Ustawa o in vitro: co zawiera i jakie kwestie reguluje?

2015-02-09 9:50

Ustawa o in vitro na razie jest w trakcie przygotowywania, ale już wzbudza spore kontrowersje. Jakie zapisy znalazły się w projekcie? Co reguluje ustawa o in vitro? Sprawdźcie.

Ustawa o in vitro

i

Autor: thinkstockphotos.com Ustawa o in vitro ma uregulować kwestię postępowania z zarodkami.

Spis treści

  1. Ustawa o in vitro: kto może skorzystać ze sztucznego zapłodnienia?
  2. Ustawa o in vitro: w jaki sposób reguluje kwestię postępowania z zarodkami?
  3. Ustawa o in vitro: sztuczne zapłodnienie wyeliminuje choroby genetyczne?
  4. Ustawa o in vitro: czego nie będzie wolno robić?

Ustawa o in vitro ma uregulować kwestię sztucznego zapłodnienia w Polsce. Obecnie Komitet Stały Rady Ministrów debatuje nad projektem rozporządzenia i bardzo możliwe, że zostanie on przyjęty jeszcze w tej kadencji Sejmu. Ustawa o in vitro wzbudza u posłów duże emocje, przeciwko jej przyjęciu są posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Dlaczego protestują i co znajduje się w projekcie?

Czy dziecko z in vitro może być ochrzczone?

Ustawa o in vitro: kto może skorzystać ze sztucznego zapłodnienia?

Projekt ustawy o in vitro reguluje zakres korzystania ze sztucznego zapłodnienia w Polsce. Z zapłodnienia in vitro będą mogły skorzystać pary, które leczyły się wcześniej na niepłodność i u których leczenie nie przyniosło efektów. Decydować będą wyłącznie wskazania medyczne.

Ustawa o in vitro nie wprowadza żadnego ograniczenia wiekowego, z możliwości zapłodnienia pozustrojowego mogą więc korzystać kobiety w każdym wieku. Nie odnosi się również do stanu cywilnego - projekt daje szansę posiadania dzieci także samotnym kobietom.

Ustawa o in vitro: w jaki sposób reguluje kwestię postępowania z zarodkami?

W ustawie o in vitro znalazły się zapisy, regulujące kwestię bezpiecznego postępowania z komórkami jajowymi i zarodkami. Projekt zawiera 5 najważniejszych unijnych dyrektyw, które mają chronić pary, korzystające z in vitro, przed takimi sytuacjami, do jakiej ostatnio doszło w Szczecinie (więcej przeczytasz TUTAJ).

Ustawa o in vitro definiuje samą kwestię zarodka. Zgodnie z nią zarodkiem jest zapłodniona komórka jajowa, która nie zagnieździła się jeszcze w macicy.

Ustawa o in vitro przewiduje także liczbę zarodków, które można wytworzyć w czasie jednego sztucznego zapłodnienia. Jest ich osiem. Więcej będzie dopuszczalne tylko w szczególnych przypadkach.

Zgodnie z projektem dopuszczalne jest zamrażanie zarodków i przeprowadzanie na nich testów genetycznych. To właśnie te punkty wzbudzają obawy posłów o konserwatywnych poglądach - boją się, że taki zapis otworzy furtkę do przeprowadzania eksperymentów na ludzkich zarodkach.

Sprawdź, czy masz szansę na refundację in vitro

Ustawa o in vitro: sztuczne zapłodnienie wyeliminuje choroby genetyczne?

W projekcie ustawy o in vitro znalazł się także zapis, że z zapłodnienia pozaustrojowego będą mogły skorzystać pary obciążone chorobami genetycznymi. Właśnie dlatego będą dopuszczalne testy genetyczne - u takiej pary lekarze wszczepią do macicy zarodek nieobciążony genetycznie.

Ustawa o in vitro: czego nie będzie wolno robić?

Ustawa o in vitro ma wyeliminować ryzyko eksperymentowania z zarodkami. Projekt przewiduje, że rodzice nie będą mogli ingerować w płeć dziecka. Zakazane będzie również tworzenie hybryd, łączenie zarodków ludzkich ze zwierzęcymi czy niszczenie zdrowych i dobrych zarodków.