Spis treści
- Jaką rolę pełni hormon LH
- Od czego zależy poziom hormonu LH?
- Kiedy trzeba wykonać badanie lutropiny?
- Jak wygląda badanie oznaczające poziom LH?
- O czym świadczy podwyższony poziom lutropiny?
- O czym może świadczyć za niski poziom lutropiny?
Lutropina jest jednym z tak zwanych hormonów gonadotropowych, wydzielanych przez przedni płat przysadki mózgowej (pozostałe to TSH, FSH i ACTH). Jego budowa nie jest skomplikowana: składa się z części glikoproteinowej oraz dwóch tzw. podjednostek - α i ß. Jego produkcja regulowana jest przez inne hormony, w tym luliberdynę wydzielaną przez podwzgórze oraz estrogeny produkowane przez jajniki.
Z artykułu dowiesz się:
- Jaką rolę pełni hormon LH?
- Od czego zależy poziom hormonu LH?
- Kiedy trzeba wykonać badanie lutropiny?
- Jak wygląda badanie oznaczające poziom LH?
- O czym świadczy podwyższony poziom lutropiny?
- O czym może świadczyć za niski poziom lutropiny?
Jaką rolę pełni hormon LH
Lutropina jest jednym z hormonów, które "rządzą" płodnością. U mężczyzn w okresie dojrzewania hormon ten odpowiedzialny jest za procesy związane z wydzielaniem męskich hormonów płciowych - androgenów - przez komórki jąder (pobudza m.in. syntezę testosteronu).
Z kolei u kobiet hormon luteinizujący kończy comiesięczną fazę płodności, doprowadza bowiem do pęknięcia pęcherzyka jajnikowego (pęcherzyka Graafa), dzięki czemu dochodzi do kolejnej fazy cyklu - owulacji, w trakcie której ma miejsce uwolnienie jajeczka do jajowodu. Owulacja sprawia, że komórka jajowa luteinizuje się, przekształcając w komórkę luteinową, która wytwarza progesteron. Hormon LH uczestniczy także w procesie powstawania ciałka żółtego i wspiera jego funkcję wydzielniczą.
Od czego zależy poziom hormonu LH?
Wydzielanie hormonu LH ma charakter pulsacyjny.
- w fazie folikularnej cyklu miesiączkowego poziom estrogenów wzrasta, przez co przysadka mózgowa wydziela mniej hormonu LH
- mniej więcej na 48 godzin przed owulacją stężenie tego hormonu zaczyna wzrastać i jest najwyższe w momencie pęknięcia pęcherzyka jajnikowego
- jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego poziom lutropiny ponownie spada. Na kilka dni przed miesiączką ciałko żółte zanika - spada wówczas poziom estrogenów, ponownie natomiast wzrasta stężenie LH. W tej fazie cyklu wysoki poziom lutropiny jest sygnałem rozpoczynającym kolejny cykl miesiączkowy oraz impulsem do wzrostu pęcherzyków pierwotnych.
Na podstawie stężenia lutropiny w organizmie można wyznaczyć moment owulacji oraz szczyt dni płodnych.
Kiedy trzeba wykonać badanie lutropiny?
Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania stężenia hormonu luteinizującego są problemy z zajściem w ciążę, zwłaszcza podejrzenie niepłodności, i to zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ale badanie to wykonuje się również w trakcie diagnostyki różnych innych chorób i zaburzeń. Należą do nich między innymi:
- zaburzenia miesiączkowania, których przyczyną mogą być zaburzenia endokrynologiczne, zwłaszcza choroby nadnerczy, tarczycy lub guzy jajnika.
- choroby i dysfunkcje jąder i jajników
- podejrzenie obecności guza produkującego lutropinę.
- zbyt wczesne lub zbyt późne dojrzewanie
- podejrzenie zaburzeń pracy lub schorzeń przysadki mózgowej (np. gruczolaków)
- podejrzenie hipogonadyzmu
- konieczność wyznaczenia terminu owulacji
- potwierdzenie wieku menopauzalnego.
Jak wygląda badanie oznaczające poziom LH?
Stężenie LH można zbadać na podstawie próbki moczu - w taki sposób działają popularne paskowe testy owulacyjne, które wykrywają LH o stężeniu równym lub wyższym niż 40 mlU/ml. Mogą być one przydatne dla osób, które starają się o dziecko - ich wykonywanie na kilka dni przed spodziewaną owulacją może pomóc w zapłodnieniu.
Jednak do celów diagnostycznych poziom lutropiny oznaczany jest na podstawie stężenia we krwi. Krew do badania pobierana jest w ten sam sposób, co w trakcie morfologii - z żyły łokciowej. Do badania trzeba być na czczo co najmniej przez osiem godzin.
Warto pamiętać, że u kobiet termin badania zależy od wskazań - w przypadku monitorowania owulacji należy je wykonać około 12-14 dnia cyklu (przy cyklu trwającym 28 dni). W pozostałych wskazaniach badanie poziomu LH wykonuje się zwykle w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego (około 3-5 dnia) lub w drugiej połowie (około 21. dnia cyklu). Na wyniki lutropiny czeka się jeden dzień.
O czym świadczy podwyższony poziom lutropiny?
Nadmiar hormonu luteinizującego fizjologicznie występuje u kobiet po menopauzie, może też być związany z pierwotną niewydolnością jajników i związanych z nią chorób, np. zespołem Turnera, guzami jajników, czy chorobami nadnerczy lub tarczycy, a także z pierwotną niedoczynnością jąder.
Może również świadczyć o niedoczynności gonad, gruczolaku przysadki oraz nowotworze przysadkowym, który wydziela lutropinę. U kobiet utrzymujący się stale zbyt wysoki poziom lutropiny może świadczyć o okresie menopauzy i stopniowym wygaszaniu funkcji jajników.
O czym może świadczyć za niski poziom lutropiny?
Z kolei niedobór hormonu LH może świadczyć o uszkodzeniu przysadki lub podwzgórza, prowadzących do wtórnej niedoczynności jajników lub jąder. U kobiet może się to wiązać z problemami z płodnością i nieregularnym cyklem miesiączkowym.
Na poziom hormonu LG mogą wpływać zaburzenia wytwarzania innych hormonów, np. testosteronu lub estradiolu, a także niektóre leki
Stężenie hormonu LH u mężczyzn mieści się w zakresie 1,5 - 9,2 mlU/ml. U kobiet natomiast poziom lutropiny nie jest stały: zmienia się nie tylko w różnych fazach cyklu miesiączkowego, ale również wraz z wiekiem. Normy:
- faza folikularna 1,4 - 9,6 mlU/ml;
- owulacja 2,3 - 21 mlU/ml; |
- po menopauzie 42 - 188 mlU/ml.