Leki ułatwiające zajście w ciążę. Czy istnieją i naprawdę działają?

2022-09-16 14:56

Nie w każdym przypadku zajście w ciążę jest dziełem czystej natury. Czasem tej naturze trzeba trochę pomóc, wspomagając np. kobiecą płodność. Jakie leki ułatwiają kobiecie zajście w ciążę i czy rzeczywiście są skuteczne?

Leki ułatwiające zajście w ciążę. Czy istnieją i naprawdę działają?

i

Autor: Getty images Leki ułatwiające zajście w ciążę. Czy istnieją i naprawdę działają?

Problemy z płodnością w dzisiejszych czasach występują coraz częściej. Pary, które mimo długich starań, nie mogą doczekać się potomstwa, zwykle szukają rozwiązań, które uleczą ich niepłodnośćNa szczęście istnieją na rynku leki, które ułatwiają zajście w ciąże

Spis treści

  1. Kiedy wspomagać płodność farmakologicznie?
  2. Jak działają leki na niepłodność?
  3. Jakie leki ułatwiają zajście w ciążę?
  4. Leki ułatwiające zajście w ciążę z klomifenem
  5. Leki ułatwiające zajście w ciążę z niepokalankiem
Sprawdź, jak szybko zajść w ciążę

Kiedy wspomagać płodność farmakologicznie?

Jednym ze sposobów pomagających w zajściu w ciąże jest farmakologiczne wspomaganie rozrodu opierające się na lekach, które ułatwiają zajście w ciążę.

Przepisuje się je wtedy, gdy u pary nie podejrzewa się znaczących wad, które mogłyby stać na przeszkodzie w staraniach o dziecko np. niedrożności jajowodów czy bezpłodności partnera, a powodem problemu z zajściem w ciążę jest m.in. rozregulowana owulacja kobiety.

Jak działają leki na niepłodność?

Leki przepisywane kobietom na niepłodność zwykle oddziałują na cykl miesięczny. Ich zadaniem jest wyregulować owulację i sprawić, że jajniki zaczną wytwarzać komórki jajowe.

Celem najważniejszym jest doprowadzenie do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienie z niego komórki jajowej gotowej do zapłodnienia.

Leki na niepłodność zwykle bazują na hormonach, które mają stymulować owulację u kobiety. Jest to bardzo bliska naturze metoda leczenia, gdyż pozwala na zapłodnienie w bardzo naturalny sposób, praktycznie bez większej ingerencji zewnętrznej. Minusem może być jednak to, że przyjmowanie leków hormonalnych może doprowadzić do ciąży mnogiej.

Zobacz również: Kalkulator dni płodnych - kiedy są twoje dni płodne?

Czy leczenie niepłodności zwiększa szansę na ciążę mnogą?

Jakie leki ułatwiają zajście w ciążę?

Wybór właściwego leku stymulującego owulację jest uzależniony od przyczyn, które odpowiadają za problemy z cyklem. Zanim więc lekarz przepisze odpowiednie środki, musi zdiagnozować problem.

Leczenie często wspiera się także badaniem poziomu prolaktyny w organizmie kobiecym, której nadmiar może zaburzać owulację i cykl miesięczny. Jeśli poziom prolaktyny jest za wysoki, leczenie wzmacnia się preparatami, które mają go obniżyć.

Leki ułatwiające zajście w ciążę z klomifenem

Klomifen to substancja będąca głównym składnikiem leków hormonalny z grupy selektywnych modulatorów receptora estrogenowego. Cytrynian klomifenu pobudza produkcję komórek jajowych. 

To bardzo popularny lek wywołujący owulację: przepisuje się go kobietom, które miewają cykle bezowulacyjne lub bardzo nieregularne. Najczęściej otrzymują go kobiety, które mają nieregularne krwawienia, przestają mieć miesiączkę np. na skutek stresu lub cierpią na schorzenie zwane zespołem policystycznych jajników.

Lek stosuje się przez góra 5 dni w każdym kolejnym cyklu aż do uzyskania efektu leczenia, ale nie dłużej niż przez 6 kolejnych cykli. Tabletki przyjmuje się doustnie i już po pierwszym cyklu leczenia w ciążę zachodzi około 20 proc. leczonych kobiet, a podczas trzech cykli, odsetek skuteczności wynosi już 70 proc.

U kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników efekty bywają nieco mniej spektakularne, choć w ciążę udaje się zajść połowie takich kobiet leczonych przez pół roku Clostilbegytem.

Trzeba pamiętać, że podczas przyjmowania leku wymagane są częste wizyty kontrolne u lekarza, który musi śledzić prawidłowy przebieg owulacji.

Czytaj również: Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Jak się kochać, żeby zajść w ciążę? Pozycje seksualne, w których najłatwiej o poczęcie

Leki ułatwiające zajście w ciążę z niepokalankiem

Wyciąg z owocu niepokalanka to popularny lek na problemy z zajściem w ciążę, ale w przeciwieństwie do wyżej opisywanego leku - bardzo łagodny. Stosuje się go u kobiet, które mają zaburzenia cykli miesiączkowych, objawiające się zbyt obfitym krwawieniem lub występowaniem dodatkowych krwawień w cyklu.

Wyciąg z owocu niepokalanka to preparat ziołowy, nie stymuluje on jajeczkowania. Jego działanie opiera się na regulowaniu miesiączki i owulacji, więc jest wsparciem dla zajścia w ciążę. Lekarstwo oddziałuje na przysadkę mózgową, która odpowiada za wydzielanie hormonów. Jednocześnie obniża poziom prolaktyny, czyli hormonu, którego nadmiar może być poważną przeszkodą w zajściu w ciążę.

Jako łagodny lek stosuje się go w łagodnych przypadkach i przy niewielkich problemach z cyklem. Nie jest on bowiem tak skuteczny jak terapia hormonalna i trudno mówić o jakiś spektakularnych efektach. Lekarstwo przyjmuje się doustnie nieustannie przez 90 dni.

Lek z wyciągiem z niepokalanka to preparat bez recepty, więc można go kupić sobie samej. Mimo wszystko, warto najpierw ten zamiar skonsultować z lekarzem ginekologiem, bo przyjmowanie leku, który obniża prolaktynę przy niskim jej poziomie w organizmie, może nie być dla kobiety korzystne.

Tym bardziej warto udać się do lekarza, jeśli problemy z zajściem w ciążę są poważne i istnieje ryzyko, że wymaga to bardziej zaawansowanego, a tym samym i skutecznego leczenia.

Odkryj przesądy ciążowe
Pytanie 1 z 32
Picie czerwonego wina w ciąży jest wskazane, bo poprawia morfologię i zmniejsza ryzyko anemii.