Największy dar od kobiety dla kobiety. Te zdjęcia pokazują, że surogacja to nie tylko biznes

Pragnienie bycia matką to wyjątkowo silne uczucie. Kobiety, które nie mają szans na donoszenie dziecka, coraz częściej decydują się na pomoc surogatek. Te zdjęcia z porodów surogatek z udziałem biologicznych mam pokazują czystą miłość i są po prostu wzruszające.

Największy dar od kobiety dla kobiety. Te zdjęcia pokazują, że surogacja to nie tylko biznes

i

Autor: Instagram @giftoflifeohio @andieandolliephotography Największy dar od kobiety dla kobiety. Te zdjęcia pokazują, że surogacja to nie tylko biznes

Surogatka to kobieta, która godzi się na wprowadzenie do swojego organizmu zarodka (pochodzącego z metody in vitro), urodzenie dziecka, a następnie przekazanie go wybranym osobom - zazwyczaj biologicznym rodzicom. Dziś mówi się o „matkach zastępczych” coraz więcej, mimo że w wielu krajach surogacja wciąż nie jest dozwolona prawnie

Surogacja okryła się złą sławą. Powszechnie kojarzy się z biznesem robionym „na dzieciach”, czy celebrytkami nie chcącymi stracić figury. W istocie zaś dla wielu osób surogacja jest po prostu ostatnią szansą na posiadanie własnego dziecka. Ta procedura bywa odpłatna, choć nie zawsze. Zdarza się, że surogatkami są siostry, przyjaciółki, a nawet matki biologicznych mam.

Te zdjęcia z porodów surogatek z udziałem biologicznych rodziców pokazują inną stronę surogacji. Widać na nich miłość, szczęście i wsparcie - zarówno ze strony surogatek jak i biologicznych rodziców, a niekiedy też partnerów samych surogatek.

Zobaczcie same w naszej galerii.

Zobacz wzruszające zdjęcia z porodów surogatek: 

Przygotowanie do in vitro

Czy surogacja w Polsce jest legalna?

Temat surogacji wciąż budzi wiele kontrowersji. Przeciwników nie przekonują zapewnienia, że wszystkie strony - w tym sama matka zastępcza - biorą udział w procedurze dobrowolnie. Wszak kobieta, która zgadza się nosić i urodzić cudze dziecko, może być przymuszona do przyjęcia roli surogatki przez względy ekonomiczne. Czyli mówiąc wprost - biedę.

W polskim prawie nie istnieją zapisy dotyczące surogacji wprost. Jednak w oparciu o inne istniejące zapisy, należy uznać, że surogacja w Polsce jest prawnie niedopuszczalna. Jedną z głównych przeszkód jest zapis podkreślający, że za matkę dziecka uznaje się kobietę, która owo dziecko urodziła. Tymczasem surogatki w większości przypadków nie są biologicznymi matkami dzieci, które rodzą. Jak to możliwe?

Kobieta, która ma zostać surogatką, przyjmuje transfer zarodka pochodzącego od biologicznych rodziców, bądź od jednego z biologicznych rodziców i wybranego przez nich dawcy spermy lub dawczyni komórek jajowych.

Nie ulega wątpliwości, że w kwestii surogacji wciąż wiele aspektów wymaga wyjaśnienia i regulacji, tak, by zarówno rodzice, jak i sama matka zastępcza, byli odpowiednio chronieni. I aby - co najważniejsze - dziecko po narodzinach mogło liczyć na odpowiednią opiekę i miłość.