Żywotność plemników. Jak poprawić jakość nasienia?

2015-08-20 16:57

Jakość nasienia, a co za tym idzie - kondycja i żywotność plemników - mają ogromne znaczenie dla szybkości, z jaką danej parze uda się zajść w ciążę. Dlatego tak ważna jest wiedza o tym, jak poprawić jakość nasienia i jakie czynniki działają na nią negatywnie.

Jakość nasienia

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Jakość nasienia u mężczyzn pogarsza się z roku na rok. Winne są przede wszystkim: zła dieta i powodujący stres tryb życia.

Spis treści

  1. Jak poprawić jakość nasienia?
  2. Jakość nasienia: co wpływa na jej pogorszenie?

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że z roku na rok jakość męskiego nasienia jest coraz gorsza. Jeszcze w latach 60-tych normą było 60 milionów plemników w 1 mililitrze nasienia, dzisiaj za taką normę uważa się 20 milionów plemników w 1 mililitrze spermy. Zazwyczaj mężczyźni nie interesują się jakością swojego nasienia aż do momentu, kiedy zaczynają ze swoją partnerką starania o ciążę. Dopiero wtedy, pod presją czasu i w dużym stresie, robią wszystko, by móc zostać ojcami. Tymczasem o jakość nasienia można zadbać zawczasu i znacznie zmniejszyć ryzyko kłopotów z płodnością w przyszłości.

Jak poprawić jakość nasienia?

1. Witaminy na poprawę nasienia

Dieta ma ogromne znaczenie dla jakości nasienia. W ostatnich latach szczególnie dużo mówi się o tym, że mężczyźni chcący zostać ojcami powinni włączyć do swojego menu produkty bogate w cynk. Pierwiastek ten odpowiada za zwiększenie ilości spermy i podniesienie aktywności plemników. Gdzie możemy go znaleźć? Przede wszystkim w owocach morza, pestkach dyni, a także roślinach strączkowych. Nie bez znaczenia jest także selen - pierwiastek odpowiadający za pozom libido, ale nie tylko. Selen zwiększa ruchliwość plemników i produkcję testosteronu. Znajdziemy go w czosnku, pomidorach i grzybach. Przydatne również będą witaminy - witamina C, zwiększająca odporność organizmu, a więc również spermy, oraz witamina E, chroniąca hormony płciowe przed utlenianiem. Pomoże również spożywanie warzyw i owoców, orzechów włoskich i laskowych oraz żytniego pieczywa. Warto za to zrezygnować z białego pieczywa i makaronów.

Przeczytaj również, jaki wpływ na płodność mają choroby jąder i w jaki sposób można im zapobiegać

2. Żywotność plemników zwiększysz rzucając nałogi

O szkodliwej działalności papierosów i alkoholu na organizm człowieka mówi się wiele. Te niepożądane skutki mężczyźni odczuwają również poprzez pogorszenie się jakości nasienia. Przez alkohol plemniki zmniejszają swoją zdolność do zapłodnienia, a mężczyzna go spożywający może mieć kłopoty z erekcją. Papierosy natomiast powodują zmniejszenie ilości produkowanej spermy i pogorszenie jej składu. Narkotyki są tak szkodliwe, że upośledzają plemniki. Niestety, nie mamy też dobrych wiadomości dla panów uzależnionych od kawy. Wszystko przez to, że wypłukuje z organizmu magnez.

3. Aktywność fizyczna poprawia jakość nasienia

Niepłodność to nadal temat, który wymaga jeszcze zgłębienia. Jednak badania naukowe opublikowane w "British Medical Journal" zdają się potwierdzać, że mężczyzna aktywny fizycznie produkuje większą ilość plemników. Ci panowie, którzy ćwiczeniom poświęcają 12 godzin w tygodniu, mają o ponad 70 procent więcej plemników niż ich koledzy, którzy wolą się nie ruszać. Warto zaznaczyć, że nie chodzi o męczący i bardzo intensywny wysiłek - wystarczy joga czy częste spacery.

Przeczytaj również: Niepłodność męska: przyczyny i leczenie

4. Na jakość nasienia wpływa noszenie odpowiedniej bielizny

Nie od dziś wiadomo, że noszenie ciasnej bielizny szkodzi jądrom - doprowadza do ich przegrzania, podobnie jak zbyt długie prowadzenie samochodu czy wielogodzinne trzymanie komputera na kolanach. Dlatego, udając się na urlop, zamiast obcisłych slipów wybierz luźniejsze spodenki, a do laptopa kup specjalną podkładkę.

5. Żywotność plemników nie poprawi stosowanie preparatów zawierających hormony

Pigułki hormonalne mogą wyrządzić niemało szkód nie tylko w organizmie kobiet, które częściej je spożywają, ale również u mężczyzn. Produkty, które w swoim składzie zawierają hormony, mogą wpłynąć na zaprzestanie produkcji plemników. Jeśli chcesz poprawić jakość spermy i być ojcem, unikaj więc np. odżywek, która mają zwiększyć masą mięśniową.

Poznaj również przyczyny niepłodności wtórnej

Jakość nasienia: co wpływa na jej pogorszenie?

Z powyższych informacji wynika więc, że na jakość nasienia negatywny wpływ mają: niewłaściwa dieta, nałogi, brak aktywności fizycznej, narażanie jąder na działanie wysokich temperatur, stosowanie środków hormonalnych. To jednak nie wszystkie czynniki, powodujące zmniejszenie jakości spermy.

1. Męskie nasienie nie lubi stresu

Naukowcy w pięciu miastach w Stanach Zjednoczonych od 1999 do 2005 roku przeprowadzili badania nad wpływem stresu na jakość męskiego nasienia. Okazało się, że mężczyźni narażeni na więcej niż dwa stresogenne czynniki mieli mniej plemników niż ci, których stres nie dotknął w takim stopniu. Złe działanie mają zarówno nerwy, związane ze śmiercią bliskiej osoby, jak i stres związany z utratą pracy.

2. Jakość spermy: leki

Niektóre leki nie tylko zmniejszają jakość nasienia, ale ich toksyczne działanie przekreśla marzenia mężczyzny o byciu ojcem na zawsze. Chodzi tu przede wszystkim o najsilniejsze chemioterapeutyki, stosowane podczas leczenia nowotworów. Niestety, nie każdy mężczyzna zdaje sobie sprawę z konsekwencji takiego leczenia, a istnieje dla niego alternatywa. Panowie mogą zdeponować swoje nasienie w specjalnych bankach i skorzystać z niego, gdy będą chcieli zostać ojcami. Spermie mogą także szkodzić leki przeciwcukrzycowe i te na nadciśnienie.

Przeczytaj również: BANKI SPERMY: kto i na jakich zasadach może z nich korzystać

3. Jakość plemników: infekcje

Nawet infekcje, które przechodziła mama mężczyzny, będąc w ciąży, mogą negatywnie wpłynąć na jakość jego nasienia w przyszłości. Także drożdże, pierwotniaki i bakterie są przyczyną kłopotów z męską płodnością. Leczenie infekcji powinno objąć nie tylko mężczyznę, ale również jego partnerkę - by nieleczona osoba ponownie się nie zaraziła.

Dołącz również do dyskusji na forum Mjakmama24.pl o tym, jak poprawić jakość nasienia!