Testy owulacyjne pomagają obliczyć ich dni płodne, czyli moment, kiedy szanse na poczęcie są największe. Określenie czasu owulacji jest szczególnie ważne dla pary starającej się o potomstwo, ponieważ pozwala ustalić czas współżycia najlepszy dla momentu poczęcia dziecka.
Jest to także sposób na określenie dni niepłodnych dla tych, którzy preferują naturalne metody antykoncepcji.
Spis treści:
- Jak działa test owulacyjny?
- Kiedy zrobić test owulacyjny?
- Rodzaje testów owulacyjnych
- Skuteczność testów owulacyjnych
Jak działa test owulacyjny?
Test owulacyjny pomaga określić w moczu stężenie hormonu luteinizującego (LH), wydzielanego przez przysadkę mózgową. Maksymalny poziom tego hormonu występuje tuż przed jajeczkowaniem.
Jego wzrost można zaobserwować na 24-36 godzin przed owulacją, dlatego za pomocą testu owulacyjnego można z dużym prawdopodobieństwem (już z 1-2 dniowym wyprzedzeniem) ustalić moment owulacji, czyli czas, kiedy kobieta jest płodna.
Przeczytaj także: DNI PŁODNE i owulacja, czyli jak obliczyć swoją płodność
Śluz płodny i niepłodny - obserwacja śluzu, metoda Billingsów
Kalendarz owulacyjny: kiedy jest owulacja?
Kiedy zrobić test owulacyjny?
Testy owulacyjne wykonuje się z moczu, podobnie jak testy ciążowe. Pojawiły się także na rynku testy owulacyjne, które wykorzystują do badania ślinę.
Dokładana informacja jak wyliczyć, w którym dniu cyklu należy zacząć wykonywać testy, jest podana w ulotce dołączonej do opakowania. Kiedy na teście owulacyjnym pojawiają się dwie kreseczki będzie to oznaczało, że wkrótce nastąpi owulacja, ponieważ wzrósł poziom hormonu LH.
Jak szybko zajść w ciążę? WIDEO
Rodzaje testów owulacyjnych
W aptekach i sklepach internetowych dostępne są bez recepty następujące testy LH:
- Paski owulacyjne – najtańsze i najmniej czułe. Do czystego naczynia należy pobrać odpowiednią ilość moczu, a następnie zanurzyć w nim specjalny pasek.
- Test owulacji płytkowy – stosowany głównie w gabinetach lekarskich. Specjalną pipetą należy wpuścić określoną liczbę kropel moczu na płytkę.
- Test na owulację – strumieniowy – najłatwiejszy w zastosowaniu. Patyczek testowy należy trzymać kilka sekund bezpośrednio pod strumieniem moczu.
- Mikroskop owulacyjny – to test wielokrotnego użytku. Za pomocą małego mikroskopu, wielkości szminki bada się ślinę, która w czasie owulacji zmienia swoją strukturę krystaliczną. Mikroskop powiększa obraz śliny 70-krotnie.
Przeczytaj także: Dni płodne a zajście w ciążę: kiedy się kochać, aby zajść w ciążę?
Skuteczność testów owulacyjnych
Na forach internetowych można spotkać wiele komentarzy dotyczących skuteczności testów owulacyjnych. U jednych się sprawdziły, u innych nie. Dlaczego?
Przede wszystkim dlatego, że test owulacyjny jedynie zapowiada owulację, ale nie potwierdza czy faktycznie do niej doszło. Ponadto wyniki testu mogą być mylące w sytuacji gdy kobieta przyjmuje jakieś leki lub też cierpi na zespół policystycznych jajników – wówczas stężenie LH może się podnosić nawet kilkakrotnie podczas cyklu.
Także kobiety, które mają nieregularne miesiączki muszą się liczyć ze sporym wydatkiem: ponieważ ich cykle nie są unormowane, będą musiały w każdym miesiącu wykonać co najmniej kilka testów.