaczać?

Czym termometr owulacyjny różni się od zwykłego termometru?

Termometr owulacyjny od zwykłego termometru do mierzenia temperatury ciała odróżnia się skalą. Jest bardziej dokładny - wykrywa skok temperatury rzędu 0,05 °C.

Jeszcze do niedawna w aptekach można było dostać rtęciowe termometry owulacyjne. Od normalnych odróżniał je przedział termperatury, który wynosił 35,5°C - 38,5°C.

Dziś, gdy Unia Europejska wycofała ze sprzedaży termometry rtęciowe, zastępuje się je termometrami owulacyjnymi galowo-indowymi.

Czy warto kupić elektroniczny termometr owulacyjny?

W aptekach dostępne są również elektroniczne termometry owulacyjne. Pojawiają się jednak opinie, że takie termometry są nieprecyzyjne i że zamiast nich lepiej jest skorzystać z komputerów płodności, zwanych również komputerami cyklu.

Mierzą one temperaturę ciała z dokładnością do 0,01°C. Ich skuteczność przy wyznaczaniu owulacji jest oceniana na ponad 99 procent.

QUIZ: Sprawdź, czy umiesz rozpoznać dni płodne
Pytanie 1 z 7
Owulacja to: