Podczas gdy części kobiet udaje się zajść w ciążę już w pierwszym cyklu starań o dziecko, wiele kobiet latami stara się o upragnioną pociechę. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, z pewnością trafiłaś już pod opiekę specjalisty leczenia niepłodności. Jeśli jednak dopiero teraz poczułaś instynkt macierzyński i liczysz na to, że szybko zajdziesz w ciążę - ostrożnie podchodź do "dobrych rad". Te 4 wskazówki wcale nie zwiększają twojej szansy na bycie mamą.
Spis treści
- Leżenie z nogami w górze po stosunku
- Uprawianie seksu codziennie
- Tylko przyszła mama powinna dbać o zdrowie?
- Testy owulacyjne wywołują tylko niepotrzebny stres?
Leżenie z nogami w górze po stosunku
Być może pamiętasz słynną scenę z filmu "Lejdis", w którym grana przez Izę Kunę Gośka, po stosunku, by zwiększyć szanse na poczęcie, leżała z nogami w górze. Miało to sprawić, że plemniki łatwiej dotrą do komórki jajowej i dojdzie do zapłodnienia. Dziś ginekolodzy zgodnie twierdzą, że leżenie z nogami w górze nie ma najmniejszego sensu.
Warto za to pozostać w łóżku, np. w pozycji leżącej, nie biec od razu do toalety czy pod prysznic. Co ciekawe, sama pozycja seksualna też nie ma większego znaczenia jeśli chodzi o skuteczność w staraniach o dziecko...
Czytaj też: Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Naukowcy już to wiedzą
Uprawianie seksu codziennie
Nie chodzi o to, by kochać się kilka razy dziennie przez cały miesiąc, ale o to, by częstotliwość zbliżeń zwiększyć w czasie owulacji. W tym celu warto obserwować swój organizm, by lepiej rozumieć cykl miesiączkowy.
Dzięki temu będziesz wiedziała kiedy wypada owulacja i warto więcej czasu spędzić w sypialni. W końcu faktycznie nie chodzi o ilość, ale o jakość. Także jakość męskiego nasienia.
Tylko przyszła mama powinna dbać o zdrowie?
To mit! Owszem, warto nawet na 3 miesiące przed rozpoczęciem starań łykać kwas foliowy, a w przypadku otyłości - wdrożyć dietę odchudzającą. Ale to nie wszystko.
Na rezultat starań o dziecko wpływ ma także partner. To on powinien przyjrzeć się trybowi życia, jaki prowadzi i zrezygnować z nawyków, które osłabiają kondycję jego plemników. Warto, by rzucił palenie, unikał stresu, gorących kąpieli, a nawet trzymania laptopa na kolanach.
Czytaj też: Czy jest sens robić testy ciążowe dzień po dniu? Położna pokazuje różnicę
Testy owulacyjne wywołują tylko niepotrzebny stres?
Owszem, ich wykonywanie może część kobiet stresować, ale nie ma to większego wpływu na to, jak szybko uda im się zajść w ciążę. Krótko mówiąc: stres spowodowany ich wykonywaniem i niejako mechanicznym podejściem do seksu nie zmniejsza szans na zajście w ciążę. Mało tego: badania pokazują, że mogą skuteczność starań o dziecko zwiększyć.
Czytaj też: Seks w grafiku - czy warto rozważyć planowanie seksu?