Męska płodność, tak jak i damska, musi być wspierana z zewnątrz produktami, które ją usprawnią. Zdrowa, zbilansowana dieta jest konieczna, aby starania o dziecko były skuteczne.
Witaminy i minerały poprawiają męska płodność, gdyż biorą udział w spermatogenezie, czyli produkcji plemników. Dlatego warto o nich pamiętać w codziennej diecie. Jakie witaminy i minerały oraz jakie produkty, będące ich źródłem na stałe powinny zagościć w męskim menu?
Spis treści:
- Jakie witaminy wspierają męską płodność?
- Jakie minerały są istotne podczas starań o dziecko?
- Czy warto stosować suplementy dla mężczyzn?
- Jakie inne substancje wspierają męską płodność?
- Co jeszcze warto jeść, aby poprawić płodność?
Jakie witaminy wspierają męską płodność?
Płodna dieta dla mężczyzn musi zawierać witaminę C, która działa naprawczo i antyoksydacyjnie. Dzięki niej można skutecznie poprawić jakość nasienia, w tym budowę plemników. Źródłem witaminy C są owoce (cytrusy, kiwi, truskawki), warzywa (papryka, brokuły, kapusta, ziemniaki) oraz nabiał. Dzienna dawka to 1 mg.
Warto także wzbogacić codzienny jadłospis o produkty z witaminami z grupy B, które odpowiadają m.in. za prawidłową budowę DNA, znajdującego się także w plemnikach.
Z kolei witamina B3 bierze udział w syntezie hormonów, w tym testosteronu, B9 (kwas foliowy) odpowiada za metylację DNA, a B12 zwiększa ruchliwość plemników. Można je znaleźć w liściastych warzywach, orzechach, grochu, fasoli, pełnych ziarnach i pomarańczach.
Ważna jest także witamina E, która zwiększa potencję, bierze udział w spermatogenezie oraz wpływa na żywotność plemników. Najwięcej znajduje się jej w szpinaku, brokułach, orzechach i oleju słonecznikowym. Dzienna dawka to 10 mg.
Nie można także pominąć witaminy D3, która wpływa na ilość i ruchliwość plemników. Naturalnym źródłem oprócz promieni słonecznych są ryby morskie, oleje roślinne, jaja kurze, nabiał i wątróbka.
Jakie minerały są istotne podczas starań o dziecko?
Jednym z ważnych dla męskiej płodności minerałów jest selen. To mikroelement i antyoksydant, który skutecznie reguluje gospodarkę hormonalną, w tym wydzielanie testosteronu. W połączeniu z cynkiem poprawia ruchliwość plemników, a w połączeniu z witaminą E poprawia ogólną jakość nasienia.
Jego źródłem są produkty takie jak: orzechy brazylijskie, owoce morza, łosoś niehodowlany, kasza gryczana, jaja kurze, banany, płatki zbóż i nasiona. Dzienna dawka wynosi 200 mg.
Kolejnym, niezbędnym składnikiem sprzyjającym poczęciu dziecka jest cynk. To właśnie także dzięki niemu plemniki dojrzewają, a testosteron jest syntezowany. W połączeniu z kwasem foliowym odpowiada za prawidłową spermatogenezę. Najwięcej znajduje się go w ostrygach, skorupiakach, drobiu, orzechach, fasoli, nasionach dyni, nabiale i produktach z pełnych ziaren pszenicy. Dzienna dawka to 60 mg.
Warto także zadbać, by wapń był w normie, gdyż to właśnie on odpowiada za przyswajanie witaminy B12. Jego źródłem są ryby, orzechy, mleko, jogurty, a dzienna dawka wynosi 1000 mg.
Czytaj: Co obniża męską płodność?
Te potrawy pomogą ci zajść w ciążę!
Czy warto stosować suplementy dla mężczyzn?
Stosowanie suplementów powinno być skonsultowane ze specjalistą. Chociaż są to często preparaty, które można zakupić bez recepty, to stosowane w nadmiarze lub nieodpowiednio, mogą przynieść negatywny skutek.
I tak np. udowodniono, że przyjmowanie dużych dawek witaminy E upośledza spermatogenezę, gdyż zaburza komunikację odbywającą się przy pomocy połączeń typu nexus. Niekorzystne działanie przynosi nadmierne stężenie witaminy A w organizmie mężczyzny, gdyż zwiększa ilość adduktów DNA, które mogą powodować mutacje genetyczne.
