Mięśniaki macicy a ciąża. Czy mięśniaki mogą utrudniać zajście w ciążę?

2020-07-29 11:13

Mięśniaki macicy mogą powodować problemy z zajściem w ciążę, ale nie muszą - wszystko zależy od ich ułożenia. Sprawdź, jak mięśniaki macicy wpływają na płodność kobiety, u której lekarz rozpoznał objawy tego schorzenia.

Mięśniaki macicy a ciąża. Czy mięśniaki mogą utrudniać zajście w ciążę?

i

Autor: Getty Images

Mięśniaki macicy mogą utrudniać zajście w ciążę. Mięśniaki to łagodne guzy, których powstawaniu sprzyjają zaburzenia hormonalne. Cierpi na nie co piąta kobieta, która ukończyła 35. rok życia i co druga 50-latka, u której nie zaczął się jeszcze proces menopauzy.

Po 30. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na mięśniaka macicy i m.in. z tego powodu ginekolodzy doradzają, aby w pierwszą ciążę zajść przed 30. urodzinami.

Czytaj: Mięśniaki w ciąży - czy mięśniaki są niebezpieczne dla ciąży?

Dni płodne - jak obliczyć, kiedy możesz zajść w ciążę

Spis treści

  1. Mięśniaki macicy a planowanie ciąży
  2. Czy mięśniaki macicy utrudniają zajście w ciążę?
  3. Czy przy mięśniakach trzeba usunąć macicę?
  4. Czy mięśniaki macicy wpływają na rozwój ciąży?
  5. Jak wygląda poród z mięśniakami macicy?

Mięśniaki macicy a planowanie ciąży

Mięśniaki macicy są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych, które diagnozuje się u 20 -40 proc. kobiet. Szacuje się, że z powodu mięśniaków macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka.

Część z nich nie wie, że jest chora, ponieważ w 15-20 proc. przypadków mięśniaki macicy nie powodują żadnych dolegliwości. Regularne badania oraz wykonywanie przynajmniej raz w roku USG ginekologicznego pozwalają na wykrycie choroby, a współczesna medycyna oferuje pacjentkom różne metody leczenia.

Niestety w Polsce nadal standardem pozostaje leczenie operacyjne (histerektomia, czyli usunięcie macicy), pomimo tego, że na rynku dostępne są innowacyjne preparaty farmakologiczne. 

Czy mięśniaki macicy utrudniają zajście w ciążę?

- Do mojego gabinetu przychodzi coraz więcej kobiet po 35. roku życia, które planują urodzić pierwsze dziecko. Wiele z nich ma problemy z zajściem w ciążę i nawet nie przypuszcza, że utrudnienia mogą być związane z mięśniakami macicy – podkreśla dr Jacek Tulimowski, ginekolog położnik. - Często nawet nie wiedzą, że cierpią na takie schorzenie, a tymczasem aby je zdiagnozować wystarczy wykonać USG dopochwowe.

Zanim więc zaczniesz starać się o dziecko, przebadaj się dokładnie u ginekologa. Jeśli lekarz wykryje, że masz mięśniaki macicy, nie załamuj się, tylko dowiedz się, jak są umiejscowione. Nie wszystkie guzki muszą oznaczać, że nie będziesz mogła mieć dzieci. Małe mięśniaki macicy, np. podsurowicówkowe, które rosną na zewnątrz macicy, nie przeszkadzają dziecku się rozwijać.

Z reguły jednak lekarze zalecają usunięcie mięśniaków macicy przed planowaniem ciąży. Obecnie zdiagnozowanie mięśniaków macicy nie oznacza końca marzeń o macierzyństwie. Nie wszystkie pacjentki muszą obawiać się usuwania macicy. W takiej sytuacji wykonywana jest operacja oszczędzająca, w której zachowuje się macicę albo przeprowadza terapię farmakologiczną. Tę drugą metodę zaleca się zwłaszcza kobietom, które nie rodziły jeszcze dziecka.

Czytaj: CIĄŻA PO 40. - prezent od losu czy świadoma decyzja. Czemu późne macierzyństwo stało się modne?

Jak zajść w ciążę - kiedy się kochać, aby zajście w ciążę było możliwe?

Czy przy mięśniakach trzeba usunąć macicę?

W przypadku kobiet, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy, a które jeszcze nie rodziły i planują macierzyństwo, szczególnie istotny jest dobór metody leczenia. Z powodu mięśniaków macicy w Polsce corocznie przeprowadza się zabieg histerektomii u ok. 25 tysięcy kobiet. Teraz nie jest to konieczne, ponieważ od niedawna na polskim rynku do stosowanych dotychczas metod leczenia dołączyła metoda farmakologiczna z zastosowaniem octanu uliprystalu.

- Zastosowanie tej terapii jest szansą na uniknięcie zabiegu histerektomii, a zarazem pozwala zachować macicę i umożliwia pacjentce przygotowanie się do ciąży – mówi dr Jacek Tulimowski.

Zobacz także: Co oznacza powiększona macica?

Usunięcie jajników: czym jest owariektomia i czy eliminuje ryzyko raka jajników?

Czy mięśniaki macicy wpływają na rozwój ciąży?

Mięśniaki macicy mają niestety tendencję do powiększania się w ciąży. Jeśli po zapłodnieniu lekarz wykryje u ciebie mięśniaka, nie będzie go usuwał w czasie ciąży. Będziesz musiała jednak być pod ścisłą opieką ginekologa i regularnie stawiać się na wizyty.

Jeśli będzie to mięśniak macicy uszypułowany, nie wpłynie on w żaden sposób na rozwój płodu. Dziecko będzie rosło w normalnym tempie i urodzi się całkiem zdrowe. W takiej sytuacji możesz mieć jednak problem z porodem naturalnym.

Inaczej jest, kiedy lekarz rozpoznał podśluzówkowe i śródścienne mieśniaki macicy. Guzy te mogą już wpływać na rozwój dziecka. Rosnące mięśniaki macicy zabierają miejsce przeznaczone dla płodu i uniemożliwiają mu prawidłowy rozwój. Prowadzi to do hypotrofii płodu, czyli do sytuacji, w której dziecko w danym tygodniu ciąży jest mniejsze niż powinno.

Jak wygląda poród z mięśniakami macicy?

U kobiet, które mają mięśniaki macicy, często poród kończy się cesarskim cięciem. W czasie tej operacji zwykle nie usuwa się guzów, chyba że są uszypułowane. Po okresie połogu ginekolog bada wielkość mięśniaków macicy i decyduje o dalszym leczeniu. Często się okazuje, że guzy się zmniejszyły.