Boisz się, że antykoncepcja może powodować niepłodność? Eksperci tłumaczą: to wcale nie tak

2024-09-21 10:00

Stosujesz antykoncepcje i nagle czujesz, że starczy: chcesz zostać mamą, mieć dziecko, może dwoje... Czy antykoncepcja przyjmowana latami nie wpłynie na twoją płodność? Eksperci są zdania, że przyjmowanie hormonów nie zmniejsza szans na dziecko, ale często może maskować prawdziwe problemy i opóźniać leczenie niepłodności.

Boisz się, że antykoncepcja może powodować niepłodność? Eksperci tłumaczą: to wcale nie tak

i

Autor: Getty Images Boisz się, że antykoncepcja może powodować niepłodność? Eksperci tłumaczą: to wcale nie tak

Antykoncepcja hormonalna to najczęściej stosowana forma zapobiegania ciąży – wygodna, bezpieczna, a przede wszystkim – skuteczna. Co jakiś czas słyszy się jednak, że hormony przyjmowane przez wiele lat mogą powodować problemy z zajściem w ciążę po ich odstawieniu. Czy to prawda, czy mit i jak wpływa antykoncepcja na płodność kobiety?

Spis treści

  1. Czy antykoncepcja może spowodować bezpłodność?
  2. Problemy z ciążą po odstawieniu pigułek - czy to mit?
  3. Pigułki maskują problemy
  4. Kiedy wraca płodność po tabletkach?
Webinar mjakmama - Czy warto iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Czy antykoncepcja może spowodować bezpłodność?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Specjaliści są pewni - dwadzieścia dwa badania, w których wzięło udział łącznie 14 884 kobiet, nie potwierdziły, żeby kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne miały po ich odstawieniu problemy z zajściem w ciążę.

Wśród tej licznej grupy kobiet, aż 83,1% zaszło w ciążę w ciągu roku po odstawieniu pigułek – nie miała znaczenia metoda antykoncepcji (wkładka, pigułki) ani długość okresu jej przyjmowania. Eksperci doszli więc do wniosku, że stosowanie antykoncepcji niezależnie od czasu jej trwania i rodzaju nie ma negatywnego wpływu na zdolność poczęcia po jej odstawieniu i nie opóźnia szans na zapłodnienie.

Problemy z ciążą po odstawieniu pigułek - czy to mit?

Jeszcze do niedawna mówiło się o tym, że stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może powodować wtórny brak miesiączki, który jest związany z brakiem owulacji i zmniejszoną płodnością. Uważano nawet, że terapia hormonalna opóźnia powrót do prawidłowego funkcjonowania osi podwzgórze/przysadka/jajniki, odpowiedzialnej za owulację. Jednakże obawy te zostały obalone w badaniach.

Prawdą jest jednak to, że po długotrwałym stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych często nie możemy zajść w ciążę. Zwalamy winę na antykoncepcję, nie myśląc o tym, że przyczyną może być po prostu zaawansowany wiek (im kobieta starsza, tym mniejsza jest jej rezerwa jajnikowa i trudniej jej zajść w ciąże). Okazuje się, że okres największej płodności straciłyśmy, stosując antykoncepcję. 

Na płodność może wpływać również styl życia, palenie papierosów czy picie alkoholu, a także nadwaga. Chociaż sama w sobie nie jest bezpośrednią przyczyną niepłodności, może wpływać na produkcję hormonów. To samo dotyczy sytuacji, gdy jesteś zbyt szczupła. 

Pigułki maskują problemy

Lekarze podkreślają, że niskie dawki hormonów stosowane w pigułkach nie mają „mocy” powodowania niepłodności. Przyznają jednak, że stosowania antykoncepcji może przysłonić dolegliwości, które są prawdziwym źródłem problemów z urodzeniem dziecka. Dopiero odstawienie pigułek odsłania problemy zdrowotne, ale wtedy czasem jest już za późno na leczenie.

Na przykład antykoncepcja reguluje nieregularne miesiączki czy maskuje ból wywołany endometriozą. Może również przysłaniać objawy zespołu policystycznych jajników, który jest częstą przyczyną trudności z poczęciem. 

Kiedy wraca płodność po tabletkach?

Pigułki hormonalne zawierają jeden lub więcej hormonów: estrogen i progestagen, lub sam progestagen. Niektóre działają krótko, na przykład pigułki antykoncepcyjne, inne długo - jak zastrzyki, wkładki wewnątrzmaciczne czy implanty.

Gdy przestajesz przyjmować pigułki antykoncepcyjne, hormony zostają wypłukane z niego po upływie jednego do dwóch tygodni. Oznacza to, że możesz zajść w ciążę teoretycznie już w kolejnym cyklu miesiączkowym. Ale czasem powrót do normalnego cyklu i zdolności do zajścia w ciążę zajmuje kilka miesięcy. 

Inaczej jest z zastrzykami, które mają dużą dawkę progestyny, zapobiegającą ciąży przez kilkanaście tygodni. Po ostatnim zastrzyku może minąć od 3 do 12 miesięcy zanim płodność i owulacja w pełni powrócą do normy. Niektóre kobiety doświadczają zaburzeń płodności nawet przez okres do 24 miesięcy.

Wkładka wewnątrzmaciczna to małe urządzenie wkładane do macicy. Po jej usunięciu, już po upływie tygodnia można współżyć i starać się o dziecko.