IN VITRO na nowych zasadach. Kto może dostać dofinansowanie do IN VITRO?

2013-06-03 15:01

In vitro to ratunek dla wielu par. W Polsce coraz więcej z nich dotkniętych jest bezpłodnością. Zabieg in vitro dla wielu osób jest ostatnią szansą na rodzicielstwo. Niestety ze względów finansowych – in vitro nie jest dostępne dla wszystkich. Już niedługo może się to zmienić. Polski rząd wkrótce wprowadzi dofinansowanie do zabiegów in vitro.

In vitro: ostatnia deska ratunku

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. In vitro: komu będzie przysługiwać dofinansowanie in vitro?
  2. In vitro: na czym ma polegać dofinansowanie in vitro przez rząd?

Szacuje się, że w naszym kraju ponad milion par ma problem z poczęciem dziecka. Część tych par kwalifikuje się do leczenia metodą wspomagania rozrodu. Zabieg in vitro jest kosztowny, tym bardziej, że często trzeba go powtarzać, a za każdą próbę płacić. Właśnie takim parom, które się kwalifikują, ale nie mają środków na sfinansowanie kosztownego leczenia – rząd przychodzi z pomocą.  Już 1 lipca 2013 roku w życie wejdzie rządowy program „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego”.

In vitro: komu będzie przysługiwać dofinansowanie in vitro?

Według wytycznych rządu z programu będą mogły skorzystać te pary, które posiadają dokumentację medyczną potwierdzającą bezwzględną przyczynę niepłodności lub przeszły nieskuteczne (zgodnie z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej) leczenie niepłodności w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do Programu. Ponadto do programu kwalifikują się osoby, które mają odroczoną płodność z przyczyn onkologicznych lub zakaźnych czyli ci, którzy np. na skutek leczenia mogą utracić płodność w przyszłości. Program nie określa statusu osób chętnych do wzięcia udziału w programie, więc o dofinansowanie mogą się starać także pary nie będące małżeństwem. Kobieta w dniu zgłaszania się do programu nie może mieć tylko ukończonego 40. roku życia, nie ma za to ograniczeń wiekowych dla mężczyzn. Rząd polski szacuje, że dzięki programowi pomoże około 15 tysiącom par dotkniętych bezpłodnością.

In vitro: na czym ma polegać dofinansowanie in vitro przez rząd?

Celem programu jest to, by zapewnił on równy dostęp i możliwości korzystania z procedury in vitro parom, które nie mają innych szans na rodzicielstwo. Założeniem programu jest pomoc 15 tysiącom takich polskich par. Proces związany z dofinansowaniem rządowym ma ruszyć już 1 lipca 2013 roku, a cały program zakłada na razie 3-letni okres funkcjonowania.  Dofinansowanie rządowe nie będzie w całości pokrywało kosztów leczenia. W ramach programu sfinansowana zostanie część biotechnologiczna zabiegu, badania laboratoryjne oraz badania dodatkowe w części klinicznej. W ramach programu każda para będzie mogła trzykrotnie skorzystać z dofinansowania, co oznacza współfinansowanie aż trzech cykli leczniczych.