Po cesarce poczekaj z kolejną ciążą. Przeczytaj, kiedy znów możesz zacząć starać się o malca

2022-06-02 7:53

Ciąża po cesarce to, z pewnymi drobnymi wyjątkami, taka sama ciąża, jak ta po naturalnym porodzie. Jeśli twoja poprzednia ciąża zakończyła się zabiegowo i planujesz kolejne dziecko, przeczytaj, jak wygląda druga ciąża po cesarce. Sprawdź też, kiedy możesz zajść w kolejną ciążę po cc.

Po cesarce poczekaj z kolejną ciążą

i

Autor: Getty images Przeczytaj, kiedy znów możesz zacząć starać się o malca

Mamy, które miały cesarskie cięcie, i które chciałyby mieć liczną rodzinę, często zadają sobie – i lekarzom – pytania, ile czasu potrzeba, by blizna po cesarce prawidłowo się zrosła, kiedy można zajść w ciążę po cesarce, i czy w ogóle jest sens, by w najbliższym czasie myśleć o kolejnym dziecku?

Tymczasem ciąża po cesarskim cięciu wcale nie jest wykluczona. Najpierw trzeba jednak spełnić pewne warunki.

Spis treści

  1. Na czym polega cesarskie cięcie?
  2. Blizna po cesarce a druga ciąża
  3. Kiedy najwcześniej po cesarce możesz zajść w ciążę?
  4. Czym różni się ciąża po cesarce od pierwszej?
  5. Komplikacje związane z ciążą po cesarce
  6. Czy możliwy jest poród naturalny po cesarskim cięciu?
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega cesarskie cięcie?

Cięcie cesarskie nazywane jest inaczej operacyjnym zakończeniem porodu, gdyż tak naprawdę jest to operacja, i to wcale nie taka banalna: w jej trakcie lekarz przecina nie tylko skórę, ale też mięśnie brzucha i mięsień macicy, wyjmuje dziecko, a następnie zszywa przecięte powłoki brzuszne.

Blizna po cesarce a druga ciąża

Blizna, która powstaje wskutek cięcia, musi się w pełni zagoić, macica musi wrócić do pierwotnych rozmiarów, a organizm musi mieć możliwość, by w pełni się zregenerować zarówno po samej operacji, jak i po trwającej przez dziewięć miesięcy ciąży, która pozostawiła po sobie ślady.

To wszystko wymaga zarówno czasu, jak i odpowiedniego postępowania – kobieta po cesarskim cięciu musi prowadzić oszczędny tryb życia, unikać nadmiernego forsowania mięśni brzucha (a więc i pewnych ćwiczeń), nie może też dźwigać.

Czytaj równieżNaturalna cesarka - czyli cesarskie cięcie przyjazne dziecku

Cesarskie cięcie – jak naprawdę wygląda cesarka? ZDJĘCIA

Kiedy najwcześniej po cesarce możesz zajść w ciążę?

Sporym wysiłkiem dla organizmu jest też karmienie piersią, i to również warto wziąć pod uwagę, planując kolejną ciążę. Młode mamy często pytają ginekologów, czy ciąża dwa miesiące po cesarce jest możliwa i bezpieczna.

Odpowiedź lekarza będzie negatywna - przyjmuje się bowiem, że kobieta, której ciąża zakończyła się cesarskim cięciem, może zajść w następną ciążę minimum rok po zabiegu, choć niektórzy specjaliści radzą, by myśleć o kolejnym dziecku dopiero po 18 miesiącach, a jeszcze lepiej – po dwóch latach od cesarki.

Czym różni się ciąża po cesarce od pierwszej?

Jeśli nie robiłaś testu ciążowego, o tym, że jesteś w ciąży, dadzą ci znać charakterystyczne dla każdej ciąży objawy, związane ściśle ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w tym okresie. Objawy ciąży po cesarskim cięciu są praktycznie identyczne, co objawy pierwszej ciąży.

Większość przyszłych mam narzeka na dokuczliwe i trudne nieraz do zaakceptowania nudności i wymioty – ich przyczyną jest wysokie stężenie hormonów istotnych dla dobrego stanu łożyska i dla rozwoju maluszka.

