Dobry lekarz leczenia niepłodności to niestety specjalista niedostępny jeszcze w wielu miejscowościach w Polsce, za którym trzeba pojechać do większych aglomeracji. To konieczne, gdyż skuteczne leczenie niepłodności powinno zacząć się od prawidłowo przeprowadzonej diagnostyki niepłodności pod okiem takiego właśnie specjalisty. Niestety, często pary, które mają problem z zajściem w ciążę, nie wiedzą, do kogo się zwrócić o pomoc. Bywa, że ginekolog lub lekarz pierwszego kontaktu mówi pacjentom, że nie mają oni szansy na ciążę, nie przeprowadzając żadnej diagnostyki. Albo zabiera się za leczenie, nie mając odpowiednich kompetencji. Zdarzały się nawet przypadki zlecania badań, których już się nie wykonuje (!). Leczenie niepłodności to dziedzina medycyny, która rozwija się bardzo szybko – trzeba stale śledzić najnowsze odkrycia, poznawać nowoczesne metody leczenia, aby być na bieżąco. Tymczasem niektórzy ginekolodzy proponują „leczenie niepłodności”, nie mając najnowszej wiedzy i stosując przestarzałe terapie.
Spis treści
- Dobry lekarz leczenia niepłodności - klinika leczenia niepłodności
- Dobry lekarz leczenia niepłodności - własny gabinet
- Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u dobrego lekarza leczenia niepłodności?
- Jak przygotować się do pierwszej wizyty u lekarza leczenia niepłodności?
Dobry lekarz leczenia niepłodności - klinika leczenia niepłodności
Dlatego nie warto tracić czasu – najłatwiej znaleźć dobrego specjalistę, udając się do kliniki leczenia niepłodności. W Polsce działa ich ponad 70, ale też nie wszystkie są warte polecenia. Trzeba zrobić rekonesans. Warto szukać wśród specjalistów ludzi zaangażowanych w zdobywanie i propagowanie wiedzy o tej dziedzinie medycyny, biorących udział w naukowych sympozjach i konferencjach na ten temat (informacje o takich wydarzeniach są w internecie). Dobrym pomysłem jest również szukanie wśród lekarzy zrzeszonych w Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (spin.org.pl) lub w Polskim Towarzystwie Medycyny Rozrodu (www.rozrodczosc.pl). Na forach o niepłodności można też szukać opinii pacjentów o lekarzach, pamiętając jednak, że są one subiektywne, więc nie zawsze wiarygodne.
Dobry lekarz leczenia niepłodności - własny gabinet
Dobrych specjalistów możemy też znaleźć w prywatnych gabinetach - choć oczywiście będzie nieco trudniej. Znajdując specjalistę w ten sposób, warto przyjrzeć się stronie internetowej jego gabinetu, sprawdzić w cenniku zakres oferowanych usług i porównać je z tymi, które oferują kliniki leczenia niepłodności. Należy też zweryfikować zakres kompetencji - podobnie jak w przypadku lekarzy z klinik - sprawdzić, czy wybrany lekarz znajduje się we wspomnianych wyżej rejestrach. Oczywiście bardzo istotne będą też opinie samych pacjentów - i nie chodzi tutaj o liczenie opinii z oceną 5, ale merytoryczne informacje na temat lekarza, które często przyćmione są emocjonalnymi osądami.
Polecamy: Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze przyczyny
Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u dobrego lekarza leczenia niepłodności?
Po pierwszej wizycie u lekarza oceńcie go: czy traktuje was poważnie, czy wyczerpująco odpowiada na pytania i sam je zadaje (wywiad lekarski to bardzo ważna część wizyty), czy wzbudza zaufanie, czy poświęcił wam wystarczającą ilość czasu. Jeszcze całkiem niedawno temu można było trafić na lekarza, który na badania kierował tylko kobietę, „zapominając” o mężczyźnie. Dziś takie postępowanie jest dyskwalifikujące, bo wiadomo, że równie często przyczyną kłopotów jest czynnik żeński, co męski. Szukanie przyczyn niepłodności musi więc objąć oboje partnerów.
Bywa, że lekarze zlecają wiele badań, odwlekając decyzję o in vitro, choć w pewnych sytuacjach jest jasne, że to jedyny sposób na urodzenie dziecka i próbowanie innych rozwiązań jest stratą czasu. Ale może być też odwrotnie – naraża się kobietę na groźne niekiedy skutki hiperstymulacji hormonalnej, dążąc do ciąży jak najszybciej, za wszelką cenę. Żadna z tych strategii nie jest właściwa. W leczeniu niepłodności nie chodzi o to, by ciąża pojawiła się jak najszybciej – choć trzeba uwzględniać wiek pacjentów – lecz by doprowadzić do ciąży w założonym czasie i przy minimalnych kosztach zdrowotnych.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u lekarza leczenia niepłodności?
Przed pierwszą wizytą zarówno ty jak i twój partner powinniście przygotować całą swoją dokumentację medyczną, którą posiadacie. Nie musicie jednak wykonywać żadnych badań wstępnych - te zapewne zleci wam lekarz na wizycie. Do gabinetu warto zabrać ze sobą:
- swoje książeczki zdrowia dziecka,
- jeśli chorujecie przewlekle - historię swojej choroby,
- badania, które już wykonywaliście w kierunku leczenia niepłodności,
- karty wypisowe ze szpitala (jeśli byliście kiedykolwiek hospitalizowani),
- wynik cytologii i USG piersi,
- inne aktualne badania jak: morfologia, badanie ogólne moczu (jeśli takie wykonywaliście).
Przed wizytą warto także przeprowadzić wywiad rodzinny ze swoimi rodzicami. Lekarz na pewno zapyta was o choroby przewlekłe, problemy z niepłodnością oraz wady genetyczne występujące w waszych rodzinach. Padnie też na pewno pytanie o datę twojej pierwszej miesiączki, a także o to jak przebiegał okres dojrzewania u Twojego partnera. Rozmowa z rodzicami może podsunąć wam ważne informacje dotyczące waszego rozwoju płciowego, których wy możecie w ogóle nie kojarzyć.
miesięcznik "M jak mama"