Menopauza zazwyczaj nie jest najszczęśliwszym momentem w życiu kobiety. Choć dosłownie oznacza ona ostatnią miesiączkę, jaką ona przeszła, przyjęło się nazywać tym terminem cały okres przekwitania, czyli przejścia od wieku prokreacyjnego do starzenia się.
Wiele pań odczuwa ten proces jako początek końca kobiecości, czas, w którym mają pożegnać się z młodością. Zdarza się też, że menopauza przychodzi wcześnie, gdy kobieta jeszcze myślała, że będzie mogła urodzić dziecko. Co wtedy? Czy jest szansa na ciążę?
Spis treści
- Co to jest menopauza?
- Menopauza a zajście w ciążę
- Klimakterium a ciąża - realne dzięki przeszczepowi tkanek jajnika
- Kontrowersje dotyczące ciąży w okresie przekwitania
Co to jest menopauza?
Przejścia przez okres przekwitania nie ułatwia fizjologia - towarzyszy mu bowiem wiele niedogodności: kobieta zmaga się z uderzeniami gorąca, czuje się zmęczona, brakuje ochoty na seks, zaburzenia snu i nastroju. Choć więc to proces zupełnie naturalny, nie zawsze najłatwiejszy do przejścia.
Okazuje się jednak, że menopauza nie musi oznaczać końca marzeń o zostaniu matką. Ciąża w okresie przekwitania jest jak najbardziej możliwa. Co więcej, naukowcy umożliwili również zajście w ciążę po menopauzie -na razie kobietom po chorobie nowotworowej.
Dowiedz się: Wczesna menopauza: przekwitanie po 30-tce - czy to możliwe?
Spóźniający się okres - przyczyny spóźniania się okresu
Menopauza a zajście w ciążę
W okresie menopauzy stopniowo ustaje produkcja estrogenów i zmniejsza się czynność jajników. Zdarzają się i choć cykl miesiączkowy jest zaburzony, zajście w ciążę, często ku zdziwieniu samej kobiety, jest możliwe. Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety - stwierdzenie z całą pewnością, że doszło do menopauzy, jest możliwe dopiero 6 miesięcy po ustaniu miesiączkowania. Wcześniej zostanie mamą jest jak najbardziej możliwe.
Aby ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć możliwość zajścia w ciążę, warto udać się do ginekologa, który zleci badania hormonalne, potwierdzające wygaśnięcie aktywności jajników. Tym bardziej, że wiele kobiet po 45. roku życia zaprzestaje stosowania antykoncepcji, w przekonaniu, że ciąża w okresie przekwitania jest niemożliwa.
Tymczasem medycyna tak poszła naprzód, że nie jest również wykluczona ciąża po menopauzie.
Sprawdź: Badania hormonalne - jakie powinnaś wykonać przed zajściem w ciążę?
Klimakterium a ciąża - realne dzięki przeszczepowi tkanek jajnika
Lekarze opracowali nową metodę, dzięki któej ciążą po menopauzie przestaje pozostawać w strefie marzeń. Na czym ta metoda polega? Na pobieraniu zdrowej tkanki jajnika oraz zamrażaniu jej. W chwili, gdy kobieta będzie chciała zajść w ciażę, pobrany fragment zostanie jej wszczepiony. W konsekwencji jajnik odzyskuje dawną sprawność i podejmuje pracę.
Do tej pory zabieg nie jest powszechnie stosowany, a jeśli już - wyłącznie u kobiet, które przeszły leczenie onkologiczne, uniemożliwiające im naturalne zajście w ciążę. Jednorazowy przeszczep uruchamia jajnik nawet na kilka lat. Takie odłożenie menopauzy na później ma również inne korzyści: może dłużej chronić kobiety przed osteoporozą i chorobami serca.
Metoda została przedstawiona i dyskutowana na konferencji Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii w Stambule. Ten pomysł na umożlwienie ciąży po menopauzie nie spotkał się jednak z wyłącznie pozytywnym odbiorem.
Przeczytaj: Metody naturalne ułatwiające zajście w ciążę - czy rzeczywiście działają?
Kontrowersje dotyczące ciąży w okresie przekwitania
Choć badacze dostrzegają potencjał, tkwiący w tym pomyśle i możliwość urzeczywistnienia marzeń wielu kobiet o macierzyństwie, wskazują również na negatywne konsekwencje, związane z ciążą po menopauzie.
Uważają, że przedłużanie okresu reprodukcji wcale nie jest naturalne i że powszechność wykonywania przeszczepu tkanki jajnika mogłaby doprowadzić do znacznego opóźnienia wieku, w jakim kobiety zachodzą w ciążę - będzie coraz więcej starszych matek.
Wskazuje się na bardzo ważną rolę przeszczepów i tym samym umożliwiania zajścia w ciążę po menopauzie kobietom, które nie mogły mieć dzieci z powodów zdrowotnych, jednak w innych przypadkach naukowcy podchodzą do jej stosowania z ostrożnością. Kobietom, które wolałyby zdecydować się na późne macierzyństwo bardziej poleca się inne metody, np. in vitro