Spis treści
- Badani przed ciążą: morfologia
- Badania przed ciążą: poziom glukozy
- Kiedy zrobić USG piersi? WIDEO
- Badani przed ciążą: grupa krwi i czynnik Rh
- Badania przed ciążą: poziom hormonów tarczycy
- Badani przed ciążą: test na obecność wirusów cytomegalii, różyczki i toksoplazmozy
Jakie badania przed ciążą warto zrobić? Nie mniej ważne od ginekologicznych są badania krwi. Dostarczają informacji, dzięki którym można przewidzieć wiele zagrożeń i zapobiec im.
Badani przed ciążą: morfologia
Wykaże, czy nie cierpisz np. na niedokrwistość (najczęściej z powodu niedoboru żelaza). Podczas ciąży pogłębia się ona i może stanowić zagrożenie i dla przyszłej mamy, i prawidłowego rozwoju dziecka.
Badania przed ciążą: poziom glukozy
Badanie glukozy może wykryć cukrzycę, która do tej pory nie dawała żadnych objawów. Chorobę trzeba opanować przed zajściem w ciążę, bo wahania poziomu cukru we krwi i cukrzyca są bardzo niebezpieczne dla płodu.
Kiedy zrobić USG piersi? WIDEO
Badani przed ciążą: grupa krwi i czynnik Rh
Temu badaniu musicie poddać się oboje, ty i twój partner. Gdy okaże się, że masz współczynnik Rh–, a przyszły ojciec Rh+, zachodzi ryzyko konfliktu serologicznego. Wystąpi on, jeśli dziecko odziedziczy czynnik Rh+ po ojcu. Wtedy w czasie drugiej ciąży system immunologiczny matki atakuje przenikające do jej krwiobiegu krwinki dziecka. Konsekwencją jest choroba hemolityczna płodu, która może doprowadzić do jego śmierci. Aby zapobiec konfliktowi, po pierwszej ciąży matce podaje się zastrzyk z gammaglobuliną.
Badania przed ciążą: poziom hormonów tarczycy
Zbyt niski może uniemożliwić ci zajście w ciążę lub być przyczyną poronienia, natomiast zbyt wysoki – spowodować przedwczesny poród. Dlatego warto sprawdzić i pod kontrolą specjalisty endokrynologa wyrównać ich poziom.
Badani przed ciążą: test na obecność wirusów cytomegalii, różyczki i toksoplazmozy
Wykaże, czy masz przeciwciała, które świadczą o przebyciu tych chorób i chronią cię przed świeżą infekcją. Zarażenie się podczas ciąży mogłoby doprowadzić do zakażenia płodu, następstwem czego są m.in. zaburzenia i opóźnienia w rozwoju umysłowym dziecka.Oczywiście lekarz może ci zalecić jeszcze inne badania – po to, by ciąża przebiegła bez problemów.