NIEPŁODNOŚĆ jest już chorobą CYWILIZACYJNĄ? Co na nią WPŁYWA? [FILM]

2014-05-16 11:35

Coraz więcej kobiet ma problemy z zajściem w ciążę. Wpływa na to nie tylko skażenie środowiska i szybkie tempo życia, ale również odkładanie decyzji o macierzyństwie. Jeśli dalej tak będzie, wkrótce niepłodność może stać się chorobą cywilizacyjną. Co na nią wpływa i czy można temu zaradzić?

Niepłodność

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co wpływa na niepłodność?
  2. Warto zrobić badania

Studia, praca, kariera, własne mieszkanie, odpowiedni mężczyzna, zabezpieczenie finansowe - kobiety wskazują coraz więcej punktów, które muszą odhaczyć na życiowej liście, zanim zdecydują się na dziecko. I tak odkładają decyzję o macierzyństwie najpierw do ukończenia 30. roku życia, później 35. A potem może się okazać, że jest już za późno.

- W momencie narodzin dziewczynka ma około miliona pęcherzyków w jajnikach. Z czasem ta liczba naturalnie się zmniejsza. Średnio kobiety mają w życiu 300-500 płodnych cykli, a więc tyle szans na poczęcie dziecka - mówi ginekolog Grzegorz Mrugacz.

Co wpływa na niepłodność?

Niektóre kobiety mają jednak mniej cykli. Może się do tego przyczyniać genetyka, mogą również przebyte choroby oraz zabiegi operacyjne. - Jeśli kobieta przechodziła endometriozę, torbiele czy miała inne zmiany na jajnikach, ta pula komórek może się zmniejszyć - informuje.

Przyjmowanie doustnych preparatów antykoncepcyjncyh nie wpływa zasadniczo na obniżenie płodności, ale oddala w czasie możliwość zajścia w pierwszą ciążę - co również może być niebezpieczne.

Warto zrobić badania

Przed decyzją o odłożeniu ciąży warto wykonać sobie badania i sprawdzić, ile czasu jeszcze będzie można bez problemu zajść w ciążę. Czasem się okazuje, że rezerwa wystarczy jeszcze na rok, a czasem na kilka lat. - Badania są bardzo proste, wystarczy pobrać krew i oznaczyć hormon AMH, który jest dosyć dobrym parametrem określającym zasób komórek zdolnych do owulacji - radzi ginekolog.

Trzeba jeszcze zbadać hormon FSH (w trakcie cyklu miesięcznego) oraz wykonać ocenę ultrasonograficzną jajników. Wszystkie te badania powinny dać obraz płodności kobiety.

Dzień Dobry TVN/x-news