7 wskazówek, jak najlepiej przygotować się do ciąży

2022-01-04 10:46

Planowanie ciąży to ważny aspekt macierzyństwa. Jak przygotować się do ciąży? Czy przed ciążą warto wykonać jakieś badania, zmienić tryb życia? Czy powinno się przyjmować jakieś leki? Oto 7 ważnych wskazówek, na co zwrócić uwagę, aby się dobrze przygotować do ciąży.

Starania

i

Autor: Getty Images

Przygotowujesz się do ciąży? Dobra praca, stabilna sytuacja zawodowa, własny dach nad głową i ukochany partner - dopiero po odhaczeniu tych czterech punktów kobiety najczęściej zaczynają myśleć o dziecku. Nie chcą podejmować decyzji o dziecku pochopnie, wolą mieć pewność, że zapewnią mu wszystko, czego będzie potrzebowało: opiekę, wsparcie i miłość.

Planują ciążę z wyprzedzeniem, chcą też jak najlepiej przygotować się do ciąży, dlatego zaczytują się w poradnikach i zastanawiają, co mogą zrobić, żeby zapewnić dziecku jak najlepszy start w życie.

Takie postępowanie może być zgubne. Warto zaplanować ciążę i zadbać o swoje zdrowie, ale nie można w tym przesadzać, narzucać sobie rygoru i odkładać w czasie decyzji o dziecku w nieskończoność. Może się to skończyć problemami z płodnością albo... frustracją, która w niczym nie pomoże.

Nasze babki zachodziły w ciąże naturalnie, nie oszczędzały się przesadnie i rodziły zdrowe dzieci. Aby planowanie ciąży było czasem radosnego oczekiwania, warto się tak przygotować się do ciąży, żeby nie popaść w przesadę.

Spis treści

  1. Przygotowując się do ciąży, rzuć nałogi!
  2. Zrób badania, jeśli planujesz ciążę
  3. Zacznij zażywać kwas foliowy przed ciążą
  4. Dostarcz organizmowi składniki odżywcze przed ciążą
  5. Przed planowaną ciążą wylecz zęby
  6. Zadbaj o swoją kondycję przed zajściem w ciążę
  7. Przed ciążą zmień swój jadłospis
Sprawdź, jak szybko zajść w ciążę

Przygotowując się do ciąży, rzuć nałogi!

To chyba najważniejszy punkt całej listy zaleceń dla kobiet planujących ciążę. Zanim zaczniesz dbać o kondycję i zdrowo się odżywiać, powinnaś rzucić wszystkie nałogi. Zapomnij zatem o papierosach (nawet elektrycznych) oraz alkoholu. Możesz wypić małą lampkę wina do obiadu, ale z pewnością nie powinnaś udawać się na całonocne szaleństwa.

Jeśli chcesz zajść w ciążę powinnaś zacząć prowadzić zbilansowany tryb życia, który wyciszy twój organizm i przygotuje go do wysiłku, jakim będzie ciąża.

Zrób badania, jeśli planujesz ciążę

Po odstawieniu używek udaj się do lekarza, który sprawdzi, czy z twoim organizmem jest wszystko w porządku i czy możesz rozpocząć starania o dziecko. Ginekolog z pewnością zleci ci zbadanie poziomu hormonów tarczycy. To bardzo ważne badanie, od wyników którego zależy, czy wydasz na świat zdrowe dziecko. Nie lekceważ tego i jak najszybciej udaj się do laboratorium na pobranie krwi.

Lekarz zleci ci również zbadanie pozostałych hormonów, moczu oraz wykonanie testów na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie i cytomegalii. Przygotowując się do ciąży, powinnaś również zrobić test na wirusa HIV.

Zacznij zażywać kwas foliowy przed ciążą

Kwas foliowy to niezwykle ważna witamina dla dziecka. Odpowiada za prawidłowy rozwój mózgu i czaszki, a jego niedobór może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji, m.in. wykształcenia się wady cewy nerwowej. Przed ciążą powinnaś przyjmować 0,4 mikrograma kwasu foliowego dziennie.

Sprawdź: Dni płodne - Kalendarz i kalkulator dni płodnych

Przygotowanie do ciąży: jakie badania warto zrobić przed zajściem w ciążę?

Dostarcz organizmowi składniki odżywcze przed ciążą

Jeśli chcesz się przygotować do ciąży, powinnaś zmienić swój styl życia. O zdrowym odżywianiu przeczytasz niżej, ale musisz wiedzieć, że nawet ono nie zapewni ci wystarczającej dawki wszystkich makroelementów i witamin. Dostarczanie ich organizmowi jest bardzo istotne, dlatego pomyśl o zrobieniu badań, sprawdzających poziom żelaza i jodu. W razie konieczności zacznij zażywać odpowiednie suplementy.

Planując ciążę, powinnaś również przyjmować kwasy Omega-3, a szczególnie DHA, które odpowiadają za prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka i siatkówki oka. Kwas DHA buduje aż 60 procent kory mózgowej, odpowiada również za rozwój narządów mowy. Pamiętaj, aby dostarczać go w odpowiedniej ilości.

Przed planowaną ciążą wylecz zęby

Przed ciążą powinnaś wyleczyć wszystkie ubytki, które pojawiły się w twoich zębach. Lepiej na tym etapie nie robić już zdjęć rentgenowskich, a jeśli muszą być one wykonane, poproś o ochronę brzucha. Udaj się na kontrolę i poproś stomatologa, aby sprawdził, które zęby trzeba wyleczyć. Jeśli nie da się uniknąć leczenia kanałowego - przeprowadź je, bo w czasie ciąży nie będziesz mogła tego zrobić.

Przygotowując się do ciąży, trzeba również rozprawić się z ósemkami i usunąć te, które mogą powodować stany zapalne. Każdy stan zapalny jest zagrożeniem dla zdrowia dziecka - lepiej więc do nich nie dopuścić.

Zadbaj o swoją kondycję przed zajściem w ciążę

To rzecz, którą na pewno warto zrobić. Zanim zaczniesz planować ciążę, zmień swój tryb życia. Zapomnij o leżeniu na kanapie (przy dziecku i tak nie będziesz mogła tego robić) i zacznij się ruszać. Biegaj, zapisz się na fitness lub siłownię, spędzaj wieczory na rowerze - wybierz tę aktywność, która sprawia Ci najwięcej przyjemności.

Bardzo dobrze przygotowuje do ciąży również pływanie. Jeśli masz w pobliżu basen, zapisz się na niego, a twoje ciało z pewnością ci za to podziękuje.

Czytaj również: Jakie preparaty witaminowe przyjmować przed ciążą? Zadbaj o dziecko zanim się pocznie!

Niepłodność małżeńska – przyczyny, leczenie

Przed ciążą zmień swój jadłospis

Zdrowa dieta to bardzo ważny element codzienności każdej przyszłej mamy. Warto już wcześniej zacząć się przestawiać na zdrowy tryb życia - będzie ci łatwiej, kiedy już faktycznie zajdziesz w ciążę. Zrezygnuj ze wszystkich niezdrowych przekąsek, odstaw słodycze, gazowane napoje, tłuste i ciężkie sosy, fast foody. 

Przygotowując się do ciąży, pamiętaj za to codziennie o 5 porcjach świeżych warzyw i owoców, serwowaniu ryb co najmniej trzy razy w tygodniu, zjadaniu pełnoziarnistego pieczywa, kasz i razowych makaronów.