Spis treści
- Metoda kalendarzykowa: na czym polega?
- Czy metoda kalendarzykowa to metoda antykoncepcji?
- Kiedy warto stosować metodę kalendarzykową?
Metoda kalendarzykowa, zwana też kalendarzykiem małżeńskim lub metodą Ogino-Knausa, to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Opiera się na długotrwałym zapisie długości cykli miesięcznych, wyliczaniu dni płodnych i niepłodnych oraz wstrzemięźliwości seksualnej podczas dni, w których może dojść do zapłodnienia.
Metoda kalendarzykowa: na czym polega?
W metodzie kalendarzykowej niezbędne jest wcześniejsze, najlepiej roczne, prowadzenie kalendarza cykli miesiączkowych, czyli oznaczania każdego pierwszego dnia miesiączki (pierwszego dnia cyklu). W ten sposób można zaobserwować, jak długie są cykle i czy są regularne. Metoda ta zakłada, że owulacja następuje w połowie cyklu, czyli np. 14 dni przed końcem cyklu w cyklu 28-dniowym. Trwa 24 godziny, ale do zapłodnienia może dojść także kilka dni przed oraz po owulacji. Czas przed owulacją jest czasem niepewnym co do płodności lub niepłodności kobiety. Aby wyznaczyć dni płodne, należy:
- przy cyklu regularnym – od liczby dni cyklu odjąć 18, aby wyliczyć pierwszy dzień płodny, a następnie od liczby dni cyklu odjąć 11, by otrzymać ostatni dzień płodny.
- przy cyklu nieregularnym – od liczby dni cyklu najkrótszego odjąć 18, aby wyliczyć pierwszy dzień płodny, a następnie od liczby dni cyklu najdłuższego odjąć 11, by obliczyć ostatni dzień płodny.
Na przykład: jeśli cykl jest regularny i ma 27 dni, pierwszy dzień płodny to 9 dzień cyklu (27 – 18 = 9), a ostatni dzień płodny 16 dzień cyklu (27 – 11 = 16). Dni 1-8 i 17-27 to dni prawdopodobnie niepłodne.
Jeśli cykl jest nieregularny i najkrótszy ma 25 dni, a najdłuższy 29, z obliczeń wynika, że pierwszy dzień płodny to 7 dzień (25 – 18 = 7), a ostatni dzień płodny to 18 dzień cyklu (29 – 11 = 18). Można założyć, że niepłodne są dni 1-6 i 19-29.
Skorzystaj z naszego kalkulatora, by wyliczyć dni płodne
Czy metoda kalendarzykowa to metoda antykoncepcji?
Metoda kalendarzykowa jest metodą planowania rodziny, a nie skuteczną metodą antykoncepcji. Polecana jest parom, które starają się o dziecko, ponieważ pozwala wyliczyć dni, w których zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne. Ewentualnie mogą ją stosować pary, które nie mają nic przeciwko nieplanowanej ciąży.
Jako metoda antykoncepcji kalendarzyk jest ryzykowny i zawodny, dzieje się tak dlatego, że nie sposób uniknąć czynników mogących zaburzyć cykl (przeziębienie, gorączka, problemy ze snem, przemęczenie, nieregularny tryb życia, stres, alkohol, antybiotyki, zmiany klimatu). Do tego metoda nadaje się jedynie dla kobiet mających regularne cykle. Jako metoda zapobiegania ciąży nie sprawdza się także dlatego, że wymaga powstrzymywania się od współżycia przez wiele dni w miesiącu. Są to dni, gdy kobieta ma zwykle największą ochotę na seks.
Komputer cyklu: jak działa i czy warto korzystać?
Kiedy warto stosować metodę kalendarzykową?
Jeśli metoda kalendarzykowa ma służyć antykoncepcji, trzeba ją połączyć z obserwacją objawów płodności (temperatury ciała, śluzu, bólu owulacyjnego, zmian w szyjce macicy). Niezależnie od tego, czy kalendarzyk ma zmniejszyć czy zwiększyć szansę na poczęcie, warto go prowadzić, ponieważ zwiększa on świadomość kobiety na temat własnego ciała i pozwala wychwycić zmiany i nieprawidłowości. Przyda się także do pokazania lekarzowi, gdy zapyta o długość i regularność cykli.