Typowym wczesnym objawem ciąży jest także zmęczenie i senność, które wcale nie tak rzadko dopadają przyszłe mamy w ciągu dnia – to również normalne, gdyż rozwijające się dziecko potrzebuje mnóstwo energii, którą póki co czerpie z organizmu mamy.

Typowe są również zmienne nastroje: w jednej chwili możesz być szczęśliwa, w drugiej przygnębiona, bądź wręcz wściekła.

To jeszcze nie wszystkie objawy ciąży: należą do nich również kłopoty trawienne (wysoki poziom hormonów wpływa na mięśnie przewodu pokarmowego, rozluźniając je, a także spowalniając perystaltykę, przez co mogą pojawić się zaparcia i wzdęcia), a także ból i wrażliwość piersi, zawroty głowy oraz omdlenia, związane ze zmianą ciśnienia krwi.

Charakterystycznym objawem ciąży, również tej po cesarskim cięciu, jest również wrażliwość na zapachy – nieraz tak silna, że może prowadzić do mdłości. 

Komplikacje związane z ciążą po cesarce

Należy pamiętać, że ciąża po cesarskim cięciu to w zdecydowanej większości przypadków taka sama ciąża, jak każda inna – cesarka nie jest bowiem powodem do tego, by następną ciążę traktować jako ciążę zagrożoną.

Są oczywiście wyjątki od tej reguły, a jednym z nich jest sytuacja, gdy przyszła mama zaszła w ciążę do 6 miesięcy po cesarskim cięciu i istnieje ryzyko związanych z tym komplikacji. Wówczas o dalszym postępowaniu decyduje lekarz prowadzący ciążę. 

Tym niemniej, będąc w ciąży po cesarskim cięciu, należy unikać sytuacji, które mogłyby zagrozić ciąży i dziecku: niezdrowego trybu życia, urazów, kontaktu z osobami chorymi, czy z dymem papierosowym, i przestrzegać zaleceń lekarza.

Jednym z największych problemów w ciąży po cesarce jest ryzyko rozejścia się lub pęknięcia blizny po cięciu, podczas każdej wizyty lekarz powinien nie tylko monitorować stan zdrowia kobiety ciężarnej, ale też stan blizny po cesarce, wykorzystując możliwości, jakie daje ocena ultrasonograficzna.

Czytaj teżCzy po cesarce można rodzić naturalnie?

Druga ciąża jest inna od pierwszej. Co cię może zaskoczyć?

Czy możliwy jest poród naturalny po cesarskim cięciu?

To, że poprzednia ciąża zakończyła się cesarskim cięciem nie wyklucza jeszcze porodu naturalnego.

Sporo zależy jednak od tego, jakie były wskazania do poprzedniego cięcia, czy nie powtórzą się, i czy nie dojdą do nich nowe. Jeśli cięcie wykonane było w dolnym odcinku macicy, czyli w części, która nie bierze aktywnego udziału w skurczach macicy, można podjąć taką próbę, choć nikt przyszłej mamy nie powinien do tego zmuszać – to ona ma podjąć decyzję.

O chęci porodu naturalnego trzeba jednak poinformować lekarza jeszcze w szpitalu – ten natomiast powinien opowiedzieć o podwyższonym ryzyku, jakie może mieć wtedy miejsce, w tym o możliwości pęknięcia macicy.

Ciężarna musi również wyrazić pisemną zgodę na taki poród. W praktyce taki poród wymaga również przygotowań ze strony szpitala, w tym zapewnienia odpowiedniego zaplecza medycznego, przygotowania sali operacyjnej (gdyby zaszła potrzeba wykonania nagłego cesarskiego cięcia) oraz rezerwy krwi na wypadek niespodziewanego krwotoku.

Konieczne jest również stałe monitorowanie tętna płodu, czyli przyszła mama musi być stale podpięta do KTG. Po poprzednim cięciu cesarskim można rodzić wyłącznie w szpitalu przygotowanym do wykonania szybkiej cesarki, wykluczony jest natomiast poród w domu.

TEST: Czy jesteś zagrożona anemią ciążową?

Pytanie 1 z 10
Odkąd zaszłaś w ciążę, wręcz nie możesz patrzeć się na mięso