Ciąża w wieku czterdziestu lat może wiązać się z komplikacjami. Powinnaś też w okresie ciąży znacznie bardziej dbać o siebie – lepiej dmuchać na zimne, niż dodatkowo się forsować: staraj się więc nie nosić ciężkich zakupów, nie dźwigaj (gdy musisz coś podnieść, nie nachylaj się, tylko przykucnij ), unikaj długiego stania, prace domowe ogranicz do minimum. Bardzo ważny jest dla ciebie sen – to właśnie wtedy organizm się regeneruje i nabiera sił. Osiem godzin snu na dobę to twoje minimum. Kontroluj swoją wagę. Każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowy ciężar dla twoich nóg, a wraz z wiekiem krążenie w nich jest coraz słabsze. Jedz często, ale mało, wypijaj przynajmniej 2 litry płynów. Postaw na dietę bogatą w wapń (mleko i jego przetwory) – u kobiet po czterdziestce rośnie bowiem ryzyko osteoporozy. Jeśli czujesz się dobrze i nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, codziennie spaceruj – dotlenisz organizm, zachowasz dobrą formę. Licz się z tym, że jeśli będziesz rodzić po raz pierwszy, możesz mieć cesarskie cięcie. Nic oczywiście nie jest przesądzone – wszystko zależy od formy fizycznej i nastawienia psychicznego matki oraz od tego, czy nie ma zagrożenia dla dziecka.
U ciężarnej po 40. roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia wad płodu, dlatego powinnaś wykonać badania genetyczne. Choć ciąża u dojrzałej mamy to większe fi zyczne obciążenie dla organizmu, to zazwyczaj kobiety znoszą ją lepiej pod względem psychicznym – są spokojniejsze i bardziej świadome swego macierzyństwa, zwłaszcza gdy oczekują na kolejne dziecko. Ciąża w tym wieku działa odmładzająco, kobieta pięknieje, czuje przypływ energii. Uwierz więc, że jesteś atrakcyjna, dbaj o siebie, regularnie odwiedzaj kosmetyczkę, fryzjera i podpatruj młodsze mamy, jak odważnie i pięknie eksponują brzuszek.
Macierzyństwo gdy masz czterdzieści lat
2011-03-21
12:26
Macierzyństwo z upływem lat jest coraz trudniejsze. Trzeba się liczyć z biologicznymi ograniczeniami organizmu. Nie ma co ukrywać: płodność u kobiet po 35. roku życia znacznie spada. Późna ciąża wymaga zwykle większego wysiłku i troski, częściej bowiem u dojrzałej mamy pojawia się cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie tętnicze (wartość ciśnienia przekracza 140/90 mmHg). Dlatego oprócz stałej opieki dobrego ginekologa i regularnych badań możliwe, że będziesz musiała być także pod opieką innych specjalistów.