Czy trzeba czekać z ciążą po szczepieniu przeciw COVID-19 lub po przejściu tej infekcji?

2021-01-18 9:02

Czy można zajść w ciążę zaraz po przechorowaniu COVID-19? A ile odczekać z ciążą, jeśli zaszczepiłaś się właśnie na koronawirusa? Wraz z pojawieniem się nowej choroby, pojawiło się też wiele różnych pytań i wątpliwości. Ile trzeba odczekać po szczepieniu przeciw COVID-19 lub po zachorowaniu, aby zajść w ciążę?

Czy trzeba czekać z ciążą po szczepieniu przeciw COVID-19 lub po przejściu tej infekcji?

i

Autor: Getty images Lekarze uspokajają - szczepienie nie wpływa na przebieg ciąży

Czy trzeba czekać z ciążą po przechorowaniu COVID-19 lub po zaszczepieniu się przeciwko niemu? Infekcja koronawirusowa to choroba, która w 2020 roku zmieniła funkcjonowanie całego świata. Po prawie roku walki z pandemią naukowcy wiedzą o wywołującym chorobie wirusie coraz więcej, wciąż jednak wiele dotyczących niego aspektów nie zostało wyjaśnionych.

Dość dużo niejasności dotyczy COVID-19 i jego wpływu na przebieg ciąży czy w ogóle na możliwość zajścia w ciążę. Czy po szczepienie na COVID lub przechorowaniu go trzeba wstrzymać się ze staraniami o dziecko?

Spis treści

  1. Czy COVID-19 utrudnia zajście w ciążę?
  2. Dlaczego specjaliści sugerują odroczenie starań o ciążę?
  3. Ciąża po COVID-19
  4. Szczepienie przeciwko COVID-19 a zajście w ciążę
  5. Pacjentki planujące ciążę powinny pomyśleć o szczepieniu

Czy COVID-19 utrudnia zajście w ciążę?

Zakażenia koronawirusowe mogą przebiegać bardzo różnie – u części osób infekcja przebiega całkowicie bezobjawowo, u innych zaś pacjentów dolegliwości bywają na tyle nasilone, że konieczna staje się hospitalizacja.

To, czy po COVID-19 pacjentka będzie miała jakieś trudności z zajściem w ciążę, zależy przede wszystkim od tego, jaki będzie u niej przebieg choroby. Dotychczas nie opisywano bowiem tego, aby samo przebycie schorzenia zmniejszało szanse kobiet na zajście w ciążę.

Choroba przebiegająca poważnie może jednak – przynajmniej czasowo – utrudnić starania o dziecko, podobnie jak i inne poważne infekcje, które znacznie osłabiają  wydolność kobiecego organizmu na pewien czas.

Dlaczego specjaliści sugerują odroczenie starań o ciążę?

Niektórzy lekarze – szczególnie ci zajmujący się leczeniem niepłodności – informują swoich pacjentów, że w czasie pandemii najlepiej byłoby przesunąć w czasie starania o dziecko. Nie jest jednak tak, że wcześniej opisane informacje są w rzeczywistości niezgodne z prawdą i COVID-19 z pewnością może negatywnie oddziaływać na płód.

Tego rodzaju zalecenia związane są z ogólnymi restrykcjami i koniecznością ograniczenia przemieszczania się czy spotykania w większych grupach – medycy sugerują więc czasami odroczenie tychże medycznych procedur, których wykonanie nie jest w danym momencie niezbędne.

Ciąża po COVID-19

Pacjentki, które zaraziły się wirusem SARS-CoV-2 i które wcześniej planowały zajść w ciążę, dość często zastanawiają się nad tym, po jakim czasie mogą one ponownie podjąć swoje wcześniejsze starania?

Jednoznacznych, pewnych informacji na ten temat w tej chwili zwyczajnie nie ma – nie prowadzono tego rodzaju badań. Kierować się wobec tego trzeba zdrowym rozsądkiem i w zasadzie starania o ciążę można podjąć wtedy, gdy pacjentka poczuje, że po chorobie powróciła do samopoczucia i kondycji takich, jakie miała przed zapadnięciem na nią.

Szczepienie przeciwko COVID-19 a zajście w ciążę

Sama szczepionka przeciwko COVID-19 budzi wiele kontrowersji, stają się one jednak jeszcze większe wtedy, gdy dyskusje dotyczą ewentualnego wykorzystywania jej u kobiet ciężarnych. Nie przeprowadzono badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tej grupie pacjentek, warto tutaj jednak dodać, że w przypadku większości szczepionek takich badań się nie przeprowadza.

Co ciekawe, w trakcie ogólnej oceny skuteczności tej szczepionki, która stała się dostępna jako pierwsza, nieco ponad 20 kobiet zaszło w ciążę. Oczywiście, jest to zbyt mała grupa, aby wyciągać jakiekolwiek wiążące wnioski, ogólnie jednak u tych kobiet nie zaobserwowano, aby szczepienie w jakiś negatywny sposób wpłynęło na ich ciąże.

Co zaś z pacjentkami, które nie zachorowały na COVID-19, planują skorzystać ze szczepienia, a jednocześnie rozważają zajście w ciążę? Tutaj również jasnych rekomendacji nie ma, kierować się jednak można zasadami, które dotyczą szczepionek inaktywowanych (zabitych).

Szczepionka przeciwko COVID-19 nie zawiera gotowych do namnażania się wirusów, a jedynie materiał genetyczny w postaci mRNA. Eksperci w tej chwili nie sugerują więc jakiegokolwiek dokładnego odstępu czasowego, jaki powinien minąć od zaszczepienia się do próby zajścia w ciążę.

Niektórzy z nich zalecają jedynie, aby rozważyć czasowe zaprzestanie starań o dziecko w okresie pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki.

Pacjentki planujące ciążę powinny pomyśleć o szczepieniu

W momencie, kiedy szczepionki w Polsce są dostępne wyłącznie dla wybranych grup – zawodowych czy wiekowych – trudno jednoznacznie szeroko zachęcać do skorzystania z zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Sytuacja – miejmy nadzieję – powinna po pewnym czasie ulec poprawie i wtedy różne osoby będą musiały zdecydować, czy się zaszczepić, czy też może jednak nie.

Obecne dane wskazują na to, że kobiety, które rozważają zajście w ciążę, powinny być jedną z grup, które szczególnie powinna rozważyć skorzystanie ze szczepionki.

Niejednokrotnie donoszono, że COVID-19 stanowi dość duże zagrożenie dla ciężarnych. Dotychczas opisywano już to, że kobiety w stanie błogosławionym mają zwiększone ryzyko zgonu z powodu tej infekcji, jak i że częściej wymagały one respiratoterapii.

Cięższy przebieg COVID-19 u ciężarnych może wynikać z naturalnych procesów, które zachodzą w ich organizmach (m.in. dotyczących pracy układu oddechowego czy układu krążenia), oprócz tego wpływać negatywnie na przebieg choroby mogą często spotykane u ciężarnych schorzenia, takie jak cholestaza, cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą.

Oprócz już wspomnianych problemów warto również nadmienić o doniesieniach, według których COVID-19 miałby zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego. Patrząc na wszystkie wspomniane informacje, jasnym powinno stać się to, dlaczego pacjentki planujące ciążę powinny zastanowić się nad skorzystaniem – w miarę możliwości – ze szczepienia przeciwko COVID-19.

Choroba ta w końcu nie musi, ale niestety jak najbardziej może w wyjątkowo negatywny sposób wpływać na przebieg ciąży.