Jak rozmawiać o niepłodności? Dla Polaków to temat tabu

2015-09-24 13:36

Polacy nie chcą rozmawiać o niepłodności. Z raportu TBNS wynika, że robi to zaledwie co dziesiąty z nas. To zbyt intymny i zbyt trudny temat, by poruszać go w większym gronie. Dlaczego nie chcemy o tym rozmawiać i jak wielka to jest trauma dla par, które od lat starają się o dziecko – wyjaśniają eksperci i pary, które doświadczyły tego problemu.

Niepłodność wtórna

i

Autor: thinkstockphotos.com Niepłodność coraz częściej przybiera postać niepłodnośći wtórnej i dotyka tych, którzy mają już jedno dziecko.

Spis treści

  1. Jak rozmawiać o niepłodności? Ciąża po latach walki z niepłodnością
  2. Jak rozmawiać o niepłodności? Wsparcie i rozmowa to klucz do szczęścia

Na początek warto wytłumaczyć dwa pojęcia, które są bardzo często mylone: bezpłodność i niepłodność. Bezpłodność jest stanem nieodwracalnym i oznacza trwałą niemożność spłodzenia potomstwa i niestety nie można jej wyleczyć. Natomiast niepłodność jest czasowa – to tak naprawdę czas starania się o dziecko. Bardzo często przyczyn niepłodności należy doszukiwać się w sposobie stylu życia, złym odżywianiu, braku ruchu, a także w długotrwałym stresie, na który każdy z nas jest narażony.

Czytaj także: Niepłodność wtórna: przyczyny. Dlaczego nikt o niej głośno nie mówi?

Jak rozmawiać o niepłodności? Ciąża po latach walki z niepłodnością

Wspólnie z mężem o ciążę starliśmy ponad cztery lata. Przez ten czas odbyliśmy spotkania z różnymi lekarzami z różnych miast, poddaliśmy się wielu zabiegom i szczegółowym badaniom, mając nadzieję, że któryś z nich nam pomoże. Mimo tego, że nasze wyniki były prawidłowe, to specjaliści nie wiedzieli, co jest przyczyną naszej niepłodności. Był to trudny czas dla nas, zszargane nerwy, utracone nadzieje, a dla mnie osobista trauma – opowiada z żalem Magda z Poznania. Po tych kilku opłakanych latach odpuściliśmy, godząc się w pewien sposób na ten los. Przestaliśmy się starać i zwolniliśmy nieco tempo życia. Rok później okazało się, ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, że jestem w ciąży. Była to niesamowita wiadomość dla nas, a dziecko urodziło się zdrowe i ma się dobrze. Myślę, że główną przeszkodą w naszym przypadku była psychika. Patrząc na nasze doświadczenie mogę stwierdzić, że warto zadbać trochę o siebie i swoją psychikę, by szybko doczekać się upragnionego dziecka – dodaje.

Problem niepłodności dotyczy już co piątej polskiej pary. Jak podkreślają lekarze, jest to problem dość złożony i dotyczy mężczyzn i kobiet w tym samym stopniu. – Dostępne dane pokazują, że niepłodność dotyczy kobiet jak i mężczyzn w równym stopniu. 40 proc. diagnoz dotyczy kobiet, 40 proc. wskazuje na męski czynnik niepłodności, a w przypadku 20 proc. przyczyna niepłodności  nie jest do końca zdiagnozowana – wyjaśnia Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian.

Czytaj także: >> Hiperprolaktynemia, choroba młodych kobiet. Hiperprolaktynemia coraz częstszą przyczyną niepłodności >>

Jak rozmawiać o niepłodności? Wsparcie i rozmowa to klucz do szczęścia

Niepłodność to osobisty problem i newralgiczny temat dla osób, które borykają się z tą trudnością.  Stan nieustannego zamartwiania się, pogłębia wszechobecny brak zrozumienia. Najbliżsi, mimo, że chcą wspierać, to nie zawsze potrafią to zrobić właściwie. A brak rozmowy bywa jeszcze bardziej dołujący. Tylko 10 proc. z nas potrafi i chce rozmawiać ze swoimi partnerami lub partnerkami na problemy dotyczące niepłodności – wynika z raportu TNS zleconego przez markę dr Bocian. W przypadku osób w wieku 30-39 lat odsetek jest większy, blisko 20 proc.

 – Dane te nie są optymistyczne dla nas. Musimy nauczyć się radzić sobie z codziennymi trudnościami i przede wszystkim być wsparciem dla partnera lub partnerki – tłumaczy Anna Jerzak, psycholog, autorka bloga Psychonomia. - Pamiętajmy, że czas oczekiwania na dziecko i wszelkie starania z tym związane to zadanie dla dwojga. Odczuwając wsparcie ze strony mężczyzny, kobieta jest w stanie umiejętnie przeciwstawiać się przeciwnościom losu i codziennego życia, by osiągnąć wymarzony cel. Ponadto jest to jedna z gwarancji tego, że relacja przetrwa i będzie rozwijała się harmonijnie, także wówczas, gdy na świecie pojawi się mały człowiek – dodaje psycholog.

Zagadnienia związane z niepłodnością są jednak wciąż obce Polakom i stanowią swego rodzaju tabu. Deklarujemy, że wiemy bardzo dużo na ten temat i że lekarz powinien rozwiązać problem. Na tym zazwyczaj kończy się nasza wiedza. Jak wynika z badania TNS zleconego przez markę dr Bocian jedynie co dziewiąty z nas wie, czym jest agresywny śluz, a co czwarty  potrafi wskazać czynniki negatywnie wpływające  na jakość nasienia. – Są to kluczowe pojęcia, z którymi spotykamy się w przypadku par starających się o dziecko – tłumaczy Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian. – Co ważne, problemy te możemy sami zminimalizować zmieniając styl życia, stosując odpowiednią dietę, które zmniejszają obciążenia cywilizacyjne wpływające na naszą płodność. Warto w tym momencie sięgnąć po sprawdzone preparaty stosowane na rynkach zagranicznych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem i przynoszą pozytywne efekty – dodaje Piotr Rowicki.