Spis treści
- Biopsja jąder - wskazania
- Biopsja cienkoigłowa jąder (zamknięta)
- Biopsja otwarta jąder
- Biopsja jąder - przygotowanie do zabiegu
Biopsja jąder to przezskórna punkcja igłowa. Polega na pobraniu z jądra lub najądrzy – specjalnym urządzeniem biopsyjnym – tkanki do badania histopatologicznego dla wykazania obecności lub braku komórek plemnikotwórczych w jądrach. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przeprowadza go chirurg - urolog lub androlog. Chwilę po zabiegu pacjent może wrócić do domu i nie wymaga rekonwalescencji.
Biopsja jąder - wskazania
Zabieg ten wykonywany jest w przypadku dwukrotnego stwierdzenia braku plemników w nasieniu. U części pacjentów zabieg pozwala na uzyskanie bezpośrednio z jądra lub najądrzy takiej liczby plemników, aby możliwe było przeprowadzenie procedury in vitro (IVF – ET ICSI). Biopsja jąder to także szansa dla mężczyzn, u których stwierdzono azoospermię.
Przeczytaj: Azoospermia: brak plemników w nasieniu - czy jest szansa na dziecko?
Biopsja cienkoigłowa jąder (zamknięta)
To zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje się ją w celach diagnostycznych lub by pobrać plemniki do zabiegu in vitro. Lekarz zazwyczaj zleca biopsję igłową, gdy istnieje duża szansa na pobranie plemników z jąder. W trakcie zabiegu chirurg za pomocą cienkiej igły nakłuwa jądra przez skórę, pobierając w ten sposób tkankę do badania. Zabieg trwa około 15-30 minut.
Biopsja otwarta jąder
To zabieg bardziej inwazyjny niż biopsja igłowa, wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W jego trakcie chirurg delikatnie nacina osłonkę jądra, by pobrać kilka wycinków tkanki z różnych miejsc jądra oraz najądrza. Biopsję otwartą przeprowadza się w sytuacjach, gdy szanse na znalezienie plemników w jądrach są niewielkie. Im więcej wycinków tkanki zostanie pobranych w trakcie zabiegu, tym szanse na znalezienie plemników są większe. Zabieg trwa od 30-50 minut.
Biopsja jąder - przygotowanie do zabiegu
Przed biopsją pacjent musi wykonać podstawowe badania: morfologię oraz testy sprawdzające układ krzepnięcia (np. czas APTT, wskaźnik INR). Na zabieg należy zgłosić się na czczo, czyli nie pić i nie jeść przez co najmniej 6 godzin. W dniu wykonania zabiegu należy wypełnić też ankietę anastezjologiczną.
Przeczytaj: Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze przyczyny niepłodności
miesięcznik "M jak mama"