IN VITRO: co to jest, CENA: porozmawiaj na FORUM

2013-08-13 17:39

Zastanawiasz się nad zabiegiem IN VITRO? Chcesz wiedzieć ile kosztuje, jakie są opinie innych mam na temat zabiegi IN VITRO? Porozmawiaj o tym na forum. Porównaj doświadczenia z innymi mamami. Zobacz też na czym polega zapłodnienie pozaustrojowe IN VITRO.

in vitro

i

Autor: _photos.com|photos.com Aby poddać się zabiegowi in vitro trzeba spełnić szereg warunków - ich wybór regulują konkretne państwa.

Spis treści

  1. Czy ciąża po IN VITRO wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia powikłań?
  2. Czy prawdą jest, że najnowsze rekomendacje zalecają ograniczenie liczby zarodków podawanych kobiecie?
  3. Jak wygląda opieka nad pacjentką w ciąży po IN VITRO? Czy lekarz otacza ją większą troską niż zazwyczaj?
  4. Czy dzieci z in vitro są bardziej narażone na wystąpienie wad wrodzonych lub chorób?
  5. Przygotowanie do IN VITRO

W 1987 roku miało miejsce pierwsze w Polsce zapłodnienie pozaustrojowe IN VITRO. Mija 26 lat i wszyscy zadajemy sobie pytanie, czy procedura in vitro ma negatywny wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka? O odpowiedź na kilka pytań odnośnie do ciąży po in vitro poprosiliśmy dr. Michała Radwana ze Szpitala Gameta w Rzgowie.

Czy ciąża po IN VITRO wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia powikłań?

Sam fakt obniżonej płodności lub niepłodność jest czynnikiem ryzyka nieprawidłowości w ciąży i problemów rozwojowych u dzieci. Populacja kobiet leczonych z powodu niepłodności metodami rozrodu wspomaganego różni się od kobiet, które są płodne i zachodzą w ciążę naturalnie. Odnotowuje się negatywne czynniki dla prawidłowego rozwoju ciąży, takie jak: bardziej zaawansowany wiek, podwyższony wskaźnik masy ciała, zaburzenia hormonalne, choroby ogólnoustrojowe, nieprawidłowości narządu rodnego oraz narażenie na stres. Na świecie urodziło się ponad 4 mln dzieci po zapłodnieniu pozaustrojowym. Wnioski na podstawie danych z rejestrów krajowych nie potwierdzają zwiększonego ryzyka problemów perinatalnych związanych bezpośrednio z procedurą in vitro. W analizie potencjalnych czynników wpływających na przebieg ciąży po rozrodzie wspomaganym należy brać pod uwagę zarówno te związane z niepłodnością samą w sobie (wady macicy, endometrioza, wiek, zaburzenia genetyczne i hormonalne), jak i bezpośrednio związane z leczeniem (m.in. wskazaniami do leczenia, stymulacją owulacji, inseminacją domaciczną, przechowywaniem zarodków, liczbą przenoszonych zarodków).

Czy prawdą jest, że najnowsze rekomendacje zalecają ograniczenie liczby zarodków podawanych kobiecie?

Od lat w Europie zaznacza się tendencja do zmniejszania odsetka ciąż wielopłodowych po IVF dzięki ograniczaniu liczby zarodków przenoszonych do macicy bez zmniejszenia szansy na ciążę i dobrym metodom mrożenia zarodków, które są przenoszone w kolejnych cyklach. Według raportu z Polski, w 2008 r. odsetek ciąż bliźniaczych po IVF wynosił 21 proc. Ciąża wielopłodowa jest związana ze zwiększonym ryzykiem powikłań w porównaniu z ciążą pojedynczą. Jednak ryzyko powikłań ciąż wielopłodowych po IVF jest identyczne jak u bliźniąt poczętych w sposób naturalny.

Jak wygląda opieka nad pacjentką w ciąży po IN VITRO? Czy lekarz otacza ją większą troską niż zazwyczaj?

Znaczna większość ciąż po in vitro przebiega bez problemów. Należy jednak pamiętać, że ciąża po IVF jest związana z obciążeniami medycznymi, psychicznymi, społecznymi i finansowymi, dlatego pacjentki te wymagają szczególnej troski ze strony lekarza ginekologa.

Czy dzieci z in vitro są bardziej narażone na wystąpienie wad wrodzonych lub chorób?

Bezpieczeństwo metod rozrodu wspomaganego zostało dobrze określone na podstawie częstości występowania wad wrodzonych wśród dzieci urodzonych po leczeniu niepłodności. Dane te są regularnie publikowane w narodowych rejestrach europejskich oraz amerykańskich. We wczesnych badaniach z lat 90. stwierdzono nieznacznie zwiększone ryzyko występowania niektórych wad wrodzonych. Wraz z udoskonaleniem rejestrów późniejsze analizy większych grup dzieci wykazały brak zwiększonego ryzyka lub ryzyko tych wad na granicy istotności statystycznej. Zwiększone ryzyko występowania nieprawidłowości chromosomalnych u płodów – w porównaniu z populacją ogólną – zaobserwowano po zastosowaniu ICSI (wprowadzenie plemnika do komórki jajowej), wykonanego ze względu na skrajnie nieprawidłowe parametry nasienia. Analizy badań z różnych ośrodków jednoznacznie potwierdzają brak wpływu zamrażania zarodków na wzrost liczby powikłań perinatologicznych i wad wrodzonych w porównaniu z ciążami naturalnymi. Ryzyko wystąpienia nowotworu u dzieci poczętych w wyniku leczenia niepłodności jest takie samo jak w ogólnej populacji. Dzieci urodzone z ciąż uzyskanych metodami rozrodu wspomaganego rozwijają się tak samo jak poczęte w sposób naturalny.

MASZ PYTANIE ODNOŚNIE IN VITRO? CHCESZ PODZIELIĆ SIĘ Z INNYMI MAMAMI SWOIMI PORADAMI LUB ZASIĘGNAĆ ICH RADY? WEJDŹ NA FORUM

Przygotowanie do IN VITRO

Pierwszy etap in vitro to przygotowanie. Zapytaliśmy ekspertów jakie badania musi przejść para i ile trwają procedury medyczne. Dowiesz się czym jest stymulacja jajników i ile komórek jajowych można pozyskać jednorazowo. Zajrzeliśmy również z kamerą do laboratorium, w którym przygotowywane i przechowywane są plemniki oraz komórki jajowe.