Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

2022-02-21 15:49

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne? Szanse są niskie, ale nie zerowe... To dlatego, że tak naprawdę w ciążę można zajść w dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego. Zobacz jakie czynniki zwiększają szanse na zajście w ciążę podczas dni niepłodnych.

dni niepłodne

i

Autor: thinkstockphotos.com

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy można zajść w ciążę w dni niepłodne? Kobieta jest zdolna do zajścia w ciążę, dopóki miesiączkuje. Szanse na zapłodnienie nie są jednak identyczne w każdym momencie cyklu miesiączkowego – w jego trakcie wyróżniane są przecież zarówno dni płodne, jak i dni niepłodne.

Spis treści:

  1. Czym różnią się dni płodne od niepłodnych?
  2. Kiedy wypadają dni niepłodne?
  3. Dlaczego w dni niepłodne można zajść w ciążę?
  4. Metody wyznaczania dni niepłodnych

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Czym różnią się dni płodne od niepłodnych?

Wydawać by się mogło, że skoro jedne dni określane są w taki, a drugie w inny sposób, to sytuacja jest jasna: w pewnych etapach cyklu miesiączkowego można zajść w ciążę, w innych, np. w czasie dni niepłodnych, nie można zajść w ciążę.

Rzeczywistość jest jednak nieco inna od teorii i tak naprawdę, choć szanse na zajście w ciążę podczas dni niepłodnych są niewielkie, to jednak w dni niepłodne może dojść do zapłodnienia. Dlaczego tak jest?

Kobieca płodność uzależniona jest przede wszystkim od zjawiska określanego jako owulacja. Termin ten oznacza uwolnienie z pęcherzyka jajnikowego komórki jajowej, która jest gotowa do połączenia się z plemnikiem, co skutkuje zapłodnieniem.

Owulacja, w prawidłowych warunkach, zachodzi podczas każdego cyklu miesiączkowego, mniej więcej w połowie jego trwania. To najbardziej płodny dzień cyklu.

Poznaj naturalne sposoby na poprawę płodności

Dni płodne obejmują jednak również około 4 dni przed owulacją oraz dwa dni po niej. Dlaczego więc dni płodne trwają zdecydowanie dłużej niż tylko jedną dobę?

Sama komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez około dobę po jej uwolnieniu z jajnika – po tym czasie, jeżeli nie zetknie się ona z plemnikiem, po prostu obumiera.

Na możliwość wystąpienia ciąży wpływa jednak nie tylko żywotność komórki jajowej, ale też żywotność plemników. Typowo po ich znalezieniu się w kobiecych drogach rodnych bytują one tam przez 3 do 5 dni i głównie z tego względu ilość dni płodnych wynosi więcej niż jeden.

Czytaj: Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Kiedy wypadają dni niepłodne?

Większość pozostałych dni stanowią dni niepłodne. Dniami niepłodnymi określa się dni poprzedzające owulację oraz dni, które występują już po niej. Są nimi m.in. okres krwawienia miesiączkowego, a także kilka dni już po wystąpieniu owulacji.

U każdej kobiety ilość dni płodnych i niepłodnych jest tak naprawdę inna – zależne jest to bowiem chociażby od długości cyklu miesiączkowego.

U kobiet z krótkim cyklem mniej jest dni niepłodnych, u tych zaś pań, które miesiączkują zdecydowanie rzadziej, dni niepłodnych w ciągu cyklu miesiączkowego jest znacznie więcej.

Zobacz także: Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

Dlaczego w dni niepłodne można zajść w ciążę?

W ciążę można jednak zajść również podczas dni niepłodnych. Jak to możliwe?

Przede wszystkim żywotność plemników, o której pisaliśmy, to pewna przeciętność i uogólnienie. Zdarzają się sytuacje, gdzie męskie komórki rozrodcze mogą cechować się zdolnością do dłuższego przeżycia w kobiecym organizmie.

W takim przypadku kobieta może współżyć podczas dni niepłodnych, a i tak zajść w ciążę – plemniki mogą po prostu „czyhać” na komórkę jajową i kiedy się z nią zetkną, doprowadzić do zapłodnienia i do ciąży.

Czytaj: Pozycje seksualne, które ułatwiają zajście w ciążę

Metody wyznaczania dni niepłodnych

W dni niepłodne zajście w ciążę jest trudniejsze, jednak jak najbardziej możliwe. Przy analizowaniu związku pomiędzy dniami niepłodnymi a ciążą należy jednak wspomnieć o jednym, ale bardzo istotnym i zasadniczo podstawowym aspekcie – otóż samo wyznaczanie tego, które dni są płodne, a które niepłodne, wcale proste nie jest.

Niektóre kobiety stosują tzw. kalendarzyk, czyli metodę antykoncepcji opartą właśnie na szacowaniu tego, które dni ich cyklu są płodne, a które niepłodne.

Owszem, można dokonywać takich szacunków – drogą analizy m.in. zmian temperatury ciała czy zmian śluzu pochwowego – nawet z dużym prawdopodobieństwem skuteczności, ale całkowitej pewności tych szacunków mieć po prostu nie można.

Wystarczające jest bowiem to, że cykl ulegnie niewielkim zmianom – np. skróci się lub wydłuży – i dni, które typowo były niepłodne, nagle mogą stawać się tak naprawdę płodnymi.

Czytaj: Naturalne metody antykoncepcji: 5 najbardziej popularnych metod

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Kalendarz owulacyjny: kiedy jest owulacja?

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie