NAPROTECHNOLOGIA odpowiednikiem IN VITRO? Akceptuje ją Kościół Katolicki [FILM]

2014-06-10 15:22

Naprotechnologia to metoda leczenia niepłodności stworzona w oparciu o moralność i etykę Kościoła Katolickiego. Pomaga wierzącym parom w poczęciu dziecka, opierając się na naturalnej metodzie obserwacji cyklu miesięcznego kobiety. Jakie przynosi efekty i czy może stanowić alternatywę dla in vitro?

Niepłodność i jej leczenie to często wielki stres dla rodziców

i

Autor: photos.com Niepłodność i jej leczenie to stres dla rodziców

Spis treści

  1. Naprotechnologia: pomaga kobietom, wspomaga mężczyzn
  2. Czy naprotechnologia działa?
  3. Kiedy naprotechnologia nie pomoże?

Podstawą diagnostyki naprotechnologii jest obserwacja cyklu miesięcznego kobiety. Pacjentka powinna obserwować swój śluz, fazę przedowulacyjną, owulacyjną, rodzaj krwawienia. Wszystkie informacje musi zapisywać w karcie.

- W naprotechnologii zajmujemy się zarówno leczeniem samozachowawczym, czyli farmakologicznym, jak i realnym leczeniem chirurgicznym, poprawiającym płodność - mówi ginekolog Grzegorz Południewski.

Naprotechnologia: pomaga kobietom, wspomaga mężczyzn

Uwaga naprotechnologii skupiona jest na kobiecie. To ona ma obserwować reakcje swojego organizmu, przyjmować witaminy i inne preparaty, które zaleci lekarz. Jeśli to mężczyzna jest stroną, która ma problemy z płodnością, naprotechnologia nie zaoferuje mu konkretnych rozwiązań. Może jedynie zaproponować preparaty, zawierające antyoksydanty, witaminy, hormony i czynniki, zwiększające aktywność plemników.

- Aby doszło do poczęcia, mężczyzna musi mieć w nasieniu około miliona prawidłowych plemników. Jeśli ich nie ma, szanse na zajście w ciążę są minimalne i naprotechnologia tu nie pomoże - mówi ginekolog Grzegorz Południewski.

Czy naprotechnologia działa?

- O dziecko staraliśmy się 2,5 roku, zanim skorzystaliśmy z naprotechnologii. Musiałam się dokładnie przebadać, ale byłam do tego przyzwyczajona, bo wcześniej również stosowaliśmy naturalne metody poczęcia. Po 5 miesiącach okazało się, że jesteśmy w ciąży - mówi szczęśliwa mama bliźniaków.

Kiedy naprotechnologia nie pomoże?

Metoda ta nie przyniesie efektów, kiedy kobieta albo mężczyzna mają problemy natury anatomicznej albo cierpią na poważne schorzenia, np. endometriozę. - Naprotechnologia może pomóc parom, które mają obniżoną płodność, ale prędzej czy później być może udałoby im się począć dziecko - tłumaczy lekarz.

x-news