Z kolei witamina C, chociaż w niewielkich dawkach działa antyoksydacyjnie, to już w nadmiarze działa prooksydacyjnie, czyli przyspiesza procesy starzenia się organizmu i wzmaga procesy nowotworowe. Dlatego też nieprawidłowa suplementacja polegająca na źle dobranych dawkach, składnikach lub zestawów składników, może wpływać niekorzystnie na męską płodność.
Aby zatem poprawić jakość nasienia oraz zniwelować inne przyczyny niepłodności, warto udać się do specjalisty, który znając historię choroby, dobierze najlepszą terapię.
Jakie inne substancje wspierają męską płodność?
Poprawa męskiej płodności jest możliwa dzięki grupie substancji określanej jako antyoksydanty. W jej skład wchodzą witamin, minerały oraz składniki odżywcze, niektóre wymienione powyżej, których działanie minimalizuje niekorzystny wpływ wolnych rodników na DNA oraz skutecznie poprawia jakość nasienia.
W 2014 roku Imamovic wraz zespołem z Uniwersytetu Medycznego z Lublany dowiódł, że poprawie ulega liczba, ruchliwość i odsetek prawidłowo zbudowanych plemników, jednak największą poprawę zauważa się w ruchliwości.
Ponadto udowodniono, że wdrożenie do terapii mężczyzn borykających się z niepłodnością z powodu żylaków powrózka, sprawia, że w ciągu 3 miesięcy leczenia, ich szanse na ciążę zwiększają się 9-krotnie.
Czytaj: Piramida żywieniowa dla osób planujących ciążę: co można, a co trzeba jeść?
Test płodności dla mężczyzn. Jak sprawdzić płodność mężczyzny?
Do najsilniejszych antyoksydantów zalicza się:
- goździki,
- cynamon,
- oregano,
- kurkumę,
- jagody acai,
- kakao,
- ziarna kminku,
- pietruszkę,
- bazylię,
- imbir.
Istotna w diecie jest także maca, czyli roślina, która skutecznie poprawia jakość nasienia. Dowodzą tego badania prowadzone w 2001 roku przez Gustavo Gonzalesa oraz jego zespół z Uniwersytetu Peruana Cayetano Heredia w Peru.
Badanie polegało na analizie nasienia mężczyzn w wieku 24-44 lata, którzy przez 4 miesiące stosowali tabletki z macą (1500 lub 3000 mg/dzień). Przed i po badaniu sprawdzano jakość nasienia zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Po eksperymencie u mężczyzn wzrosła objętość nasienia, ilość plemników w ejakulacie, ruchliwość plemników oraz ilość ruchliwych plemników.
Warto także stosować koenzym Q10 (także jest antyoksydantem), który poprawia ruchliwość plemników oraz zwiększa ich ilość. Można go znaleźć w drobiu, rybach, orzechach, nasionach i olejach. Najwięcej jest go w: kurczaku, pstrągach, śledziach, pistacjach, orzechach włoskich i słoneczniku. Aby odczuć jego pozytywne właściwości, mężczyzna musi spożywać go 10 mg dziennie.
Kolejną substancją jest karnityna, która oprócz ruchliwości plemników, wpływa także korzystnie na ich dojrzewanie. Można ją znaleźć w mięsie (np. indyk, kaczka), produktach mlecznych (mleko, jogurt, twaróg) oraz niektórych warzywach (ogórek, boczniaki, pieczarki). Jej zalecana dawka do 4 g dziennie.
Bardzo ważna jest także arginina, która dostarcza plemnikom energii, a także reguluje funkcjonowanie naczyń krwionośnych np. podczas wzwodu. Można ją znaleźć w mięsie (indyk, kurczak), orzechach i nasionach (orzeszki ziemne, migdały, pestki dyni), nabiale, fasoli i soczewicy. Dzienna dawka to 4 g.
Kolejną substancją wspomagającą męską płodność jest inozytol, który reguluje skład płynu nasiennego, a także odpowiada m.in. za migrację plemników do najądrzy. Ponadto dzięki niej poprawia się koncentracja plemników, ich budowa oraz ruchliwość.
Czytaj: Planowanie ciąży: co jeść, żeby zwiększyć szansę na zajście w ciążę?
Żywotność plemników. Jak poprawić jakość nasienia?