Spis treści
- Czytaj także: >> Powiększona macica: co oznacza za duża macica? >>
- Podwójna macica – czy są jakieś objawy?
- Czytaj także: >> Polipy macicy: objawy i leczenie [PORADNIK] >>
- Podwójna macica a ciąża
- Czytaj także: >> Rodzaje mięśniaków macicy: mięśniaki macicy objawy i leczenie >>
- Podwójna macica – leczenie
Podwójna macica to wada, która powstaje na etapie rozwoju płodowego. W momencie, gdy u dziewczynek tworzą się narządy rozrodcze, dochodzi do pewnego rodzaju zaburzenia. Tak zwane przewody Mullera, z których powinny wykształcić się jajowody i macica, nie zrastają się tak, jak powinny, na skutek czego powstają dwa odrębne narządy – dwie macice. Czasem razem z tą wadą występują jeszcze inne np. bywa, że obie macice mają oddzielne szyjki lub występuje podwójna lub przedzielona pochwa.Przyczyny podwójnej macicy trudno jednoznacznie ustalić. To w dalszym ciągu zagadka dla medycyny. Nie ma jasnego powodu, dla którego na etapie życia płodowego dochodzi do zaburzeń w tworzeniu się narządów rodnych u dziewczynek.
Czytaj także: >> Powiększona macica: co oznacza za duża macica? >>
Podwójna macica – czy są jakieś objawy?
Kobieta o wadzie może się dowiedzieć dzięki pewnym objawom, ale trzeba również nadmienić – że nie zawsze one występują. Na świecie jest wiele kobiet z podwójną macicą, które nie zdają sobie sprawy, że problem ich dotyczy. Mogą normalnie współżyć, zachodzić w ciążę i rodzić dzieci.
Jeśli oprócz podwójnej macicy, kobieta posiada również dwie pochwy, sygnałem, że coś jest nie tak, może być dziwny ból przed miesiączką i w trakcie jej trwania, a także bardzo obfite, nie mieszczące się w normie comiesięczne krwawienia.
Czasem na podwójną macicę wskazują problemy z zajściem w ciążę lub poronienia. To, czy przyczyną jest podwójna macica, określa lekarz. Wadę tę można rozpoznać podczas badania miednicy, badania USG narządów rodnych, ale całkowitą pewność dają dopiero szczegółowe badania diagnostyczne jak rezonans czy rentgen.
Czytaj także: >> Polipy macicy: objawy i leczenie [PORADNIK] >>
Podwójna macica a ciąża
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy wada wyklucza zajście i donoszenie przez kobietę ciąży. To sytuacje bardzo indywidualne, gdyż wada ta może mieć różną postać i mogą towarzyszyć jej inne nieprawidłowości. Prawdą jest, że wiele kobiet z podwójną macicą zachodzi w ciąże bez problemu i rodzi zdrowe dzieci. W większości przypadków wada nie wpływa na płodność kobiety. Gdy jednak wada jest poważna i zaburza prawidłową pracę narządów rozrodczych, może dojść do poronienia, przedwczesnego porodu albo całkowicie wykluczyć to płodność u kobiety. Częstym problemem jest również złe ułożenie dziecka w macicy. W sytuacji podwójnej macicy dziecko ma mniej miejsca do rozwoju, co może utrudniać donoszenie ciąży. Mogą pojawić się również powikłania po ciąży. Wszystko jednak zależy od stopnia zaawansowania wady i jej dokładnego charakteru.
Czytaj także: >> Rodzaje mięśniaków macicy: mięśniaki macicy objawy i leczenie >>
Podwójna macica – leczenie
Jeśli kobieta mimo podwójnej macicy nie skarży się na problemy, wady nie leczy się. Interwencja chirurgiczna polegająca na scaleniu dwóch macic w jedną jest działaniem ostatecznym i przeprowadza się ją sporadycznie, w nielicznych przypadkach np. gdy macica jest częściowo scalona i uniemożliwia kobiecie zajście w upragnioną ciążę lub jej utrzymanie. Gdy kobieta zajdzie w ciążę mimo wady, zadaniem lekarza jest utrzymanie tej ciąży. W tym przypadku „leczeniem” nazywamy wszelkie działania podtrzymujące ciążę.